Viņa Foto - 1153
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

19. februārī pasauli pāršalca ziņa par leģendārā dizainera un "Chanel" modes nama radošā direktora Karla Lāgerfelda (Karl Lagerfeld) došanos mūžībā 85 gadu vecumā. Ikoniskais dizaineris modes pasaulē atstājis neskaitāmus sasniegumus un inovācijas. Turklāt viņu dēvē par vienu no leģendārākajiem modes māksliniekiem 20. un 21. gadsimtā, norādīts "Vogue".

Jau pusaudža vecumā Lāgerfelds sajutis nebeidzamu valdzinājumu pret augstās modes pasauli, tāpēc 14 gadu vecumā viņš pārcēlies no dzimtās Vācijas uz Franciju. Savukārt jau 16 gadu vecumā jaunietis iesniedzis savas skices jauno dizaineru konkursā, iegūstot pirmo vietu sieviešu mēteļu dizaina kategorijā. Jāpiebilst, ka tajā pašā konkursā sieviešu kleitu kategorijā pirmo vietu ieguva modes leģenda Īvs Senlorāns (Yves Saint Laurent). Dažus gadus vēlāk Lāgerfelds sāka strādāt pie pazīstamā franču modes mākslinieka Pjēra Balmēna (Pierre Balmain).

Cītīgi pilnveidojot savas prasmes un gūstot pieredzi, kā arī izrādot teju maniakālas darba spējas, 28 gadu vecumā Lāgerfelds kļuva par Balmēna zīmola radošo direktoru, sadarbojoties arī ar citiem modes namiem un radot kolekcijas tādiem zīmoliem kā "Chloé" un "Fendi". Savukārt 1983. gadā 12 gadus pēc Koko Šaneles došanās mūžībā, viņš tika aicināts izveidot jaunu kolekciju "Chanel", kas varētu atdzīvināt stagnējošo zīmolu. Tas Lāgerfeldam izdevās lieliski – "Chanel" radošā direktora amatā viņš bija līdz pat nāves dienai.

View this post on Instagram

A post shared by KARL LAGERFELD (@karllagerfeld) on Feb 19, 2019 at 5:11am PST

Lāgerfelda radošā darbība ir ļāvusi "Chanel" attīstīties un sasniegt arvien jaunas virsotnes. Slavenajos modes kolekcijas šovos viņš ar savu radošo izdomu skatītājus vienmēr no jauna pārsteidza, piemēram, 2014. gadā skate notikusi, iedvesmojoties no pārtikas veikala. Tāpat cita skate veidota kā lapām piebirušais mežs rudenī. Lāgerfelds spēja "atdzīvināt" arī vēsturē aizmirsto slaveno tvīda kostīmu, kas tagad pielāgots mūsdienām un lieliski iekļaujas neskaitāmu sieviešu garderobēs.

Dizainera cienījamais vecums jau izsenis bija pamats baumām, ka viņš drīzumā varētu atkāpties no neskaitāmajiem pienākumiem. Tomēr vēl 2019. gada janvārī modes skatē parādīti viņa jaunākie "Chanel" apģērbi. Lāgerfelds savulaik norādījis, ka pārstās strādāt tikai tad, kad būs miris, tādā veidā veltot visu savu enerģiju krāšņu un ikonisku tērpu radīšanai. Kā norāda BBC, dizaineris nav juties labi vairākas nedēļas, tāpēc nav manīts pēdējā skatē, tomēr precīzs nāves iemesls vēl nav paziņots.

Ikoniskākie tērpi un skates Lāgerfelda ideju izpildījumā

Foto: AFP/Scanpix

2007. gada intervijā Karls Lāgerfelds izdevumam "New Yorker" norādīja, ka viņam savs darbs patīk ļoti, kā elpošanas fakts. Dizainera darba ētika un atdeve bijusi nesatricināma. "Es vēlos darīt tikai to, kas man ir jādara – mode, fotogrāfija, grāmatas. Tas arī viss," teicis Lāgerfelds. Viens no svarīgākajiem uzdevumiem dizainerim bija atjaunot "Chanel" modes nama spozmi. Kā norāda CNN, viņš atzinis zīmola vēsturi, tomēr izturējies pret to neatgriezeniski un nežēlīgi, bet arī inovatīvi.

"Chanel" modes nama piedāvājumā modernā veidā atgriezās tvīda kostīmi, kas iepriekš bija atrodami tikai vecāku kundzīšu skapjos, kā arī mazā, melnā kokteiļkleita un stepētās rokassomas. Pat jaunākajās modes skatēs šie tērpi atrodami un joprojām ir pieprasīti stila pazinēju vidū. Savukārt spilgts piemērs ir 1991. gada rudens skate, kur "Chanel" kolekcija veidota, iedvesmojoties no hiphopa subkultūras. Kā reiz teicis pats Lāgerfelds, mode bez izdomas ir postoša.

View this post on Instagram

A post shared by CHANEL (@chanelofficial) on Jan 24, 2019 at 12:01pm PST

Lāgerfelds "Chanel" strādāja kā mākslinieks uz audekla, nākot klajā ar arvien jaunām interpretācijām un dramatisku siluetu maiņu, bet tajā pašā laikā modes pazinēji spēja atpazīt zīmola vērtības, norādīts "Vogue". Tāpat viņš ir slavens ar spēju pastāvēt ilgu laiku jeb ilgmūžību – tas nenozīmē tikai ilgo būšanu radošā direktora amatā, bet arī pārliecību, ka tvīda kostīms vai moderna sieviete modē būs vienmēr.

"Chanel" modes skates vienmēr bijušas uzmanības centrā. Tā, piemēram, 2012. gada pavasara skatē uzstājās Florence Velša (Florence Welch), bet 2010. gada rudens modes šovā tika atvests reāls aisbergs no Skandināvijas. Turklāt Lāgerfelds ir pazīstams arī kā ceļojošais dizaineris, kurš modes skates veda uz citām vietām, piemēram, Versaļu, Skotiju, Dallasu, Seolu un Havanu, norādīts "Vogue".

Neizmērojams bijis Lāgerfelda darbs ne tikai "Chanel" modes namā, bet arī "Fendi" un savā personiskajā – "Karl". Vēl 1965. gadā dizaineris uzņēmās kažokādu un "ready-to-wear" (gatavs valkāšanai) tērpu radīšanas pienākumus "Fendi". Ja pirms desmitgadēm dizaineriem sevi bija jāpierāda aptuveni trīs gadu laikā, Lāgerfelds to veiksmīgi darījis vairāk nekā 50 gadu, turklāt paralēli veidojot arī savu zīmolu. Lai arī sasniegumu ir daudz, lielākie panākumi saistīti ar "Chanel" modes namu.

Dizainera slēptās attiecības un apmātība ar kaķi

Foto: AFP/Scanpix Karls Lāgerfelds savu fotogrāfiju izstādē galerijā "Pinacotheque"

Karla Lāgerfelda privātā dzīve vienmēr tikusi slēpta, tomēr pirms dažiem gadiem izdota grāmata par dizainera partneri septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados – Žaku de Bašēru (Jacques de Bascher), norāda portāls "In Style". Lāgerfelds vairākas attiecību detaļas atklāja grāmatas autoram Marijam Otavi (Marie Ottavi). Lāgerfelfa un de Bašēra partnerattiecības ilgušas 18 gadus, līdz 1989. gadā Bašērs devās mūžībā no AIDS komplikācijām.

Lāgerfelds zinājis par Bašēra sakaru ar citu populāru modes dizaineri Īvu Sanlorānu, tomēr tāpat cienījis un mīlējis vīrieša fizisko šarmu. Kā norāda "In Style", intīmu attiecību vīriešiem nav bijis. Tomēr Lāgerfelds bija klāt slimnīcas palātā, kad Bašērs mira, un apmeklēja bēres, lai gan leģendārais dizaineris bijis slavens ar to, ka parasti bēru ceremonijās neierodas.

Otavi norādījis, ka modes dizainerim joprojām ar Bašēru saistīti jautājumi raisa emocijas. Slimnīcas palātā Lāgerfelds redzējis, kā izdziest iepriekš šarmantā, stilīgā, vilinošā un skaistā vīrieša būtība, ievelkot pēdējo elpu. Par citām dizainera attiecībām informācija ir skopa, taču Lāgerfelds bija slavens ar savu apmātību pret kaķiem.

View this post on Instagram

A post shared by Choupette Lagerfeld (@choupettesdiary) on Mar 7, 2018 at 8:32pm PST

2011. gadā Lāgerfelds iepazinies ar modeļa Batista Džiabikoni (Baptiste Giabiconi) kaķi Šupeti (Choupette). Kamēr Batista ceļoja, dizaineris pieskatījis mazo kaķeni. Šupete Lāgerfeldam iepatikusies tik ļoti, ka dizaineris nav vēlējies atdot to saimniekam. Birmas šķirnes kaķene kļuva par īstenu biedru modes dizainerim, iedvesmojot radīt akseusārus, piemēram, telefona vāciņus, somas, apavus, izmantojot Šupetes siluetu, vēsta portāls "Metro". Zīmīgi, ka 2012. gadā pūkainā kaķene parādījusies līdzās slavenajai Letīcijai Kastai uz izdevuma "V" vāka. Tāpat Šupete redzama neskaitāmos attēlos Lāgerfelda "Instagram" kontā un viņas personīgajā – "choupettesdiary".

Lāgerfelda stila ieteikumi sievietēm jebkurā vecumā

Foto: AFP/Scanpix

Karls Lāgerfelds pazīstams arī savu izteiksmīgo un skarbo izteikumu dēļ, piemēram, dziedātāju Adeli 2012. gadā viņš nosauca par pārāk apaļīgu. Tomēr tajā pašā laikā, viņš visu savu mūžu veltījis, lai sievietei radītu izsmalcinātus tērpus un palīdzētu būt skaistākai. Iedvesmojoties no dizainera intervijas 2009. gadā izdevumam "Harper's Bazaar", apkopojam vairākus stila ieteikumus, kas noderēs dāmām jebkurā vecumā.

Nevajadzētu lietot vārdu "lēts" – mūsdienās jebkura var būt stilīga un skaista arī budžeta klases apģērbos. Katra var atrast sev piemērotāko tērpu un atļauties to atbilstoši savam ienākumu līmenim. Pats svarīgākais ir sievietes personība – viena lieliski izskatīsies vienkāršos džinsos, bet cita ar šikāko kleitu nespēs noslēpt savu raksturu.

View this post on Instagram

A post shared by KARL LAGERFELD (@karllagerfeld) on Dec 22, 2018 at 2:51am PST

Lāgerfelds uzskatījis, ka arī iepriekš minētie džinsi un T-krekls var labi izskatīties, ja sieviete rūpējas par savām formām. Ja tā gluži nav, dizaineris ieteicis pirkt mazāk pārtikas. Tāpat vēl svarīgāk par apģērbu izcelsies sievietes āda un mati – tiem ir lielāka ietekme nekā dārgam apģērbam. Lāgerfelds nav izpratis arī sievietes vēlmi atstāt iespaidu uz citu – par to vajadzētu aizmirst, jo tas ir ļoti slikts domāšanas veids.

Leģendārais modes dizaineris iepirkšanās reizēs ieteica izvēlēties ko tādu, kā skapī nemaz nav. Tāpat jaunajam apģērbam jābūt saskaņojamam ar citiem garderobes tērpiem. Viņš uzskatījis, ka nav vērts iegādāties drēbes tikai pirkšanas pēc. Turklāt, ja pati jau apšaubi tērpu, ko esi izvēlējusies, piemēram, kleita šķiet pārlieku īsa, nevelc to. Lāgerfelds ieteica valkāt to, kas ir piemērots konkrētajai personai.

Arī tērpu tendencēs vērojama atgriešanās. Lāgerfelds norādījis, ka pret to jāattiecas uzmanīgi – sievietei, kura piedzīvojusi astoņdesmito gadu krāsu sprādzienu, īso kleitu garumu un uzkasītos matus, mūsdienās nepiestāvēs tas pats stils, pat ja tas ir modē. Tā vietā viņa var atcerēties, cik labā formā tad bijusi, censties sasniegt to.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!