interjers priekšnams drēbes
Foto: Shutterstock
Pēc garas dienas darbā domas par mājvietas uzkopšanu nebūt nav galvā, tāpēc mantas reizēm tiek atstātas, kur pagadās, un spodrības diena atlikta no reizes uz reizi. Taču – ko darīt, kad pienākusi dzimšanas diena vai viesi negaidīti pieteikušies ciemos? Tad rokas aši steidz pēc lupatas, spodrināti tiek visi stūri, tomēr bieži vien tas ir lieki – turpmākajās rindās skaidrosim, kam cilvēki vispirms pievērš uzmanību un kas viņus lielākoties nemaz neuztrauc.

Mājām logi un durvis, dzīvokļiem – durvju zvans un rokturis

Dodoties ciemos pie kāda uz privātmāju, pirmais, kur acis pieķeras, ir fasāde, logi un durvis. Šie konstrukcijas elementi dod priekšstatu par saimnieka stila izjūtu un gaumi. Īpaša nozīme ir ārdurvju krāsai – par dažādiem miksēšanas un saskaņošanas priekšnotiekumiem lasi šeit.

Turpretī dzīvokļu īpašniekiem vēlams piedomāt pie zvaniem un rokturiem. Neatkarīgi no tā, kāds zvana signāls tiktu izvēlēts (elektroniskais zvans vai klauvēklis), tam ir jābūt viegli sasniedzamā vietā, lai to aizsniegtu ne tikai pieaugušie, bet arī bērni, kuri apzinīgā vecumā dodas ārā bez pieaugušo uzraudzības. Arī rokturim cilvēki vērsīs uzmanību, tāpēc vēlams pārliecināties, lai tas, verot durvis, nepaliktu ciemiņam rokā.

Izmazgā grīdu, lai nelīp kājas

Foto: Shutterstock

Grīdas pirms ciemiņu ierašanās būtu jāizmazgā, īpaši tas attiecas uz virtuvi, kur bieži vien kāda lipīga mērce netīšām nolīst zemē. Viņi uzreiz pamanīs, ja kājas lips pie grīdas, un tas par tevi kā mājas saimnieku neko labu neliecinās. Viesi var vēlēties tad atstāt kājās kurpes, taču tas, starp citu, var bojāt grīdas segumu.

Nekas nevar būt sliktāks par iekāpšanu kādā neizsakāmas izcelsmes šķidrumā vai drupačās, "Reader's Digest" sacījusi Laura Bonuči, interjera dizaina kompānijas "Designed to SELL Homes" pārstāve. Ja tomēr grīdu mazgāšanai laika nepietika, noteikti rodi vietu čībām, kuras uzreiz piedāvāt ciemiņiem.

  • Uzkopšanai patiesībā nav nepieciešams stundām ilgs laiks, galvenais ir radīt sakoptu skatu, ja ģenerāltīrīšanas dienas vēl tikai priekšā. Šajā materiālā apkopoti dažādi padomraksti, kuros minēti uzkopšanas darbi, kas aizņem vien pāris minūtes.

Nepatīkami aromāti sabojās pirmo iespaidu

Foto: Shutterstock

Oža ir viena no maņām, kas cilvēkiem ir īpaši labi attīstīta. Rēķinies ar to, ka tu pie konkrētās dzīvesvietas aromātiem jau esi pieradis, tāpēc, lai objektīvi saprastu, vai mājoklim ir kāda nelāgā smaka, ieteicams iziet laukā un ienākt vēlreiz no svaiga gaisa. Tāpat vari paaicināt kādu kaimiņu, lai viņš palīdz saprast, vai viss ir kārtībā.

Īpaši uzmanīgiem jābūt dzīvnieku īpašniekiem, kurus specifiskie mīluļu aromāti vairs nepārsteidz. Tev lieliski šādos brīžos noderēs smaržu kociņi, smaržīgās sveces vai gaisa atsvaidzinātāji, taču pārspīlēt arī nav ieteicams, lai neradītu ciemiņiem diskomforta sajūtu. Variants, ar kuru nekad nenošausi greizi – ēdiena smarža. Ja vēlies radīt mājīgāku noskaņu, izcep kūku, cepumus, un ar to vien būs gana.

Vannasistabas uzkopšana – bez tās nekādi

Foto: Shutterstock

Pavisam iespējams, ka tavā guļamistabā neviens no viesiem pat nespers savu kāju, taču par vannasistabu un labierīcību telpu gan tik viennozīmīgi nevarētu teikt. Tomēr tas nenozīmē, ka tev jāizmazgā visi kakti, taču izlietnei un klozetpodam tīrīšana gan būs nepieciešama. Ja vēlies par sevi radīt labu iespaidu, pārliecinies, ka pa rokai nolikts rezerves tualetes papīra rullis, jo nekas nesagādās lielākas neērtības kā papīra lūgšana mājokļa saimniekam, kad jau esi tualetē.

Kā izrādās, viesi, uzturoties vannasistabā, vērš uzmanību mājinieku šampūnam, dušas želejai, arī zobu pastai. Tā kā tas parasti ir kā uz delnas, viesi vienkārši novērtē, kādi ražotāji mājokļa iemītniekiem tīk. Dvieļu mīkstuma pārbaude, paklājiņa novērtēšana pie dušas vai vannas ziepju pasmaržošana, kā arī ieskatīšanās spogulī – izplatītākās lietas, ko darām svešā vannasistabā.

  • Taču pirmais iespaids par mājokli rodas, kad tiek pārkāpts slieksnis. Kā pirmajās minūtēs veidojas iespaids par konkrēto dzīves telpu un tajā dzīvojošajiem, lasi šeit.

Atbrīvo vietu, kur ciemiņiem nolikt mantas

Foto: Shutterstock

Atceries, ka tev nevajag pārcensties dzīvokli vai māju sakārtot tā, ka viss ir perfekti salikts pa plauktiņiem. Neuztraucies, ka visas grāmatas nav sarindotas pareizajos plauktos vai bērni kādu rotaļlietu izņēmuši no plaukta un nav atlikuši atpakaļ – tam viesi tik lielu vērību nepiešķirs. Taču vispirms viņi noteikti meklēs vietu, kur nolikt savas personīgās mantas, piemēram, jaku, rokassomiņu vai kādu atnestu dāvanu.

Pirmkārt, pārbaudi, vai viesiem ir pieejami pietiekami daudz drēbju pagaramie. Nebūs īsti labi, ja liksi viesim āra jaku karināt virs trim tavām, tāpēc laicīgi rodi rūmi savām jakām citur. Otrkārt, kārto māju tā, lai paliktu vietu, niša, kur ciemiņiem nolikt mantas – somas parasti uz zemes neliek, tāpēc atbrīvo vietu uz dīvāna vai kāda speciāla sola.

Treškārt, neturi pārāk daudz lietu uz virsmām, jo tas var neradīt komfortablu sajūtu viesiem. Mantas, kuras laika gaitā sakrājušās uz galda vai letes, ieliec kādā tālākā skapja vai plaukta stūrī. Taču paturi prātā, ka robeža ir ļoti šaura, jo arī pārāk tukšas virsmas nerada labu priekšstatu. Atbrīvojies no sīkumiem, taču iekārto atsevišķas vietas, kurās glabāt ikdienā nepieciešamas lietas, piemēram, blenderi vai salvešu turamo.

Iztīri ledusskapi un piedāvā dzērienus

Foto: Shutterstock

Lai arī prātā viss salikts pa plauktiņiem, kur katram produktam ledusskapī vajadzētu stāvēt, izpildīt to realitātē nebūt nav tik vienkārši – roka parasti automātiski katru produktu noliek tur, kur ir visērtāk. Lai arī pašam ikdienā par to uztraukties nenākas, kad mājās ierodas ciemiņi, viņi pat negribot novērtē ledusskapja saturu, kad tas tiek atvērts.

Ņemot vērā, ka virtuve ir viena no telpām, kurā pasākumos viesi uzturas diezgan ilgi, pirms viņu ierašanās pārskati ledusskapja saturu, izmet burciņas, kuras netīšām aizstumtas tālāk un kurām beidzies derīguma termiņš, ka arī noslauki plauktus, uz kuriem, iespējams, izlijis kāds pārtikas produkts. Daudziem no mums ir niķis ciemiņu mājvietā meklēt "kas garšīgs" - vai tie būtu produkti ledusskapī, saldumi vai veselīgie našķi augļu traukā un pudeles mājas bāriņā.

Kad ciemiņi nolikuši savas mantas, ir pieklājīgi piedāvāt kādu dzeramo. Pretējā gadījumā viņi sāks justies neērti, īsti nezinās, kur iet, ko darīt un ar ko runāt, tādējādi pievēršoties telpas pētīšanai. Iespējams, taja brīdī viņi arī pamanīs kādas nepilnības, kuras neizdevās līdz ierašanās brīdim novērst.

  • Ielūkojies šajā rakstā un uzzini vienkāršus veidus, kā mājas iekārtojumu padarīt gaumīgu un elegantu.

Kam lielākoties viesi uzmanību nepievērš

Foto: Shutterstock

Un šis ir stāsts par pārcenšanos! Bieži vien ar mājas kārtošanu, mājīguma radīšanu un tīrīšanas darbiem nākas tā noņemties, ka no svētku sajūtas un ciemiņu uzņemšanas prieka nekas daudz pāri nepaliek. Ja iepriekš rakstā tika minētas lietas, ko cilvēki pamana un vērtē, tad turpmāk lasāms saraksts ar to, kam reti kurš viesis pievērsīs pastiprinātu uzmanību.

  • Nav nepieciešams steigā pirkt jaunu galdautu vai traukus – taviem vecajiem visdrīzāk nav ne vainas. Reti kurš pamanīs, ka tikko nopirki jaunus šķīvjus, tāpēc labāk pievērsies dekoriem un jaunu pirkšanu atliec citai reizei.
  • Kā minēts iepriekš – grīdas noteikti ir jāizmazgā, bet neliela putekļu kārta uz plauktiem, pavisam iespējams, paliks nepamanīta. Protams, runa ir par nelielu slāni – ja no tiem, ienākot telpā, gluži vai šķaudīt gribas, to likvidēšanai gan nepieciešams pieķeries.
  • Guļamistaba ir tava personīgā telpa, un tur citiem nav ko kāju spert. Ne katrs ciemiņš ies skatīt, kas ir tavā guļamistaba, tāpēc aizrauties ar pārmērīgu kārtošanu nav nepieciešams. Galvenais – novāc apkšveļu un netīros kreklus, kas ciemiņam var radīt neomolīgu sajūtu.
  • Neuztraucies par nepabeigtiem remontdarbiem. Skaidrības labad gan jāpiebilst, ka nenokrāsotu sienu vai nenomainītu lampu noteikti viesi pamanīs, taču tas nesabojās viņu priekšstatu par tevi un mājvietu kopumā. Patiesībā - tā ir vēl viena tēma sarunai, piemēram, par to, kāds gala rezultāts plānots.
  • Paturi prātā, ka pieklājīgi ciemiņi nerakņāsies pa atvilktnēm un skapjiem, ja vien to neļausi vai neaicināsi to darīt. Tieši tāpēc nav nepieciešams mazgāt iekšpuses un kārtot saturu – pievērs uzmanību vietām un priekšmetiem, kas ir viņu acu augstumā.

Rakstā izmantota informācija no "Reader's Digest" un "Apartment Therapy".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!