Kopumā slēdžus un rozetes mājokļa interjerā ir iespējams iekļaut divos veidos. Pirmais variants, ko nereti izvēlamies, ir tos paslēpt (pieliekam tiem priekšā mēbeles vai arī pieskaņojam to krāsu sienai), tomēr otrs variants, kuru īpaši bieži izvēlas arhitekti un mājokļu dizaineri, ir to izcelšana un akcentēšana, protams, jebkurā gadījumā saskaņojot tos ar pārējo interjeru.
Kā norāda automatizēto ēku vadības sistēmu centra ''Jung'' pārstāvniecības Austrumeiropā vadītājs Raimunds Skurdenis, nereti mums šķiet, ka slēdžu un kontaktligzdu dizains ir sīkums, tomēr interjerā visu nosaka tieši detaļas. Smalki priekšmeti, kas ir pareizi izvēlēti un pieskaņoti pārējām mājokļa interjeram, ir tie, kas piesaistīs citu uzmanību un radīs ''odziņas" efektu. Slēdžu un rozešu pareiza izvēle var lieliski papildināt mājokļa kopējo dizainu, radot īpašu "odziņu", ko visi ievēros un novērtēs.
Krāsu burvība
Pareiza krāsu izvēle padarīs mājokli skaistu un omulīgu. Izvēloties mājokļa dizainu, ir nepieciešams piedomāt arī pie slēdžu un kontaktligzdu izcelšanas un pieskaņošanas atbilstoši mājokļa krāsām. Dažādu krāsu slēdži derēs tiem mājokļiem, kuru dizainā ir krāsaini elementi. Piemēram, ja mājās būs zaļi vai sarkani akcenti, mūsdienīgi būtu slēdžus un kontaktligzdas tiem pieskaņot.
Patlaban Latvijā šādas dizaina iespējas, salīdzinot ar citām valstīm, tiek izmantotas reti, tomēr tendence rāda, ka krāsainie slēdži kļūst arvien populārāki ne tikai arhitektu un dizaineru, bet arī patērētāju vidū, jo piedāvājums ir kļuvis daudz lielāks un pievilcīgāks, stāsta nozares speciālists Raimunds.
Formai ir nozīme
Slēdži un kontaktligzdas ir jāsaskaņo ar interjeru ne tikai pēc krāsas, bet arī pēc formas, kuru nosaka visa mājas interjera stilistika. Piemēram, klasiskā interjerā labāk iederēsies slēdži ar noapaļotām malām, kā arī eleganti tie izskatīsies papildinājumā ar rāmīti. Savukārt mūsdienīga stila interjerā vēlams izvēlēties precīzas kvadrāta formas slēdžus un rozetes. Tomēr ir arī tādi dizaina paraugi, kurus neietekmē ne laiks, ne ātri pārejošas modes vēsmas – tādi ir LS sērijas slēdži.
Kvalitāte ir materiālā
Mūsdienās materiālu klāsts, no kuriem tiek izgatavoti gaismas slēdži un kontaktligzdas, ir kļuvis arvien plašāks. Slēdži tiek veidoti ne tikai no plastmasas, bet arī no nerūsējoša tērauda, alumīnija, misiņa, vara un citiem materiāliem, kā arī tiek papildināti ar stikla, koka, ādas vai pat akmens apdarēm. Tomēr ikviens arhitekts un mājokļu dizainers pārliecināti teiks, ka, izvēloties savam mājoklim gaismas slēdžus un kontaktligzdas, ir būtiski izvērtēt to, kāda materiāla slēdži tie ir. Pamatojums tam – materiāls veido būtiskas atšķirības slēdžu funkcionalitātē.
Augstas kvalitātes slēdži ir tādi, kas ražoti no duroplasta. Protams, ja ir vēlme pēc augstas kvalitātes ekskluzīva slēdža, tad var izvēlēties alumīnija, nerūsējošā tērauda vai stikla slēdžus. Būtiski ir tas, ka augstas kvalitātes slēdžiem ir apsudraboti kontakti, kas būtiski palielina to darba mūžu un samazina dzirksteļošanu, kas, savukārt, rada drošāku ekspluatāciju, skaidro speciālists.
Atšķirības ir arī plastikas detaļās (taustiņi, rāmji) – lētākajos variantos pārsvarā tiek izmantots termoplasts, kas ir salīdzinoši mīksts, skrāpējas un ar laiku zaudē savu krāsu, savukārt kvalitatīvākajos variantos izmanto duroplastu, kas ir ciets, faktiski neskrāpējas un nemaina savu krāsu ne ķīmisko mazgāšanas līdzekļu, ne pat tiešo saules staru iedarbības rezultātā.
Būtiska ir arī cena
Cena ir vēl viens punkts, kuram ir jāpievērš uzmanība, iegādājoties gaismas slēdžus un kontaktligzdas. Katram no mums ir sava cenu kategorija, kurā varam iekļauties, un līdz ar to arī šajā cenu kategorijā tiek meklēti acīm tīkamākie slēdži. Tomēr, meklējot slēdžus, ir vērts atcerēties, ka cena ''atspoguļo" slēdžu kvalitāti. Domājot ilgtermiņā, izdevīgāk būtu iegādāties nedaudz augstākas cenas slēdžus un rozetes, kas būs kvalitatīvi un nenolietosies daudzu gadu garumā, kamēr nopirktie zemākas cenu kategorijas slēdži ātri vien saskrāpēsies un to krāsa izzudīs. Šādā situācijā estētisku apsvērumu dēļ rodas vēlme slēdžus mainīt un pirkt jaunus, kas atkal ir papildu izmaksas.