guļamistaba krāsas interjerā gulta nakts skapītis
Foto: Shutterstock
Krāsām mūsu ikdienā ir ļoti liela nozīme. To savulaik sludinājis arī Johans Volfgangs fon Gēte, sakot, ka ''krāsas ir gaismas darbi un ciešanas.'' Krāsas var uzmundrināt, nomierināt, atslābināt, iedvesmot un arī padarīt nemierīgu, tieši tāpēc svarīgi ievērot katras krāsas skaidrojumu un ietekmi uz cilvēku, lai krāsas izvēle būtu pareiza.

Elizabetes Ozolas grāmatā ''Cilvēks krāsu pasaulē'' ļoti saprotami un smalki izklāstīts katras krāsas nozīmes skaidrojums un tās ietekme dažādās sfērās, taču šoreiz apskatīsim to ietekmi interjerā, lai pārmaiņu ieviesējiem būtu skaidra izvēle par piemērotāko krāsu.

Sarkano krāsu grāmatā skaidro kā dzīvesspēka plūsmu, kurai esot interjerā, tiek radīta siltuma izjūta, turklāt tā nenoliedzami saista skatienu un izceļas uz jebkuras citas krāsas fona. Tā var kliedēt mājīgumu un radīt aktīvu enerģētiku, tāpēc to ieteicams izvēlēties viesistabā, kabinetā, virtuvē, bet noteikti ne guļamistabā. Tā kā sarkanie toņi ir ļoti dažādi, tad var atšķirties to reakcija – gaiši sarkana krāsa būs uzbudinoša, bet tumšie toņi radīs ļoti nopietnu iespaidu.

Oranžā krāsa nav tā biežāk sastopamā interjerā, tomēr laiku pa laikam šie intensīvie toņi tiek izvēlēti, taču visbiežāk salikumos ar citām krāsām. Šī krāsa kā piemērotākā tiek atzīta tieši bērnistabām, jo tai piemīt spējas veicināt domāšanu, turklāt tā salikumā ar balto krāsu radīs saules gaismas iespaidu – tātad dzīvespriecīgu vidi. Tomēr ar oranžās krāsas izmantojumu vajag arī uzmanīties, jo pārāk lielos daudzumos tā var radīt cilvēku nemierīgu un sagādāt grūtības koncentrēties.

Dzeltenā krāsa noteikti ir viena no dzīvespriecīgākajām krāsām, kas arī rada ļoti siltu ietekmi mājoklī, turklāt tā arī aktivizē prāta darbību, rosina tieksmi gūt jaunas zināšanas un vēlmi komunicēt, tāpēc tā derēs dažādām telpām. Tā kā krāsa pati par sevi ir ļoti spilgta, var būt grūtības to kombinēt ar citām krāsām, taču der atcerēties, ka tā padarīs telpu krietni gaišāku un saulaināku, nekā baltā krāsa. Tāpat dzeltenā krāsa radīs mājīgumu telpā un radīs možāku noskaņu telpā. Vienīgā telpa, kurā nav ieteicams izvēlēties šo krāsu, ir vannasistaba.

Zaļā krāsa tiek dēvēta par nomierinošāko krāsu, un ne velti, jo tā ir dabiska krāsa, kas ir pieejama mums apkārt dabā augu gadu. Taču interjerā zaļā krāsa var izskatīties pārāk vēsa, tāpēc tā jāizvēlas vien istabās, kas ir pietiekami saules apspīdētas. Zaļā krāsa jāizvēlas, lai radītu komforta sajūtu, atjaunotu spēkus un nomierinātu, tāpēc nav telpu, kurā šī krāsa nebūtu iederīga. Īpaši ieteicams zaļo krāsu izvēlēties istabām trokšņainos rajonos.

Zilās nokrāsas ir ļoti dažādas, līdz ar to atšķiras arī to ietekme, taču jebkuras zilās krāsas izvēle ieteicama, ja telpa ir neliela. Šīs krāsas klātesamība radīs izsmalcinātu noskaņu, tāpēc to visbiežāk izvēlas guļamistabās, taču tikpat labi tā var derēt arī darba zonai, kas atrodas dienvidu virzienā. Jāņem vērā, ka zilā krāsa ir salīdzinoši vēsa krāsa, tāpēc tumšos un vēsos mājokļos tā nebūs labākā izvēle, tāpat tā nederēs telpām, kas paraudzētas aktīvai atpūtai vai ēšanai, bet labāk koridoros. Gaiši zila krāsa radīs plašuma iespaidu.

Violetā krāsa iedvesmo un sniedz radošu enerģiju, it īpaši, ja tā izmantota kombinācijā ar citiem siltiem toņiem. Krāsa pati par sevi būs pārāk drūma un var radīt par depresīvu noskaņu, tāpēc to var papildināt ar ceriņu krāsu, pelēku, baltu, gaiši dzeltenu vai baltu. Lai arī šī ir ļoti aristokrātiska krāsa, tās klātbūtne nav vēlama bērnistabā, ēdamistabā, vannasistabā, bet vislabāk tā iederēsies nelielos apjomos viesistabā vai darba zonā. Tā kā šai krāsai piemīt spēja spēcīgi ietekmēt cilvēka garīgo stāvokli, tad ir īpaši jāpārdomā krāsas iekļaušana interjerā.

Lai arī baltā krāsa ir nezūdoša klasika interjerā, tai ir savas īpašības, kas nepiemīt nevienai citai krāsai, un ne tikai labās. Protams, baltā krāsa rada ļoti tīru un sakārtotu vidi, tomēr lielos laukumos blakus esošie toņi rada ēnojumus, kas labi izcelsies uz šī fona. Starp citu, balto krāsu dēvē pat kā provokatīvu, jo tā liek citām krāsām izcelties, tāpēc jāņem vērā, ka uz šīs krāsas fona nevar neko noslēpt. Krāsa nav piemērota bērnistabām un istabām, kur ir vēss.

Baltuma kontrasts ir melnā krāsa, kas varbūt nav tā populārākā izvēle interjerā, tomēr šī klasiskā apģērba krāsa arvien biežāk parādās arī telpā, piemēram, gultas veļā vai paklājos, taču lielākos laukumos krāsa nav ieteicama, jo tā ''uzsūc'' jeb nomāc citas krāsas, līdz ar to netiek uzskatīta par piemērotu dzīvojamai telpai, turklāt tā ievērojami sašaurina telpu. Kombinācijā ar sudrabu, zeltu vai tēraudu var panākt pat greznu kopskatu, tomēr to labāk izvēlēties tikai kā nelielu akcentu.

Ne velti brūno krāsu ne īpaši iecienījuši dizaineri, jo tā sašaurina telpas apjomu, bet tai pat laikā, tā ir gana neitrāla un var kalpot kā labs fons. Kombinējot ar citām, dzīvespriecīgākām krāsām tā derēs virtuvei, viesistabai un kabinetam, bet noteikti ne bērnistabai. Vislabāk brūnos toņus izmantot kā citu krāsu apvienotājus.

Pelēka krāsa ir drūma un pat depresīva, tāpat kā melnā un brūnā, tāpēc tā mājokļa interjerā pieļaujam pavisam nelielās devās. Pelēkie toņi noteikti nebūs tā labākā izvēle telpām, kurās ilgi jāuzturas, taču spilgtu krāsu harmonizēšanai tieši pelēkais būs tas piemērotākais neitrālais fons.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!