Foto: Publicitātes foto
Mūsdienās, dodoties uz ķemertiņu, retais varētu iedomāties šo vietu bez balta porcelāna veidojuma uz vienas kājas. Šis priekšmets daudzu gadu simteņu laikā ir piedzīvojis pamatīgu evolūciju, un mūsdienās varam sastapt pat tādus ražojumus, ar kuriem, šķiet, pat kosmosā varētu lidot, melodiju svilpojot.

Zināms, ka jau senajās civilizācijās mūsu priekšteči savu vajadzību kārtošanai izmantoja speciālus māla podus un vāzes, kuri bija pārnēsājami. Senajā Romā pastāvēja publiskas maksas tualetes, no tā arī radies sen zināmais teiciens, ka ''nauda nesmird". Viduslaiku pilsētas vispirms varēja saost un tikai pēc tam ieraudzīt, jo ar ūdeni skalojamas tualetes šajā vēstures posmā bija liels retums, un vajadzību saturs no namu ārējām sienām nonāca notekgrāvjos.

Par tualetes poda dizaina pirmsākumu vēstures annāles uzskata 1596. gadu, kad sers Džons Haringtons savai krustmātei – karalienei Elizabetei I – izgudroja ierīci: pirmo ar ūdeni skalojamo klozetpodu, kas atkritumus aizvadīja uz atkritumu bedri. Podam, kuram bija izbūvēta klape zem tā un skalošanas sistēma, Aleksandrs Kumings Londonā ieguva patentu 1775. gadā, bet tādu tualetes podu, kādu mēs to pazīstam mūsdienās: ar sēžamo daļu un ūdens tvertni, izdomāja anglis, kurš savu karjeru sāka kā santehniķis, Tomass Kreppers. Santehnikas attīstības vēsturē paliekošu vietu Krepperam nodrošināja arī tas, ka viņš izgudroja dozētu un ekonomisku ūdens padevi no tvertnes. Drīz pēc tam santehnikas ražošana sāka attīstīties arī citās valstīs. Parādījās dažādu modeļu podi, pisuāri, bidē, līdz 20. gadsimtā tualetes pods kļuva par pavisam ikdienišķu lietu.

''Reaton" santehnikas piederumu tirdzniecības nodaļas pārstāvis Vladimirs Čubars apkopojis visinteresantāko mūsdienu podu TOP 10, kur interesantus izpildījumus atradīs gan tehnoloģijām pārņemts indivīds, gan smalkas estētikas cienītājs. Šie izpildījumi vien pierāda, ka dizains var būt attiecināms uz jebko.

Augsto tehnoloģiju mīļotājiem


Pods ''Neorest AC'' ir pilnībā automatizēts izstrādājums: sākot no vāka atvēršanas, beidzot ar ūdens noskalošanu. Šim podam arī pieejama ultravioletā dezinfekcijas iespēja, bidē funkcija, žāvēšana, unikāls titāna dioksīda cirkonija pārklājums un ozona ūdens (papildu dezinfekcijai). Viesuļvētras (Tornado) vārdā nosauktā dubultā noskalošanas sistēma (dual-flush) liecina par īstu jaudu, turklāt visas šīs funkcijas iespējams regulēt arī ar vadības pulti. Diemžēl šis pods kosmosā vēl nelido, bet nākotnē viss ir iespējams.

Īsteniem monarhiem un tiem, kas vēl tiecas uz troni


Pods, kas nosaukts Franku karaļa ''Dagobert'' vārdā un par to, paceļot poda vāku, atgādina arī klasiskā franču bērnu dziesma ''Le Bon Roi Dagobert", kurā stāsta par Dagobertu, kurš uz svarīgu apspriedi ieradies ar nokavēšanos, ar otrādi uzvilktām biksēm. Pods pēc izskata atgādina monarha masīvkoka troni, kas labi iederētos kāda augstmaņa labierīcībās. Noskalošanas sistēmai (tvertnei) pievienota ar pamatīga ķēde un zvans, kas, ''lietas nodarot", pamatīgi nozvana, paziņojot, ka karalistē viss ir kārtībā.

Pilsētas fermerim


Poda ''Cow'' nosaukums, kas latviskojot saucas ''govs", runā pats par sevi. Derēs tiem, kuri alkst pēc dzīves laukos. Pods (arī bidē) stabili stāv uz visām četrām kājām, bet pats vēl nestaigā un zāli neēd.

Lieliem un nopietniem lietotājiem


Pods ''Starck BIG'', ko radījis pasaulslavenais dizaineris Filips Starks, ir ierīce tiem, kas sevi uzskata par lielākiem, platākiem, nekā vidusmērs. Par ko ir runa? Par poda gabarītiem vai ko citu, lai katrs pats izlemj.

Skulptūras no labākajiem meistariem


Tiem, kam patīk skulptūras, noteikti ies pie sirds pods, kas nosaukts leģendārā itāļu mākslinieka vārdā – ''Michelangelo''. Tas ir izgatavots no dabīgā akmens, burtiski iztēšot to no gatava akmens kluča, kā to mēdz darīt tēlnieki. Šāds dizains viennozīmīgi iederētos smalkos interjeros ar apzeltītiem rokturiem un grezniem spoguļiem.

Īstena impērijas klasika


''Crapper's WC'' podi ir īstena impērijas klasika visā tās krāšņumā, un kā nu ne: tie ir radīti tualetes poda ''krusttēva" vārdā nosauktajā rūpnīcā, kurā pats slavenais Tomass Kreppers sāka darbu 1861. gadā, un kļuva pasaulē pazīstams ar daudziem saviem santehnikas patentiem, no kuriem vispazīstamākais ir pods ar noskalošanas funkciju. Ar tādiem 1880. gados tika aprīkotas labierīcības Vindzoras un Bekingemas pilī, Vestminsteras abatijā u.c. Šī poda dizains ir īsts ''old school'': sēdvirsma no dabīgā koka, ūdenstvertne no smagnēja metāla ar autentiskiem stiprinājumiem.

Māksla – katrā namā!


Šis pods veltīts tiem, kas ir īstas mākslas cienītāji. Zelts, sudrabs, čūskāda, apdrukas – tas viss var klāt podu (vairāk nekā 30 dažādās variācijās!) un derēt visizsmalcinātākajai gaumei. Pods ''Charme'' apmierinās pat prasīgākā mākslas cienītāja gaumi, jo pods un bidē ir noklāts ar zeltu (21.07 karāti) un dekoriem, un, atkarībā no apgaismojuma, dekors katrreiz izskatās kā pavisam cits.

Piesēžam uz soliņa?


''G-Full'' – tas ir poda un bidē apvienojums, turklāt – apslēpts. Patiesi, kāpēc gan visu tā nenomaskēt, lai nekas lieks uzreiz nebūtu redzams un pie reizes varētu funkcionāli izmantot tualetes telpu? Tas ir pods – soliņš, kura vāku paceļot, atklājas viss, kas labierīcībās nepieciešams. Soliņa materiālu var pat izvēlēties, kā nu pašam tīk: tas var būt gan keramisks, gan arī, kā jau parkā vai uz terases ierasts – no koka.

Ar savu stilu un savu Bentliju


Šis pods derēs tiem, kuri labprāt nešķirtos no sava bentlija arī ķemertiņā. Šo kolekciju radījis prasmīgais dizaineris Marks Sadlers, kurš iepazīstina ar pavisam jaunu vannasistabu aprīkojuma konceptu, kas ir neparasti dekoratīvs: stilīga keramika, paneļi – no koka un īpatns stils. Aukstais keramikas spīdums tiek pretstatīts ar siltumu no koka, radot ne tikai praktisku, bet arī estētiski pārsteidzošu produktu luksusa cienītājiem ar izsmalcinātu gaumi un stilu.

Nākotne jau šodien


Šis pods ''Il Bagno Alessi'' radīts 120 gadu senā rūpnīcā Šveicē, un tā formām dzīvību iedvesis slavenais itāļu dizaineris Stefano Džiavanonī. Plūdenās formas rada sajūtu, ka santehnika ir burtiski izaugusi no tualetes grīdas vai sienas un ir ar telpu kā vienots veselums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!