šampūns
Foto: Shutterstock
Mūsdienās, kad par vides jautājumiem tiek runāts un diskutēts arvien vairāk, pievēršam uzmanību arī tam, cik ekoloģiski, dabai un mums pašiem nekaitīgi ir ķermeņa kopšanas produkti, kurus lietojam ikdienā. Viens no kosmētikas līdzekļiem, kas šobrīd guvis lielu popularitāti, ir šampūnziepes. Kopā ar ārsti triholoģi Tatjanu Mileiku pētīsim, vai tiešām tās ir labāka un veselīgāka alternatīva parastajam šampūnam. Eksperts Jānis Brizga skaidros, vai šampūnziepju lietošana patiešām dod nozīmīgu ieguldījumu vides piesārņojuma mazināšanā, kā arī ieklausīsimies sieviešu pieredzes stāstos jauno ziepju lietošanā.

Teju ikviena no mums lieto, kaut reizi ir pamēģinājusi vai vismaz ir dzirdējusi par parastā šampūna alternatīvu – šampūnziepēm. Tagad tās ir kļuvušas populāras un iecienītas to sieviešu vidū, kas iepērkas beziepakojuma veikalos, ievēro "zero waste" jeb bezatkritumu dzīvesveidu vai vienkārši vēlas dzīvot veselīgāk. Pasaulē šampūnziepes vairs nav nekas neparasts, un arī Latvijā ir pieejami dažādi to veidi – šķiet, piedāvājums kļūst arvien plašāks un daudzveidīgāks. Taču jautājums – vai tiešām šī produkta lietošana ne vien labāk palīdz kopt un saudzēt matus, bet arī risināt vides problēmas? Vai arī tā ir tikai kārtējā modes lieta, kas pēc kāda laika pazudīs?

Pēc šampūnziepju nosaukuma spriežot, šķiet, ka to sastāvā ir ziepes, kas ir sārmainas, līdz ar to tiek sausināta gan āda, gan mati. Vairumā gadījumu no ziepēm ir aizgūts tikai to vizuālais izskats un lietošanas veids, taču saturs gan var būt dažāds. Lai pārbaudītu, vai šampūnziepēs tiešām nav ziepju, rūpīgi jāiepazīstas ar to sastāvu. Ja šampūnziepes ir izgatavotas uz ziepju bāzes, visbiežāk tās būs lētākas un sastāva aprakstā būs tādi apzīmējumi kā "Sodium Hydroxide" vai "Lye", kā rezultātā pH līmenis būs augsts un āda tiks sausināta.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!