Botulīna toksīnu (BTX) lieto, lai samazinātu mīmikas krunciņas, uzlabotu sejas ādas izskatu, padarītu to jauneklīgāku un neļautu vecuma pazīmēm vilkt laika līnijas sejā. Botulīna toksīnu izmanto smalko līniju un grumbu mazināšanai, atslābinot mīmikas muskuļus. Vairāki miljoni cilvēku katru gadu izvēlas veikt šo procedūru, lai mazinātu novecošanas pēdas, skaidrots portālā "Medical News Today".
Lāzermedicīnas klīnikas dermatoloģe Kristīne Kalniņa skaidro, ka botulīna toksīns A ir neiromodulators, kas bloķē acetilholīna izdali, pārtraucot nervu signālu pārraidi, izraisot muskuļu atslābumu. Rezultātā tiek samazinātas vai pat pilnībā izlīdzinātas krunkas. Komerciāli tiek izmantots botulīna toksīns A, pieejams kā Botox, Dysport un Vistabel.
“To injicē vietās, kur ir pastiprināta mīmikas muskuļu darbība. Visbiežāk tas ir pieres zonā, kur ir vertikālās un horizontālās rievas un ap acīm, tā saucamajās “vārnu kājiņās” – acs ārējos kaktiņos,” stāsta viņa.
Latvijā šo procedūru biežāk izmanto sievietes, tomēr pieaug arī vīriešu īpatsvars, kuri biežāk botulīna toksīna injekcijas veic pieres zonā, lai izlīdzinātu tā saucamās dusmu rievas, kas vizuāli rada iespaidu, ka cilvēks visu laiku ir nikns.
Botulīna toksīna procedūas Latvijā pirmo reizi sāka veikt 90. gadu beigās.
Preperāta iedarbība
Botoksu jeb botulīna toksīnu iegūst no baktērijas Clostridium botulinum, kas sastopama augsnē, ezeros un mežos. Šo baktēriju var atrast arī zīdītāju un zivju zarnu traktā, gliemeņu un krabju žaunās un orgānos. Komerciāli botulīna toksīns pieejams pulvera veidā sterili iepakotās ampulās.
Lielākoties procedūru veic cilvēki vecumā no 25 līdz 60 gadiem. Ieteicams injekcijas veikt profilaktiski, kad sāk veidoties pirmās krunciņas, tad efekts būs patiešām iespaidīgs, jo krunkas pilnībā pazūd. Ja cilvēkam ir izteikta, piemēram, dusmu rieva starp uzacīm, tad botulīna toksīns tās pilnībā nespēs likvidēt, iespējams, būs papildus jāizmanto hialuronskābes fillers, lai tās aizpildītu.
Vidēji procedūra jāatkārto ik pēc pusgada, taču ir cilvēki, kuriem iedarbības laiks var būt ilgāks. Ja ir vājāk izteikta muskulatūra, efekts var saglabāties astoņus, desmit vai pat 12 mēnešus. "Uzsākot procedūru, daži cilvēki pārstāj raukt sejas muskuļus, mazinot krunku rašanās iespējas," skaidro Kalniņa. Pirmais efekts parādās aptuveni pēc četrām līdz desmit dienām pēc injekcijas veikšanas un saglabājas vidēji sešus mēnešus, retāk – gadu.
Procedūras efekts nav tik noturīgs cilvēkiem, kam ļoti izteikta mīmikas muskuļu darbība. Ja injekcijas sāk veikt pārāk bieži (četras reizes gadā un vairāk), var veidoties antivielas pret botulīna toksīnu, kas samazina preperāta iedarbību. Mazāk noturīgs efekts ir cilvēkiem, kuri intensīvi sporto, kā arī veicot injekcijas pēc 65 gadu vecuma.
Procedūras veikšana
Vidējais procedūras ilgums ir 20 līdz 30 minūtes. Injekcijas tiek veiktas ar ļoti smalku adatiņu, maksimāli samazinot sāpes un diskomforta sajūtu. "Ja sievietes ir kādreiz gājušas uz mezoterapiju vai biorevitalizāciju, kur injekcijas ar smalku adatiņu taisa pa visu seju, tad botoksa injekcija šķiet daudz nesāpīgāka. Dūrieni ir tikai daži, un adatas ir ļoti smalkas, tāpēc anestēzija procedūras veikšanai nav nepieciešama" lēš Kalniņa. Ļoti jutīgiem cilvēkiem pirms procedūras iespējams uzklāt anestezējošo krēmu ar lidokaīnu.
Pēc procedūras injekcijas vietās iespējams apsārtums, īslaicīga tūska, zilumiņi, retāk nieze vai sāpes. Šīs blakus parādības ir īslaicīgas un salīdzinoši ātri pāriet.
Pirmais efekts ir jūtams dažu dienu laikā, jo samazinās muskuļa spēja sarauties. Dermatoloģe piemin, ka procedūras gala efekts veidojas divu līdz trīs nedēļu laikā, kad muskulis pilnībā tiek atslābināts.
Botulīna toksīns tiek šķelts un pakāpeniski izdalās no ķermeņa, un muskulatūras darbība atjaunojas.
Visbiežāk procedūru veic pirms vasaras, jo tas ir gadalaiks, kad spoži spīd saule, mēs cenšamies no tās izvairīties, saraucot pieri un pieverot acis. Dermatoloģe skaidro, ka pieprasījums palielinās arī pirms Jaunā gada.
Jāņem vērā, ka pēc procedūras nedēļu nedrīkst apmeklēt pirti, saunu; nedrīkst lietot alkoholu.
Iespējamie blakusefekti
"Ārstam ir jāpārzina preparāta iedarbība, jāsaprot, kur un kādā daudzumā to var injicēt. Ja izvēlētas nepareizas injekciju vietas vai devas ir pārāk lielas, var rasties asimetrija sejā vai plakstiņu noslīdējums," stāsta dermatoloģe. Biežākās blakus parādības ir šķielēšana, tūska zem acīm.
Daudzi saskaras ar bailēm, ka pēc injekcijām seja paliks pavisam nekustīga. Lai izvairītos no nepatīkamām sajūtām un situācijām, procedūras veikšanai nepieciešams izvēlēties profesionāli. Viņš noteikti spēs sadalīt devas tā, lai rezultāts ir dabisks.
"Ja agrāk injicēja lielas devas, lai muskulis atslābinātu, tad šobrīd nostāja ir tāda, ka pēc procedūras rezultātam jābūt dabīgam, nepārspīlētam, lai tas spēj iekļauties cilvēka sejas vaibstos, tam nav jābūt uzkrītošam," skaidro Kalniņa.
Cilvēkiem liekas, ka botulīna toksīnu injicē visur – gan sejā, gan lūpās, gan citās vietās. Taču tā nav, ir strikti noteikti muskuļi un to punkti, kuros var veikt injekcijas.
Botoksa izmantošana ārstniecībā
Botoksu izmanto ne tikai kosmētiskos nolūkos, bet arī medicīnā, ārstējot šķielēšanu, muskuļu spazmas, kas rada hroniskas sāpes, mazinātu migrēnas radītās sāpes u.c. Botulīna toksīnu šobrīd izmanto ļoti plaši, gandrīz katrā medicīnas apakšnozarē. Tā pielietojums ik dienu paplašinās.
Oftalmologi (acu ārsti) bija pirmie, kas sāka izmantot botulīna toksīnu medicīnā, lai novērstu šķielēšanu vai acs muskuļa raustīšanos. Ar laiku pamanīja, ka pacientiem, kuriem veiktas šīs injekcijas, izlīdzinās pieres vertikālās krunkas. No oftalmologiem šo medikamentu pārņēma estētiskā medicīna, lai novērstu mīmikas krunciņu veidošanos.
"Ja agrāk botoksa procedūras galvenokārt bija plastikas ķirurga kompetencē, tad tagad šis injekcijas veic arī dermatologi, neirologi, oftalmologi u.c. specialitāšu ārsti".
Ļoti bieži procedūru veic pastiprinātas svīšanas jeb hiperhidrozes ārstēšanai, ja nelīdz dezoderanti vai antiperspiranti. Veicot injekcijas padusēs, plaukstās vai pēdās, tiek nobloķēta nervu impulsu iedarbība uz sviedru dziedzeriem. Svīšanas process tiek apturēts šajā zonā uz aptuveni pieciem līdz sešiem mēnešiem. Bieži valda maldīgs uzskats, ka tad pastiprināsies svīšana citās zonās, tomēr droši var apgalvot, ka tā tas nenotiek. Pēc atkārtotām injekcijām svīšanas intensitāte mēdz samazināties.
Arvien biežāk botulīns tiek izmantots hipertrofisku rētu ārstēšanā, kas radušās pēc traumām vai apdegumiem.
Indīgais botokss?
Zinātnieki aprēķinājuši, ka viens grams botulīna varētu nogalināt pat miljonu cilvēku un pāris kilogrami varētu nogalināt ikvienu cilvēku uz zemes. Botulisms, ja netiek ārstēts, var izraisīt elpošanas mazspēju un nāvi, skaidrots portālā "Medical News Today".
"Lai radītu kaitējumu organismam, nepieciešama ļoti liela deva botoksa. Nogalināt kādu ar botoksu ir pārāk dārgi, nepieciešami vairāki tūkstoši eiro, lai to izdarītu," smejot saka Kalniņa. Injekcijas laikā tiek ievadītas mikroskopiskas botulīna devas ar kurām nevienu nav iespējams saindēt.
"Botoksu uzskatu par vienu no drošākajām un efektīvākajām metodēm, kā cīnīties ar grumbām. Estētiskajā medicīnā šī procedūra ir numur viens. Ja būtu novēroti saindēšanās gadījumi, procedūra jau sen būtu aizliegta," min Kalniņa.