Minimālisms un kārtība arvien vairāk ienāk ne tikai mūsu darba dzīvē, bet arī mājās. Interjera dizaineri un mājokļa iekārtošanas speciālisti bieži vien meklē veidus, kā likumu "mazāk ir vairāk" ieviest ne tikai plaši izmantotās telpās, kā dzīvojamās istabās, bet arī jau intīmākās un privātākās vietās, piemēram, vannasistabās. Taču vai telpā, kur vieta jāatrod ne tikai tualetes podam, izlietnei, vannai vai dušai, bet arī veļas mazgājamai mašīnai, žāvētājam un citām lietām, tas vispār ir iespējams?
Tehnoloģiju uzvaras gājiens
Kā stāsta arhitekts Ansis Klīdzējs, pašreizējās tendences, kas, visticamāk, tuvākajā laikā nezudīs, ir saistītas ar tehnoloģiju izmantošanu. "Vannas istaba ir viena no svarīgākajām un plānošanas ziņā izaicinošākajām telpām dzīvojamajā vidē. Nelielā vietā jāizplāno zonas virknei dažādu funkciju, un katrai no tām ir savs specifisks inženiertehnisks aprīkojums. Tāpēc ir labi, ka mūsdienās ir tehniskie risinājumi, kas ļauj lielu daļu vannasistabai nepieciešamo inženiertehnisko risinājumu paslēpt, tos iebūvējot sienās vai grīdā. Piemēram, tualetes podu rāmji un skalojamās tvertnes, izlietņu stiprinājumi, maisītāju zemapmetuma armatūra, dušas trapi. Šādi risinājumi dod iespēju telpas radīt ne tikai estētiski pievilcīgas, bet arī viegli kopjamas!"
Runājot par vannas istabas estētiskumu, speciālists uzsver, ka toņu un virsmu materiālu daudzveidība dod iespēju vannas istabu radīt tieši tādu, kā vēlamies. Nav viens vislabākais dizains. Tāpat kā mūsu mājokļi, arī katra vannas istaba ir unikāla. Lai gan viena no otras atšķirīgas – tās visas var būt visskaistākās.
Minimālisms pret haosu
Foto: Publicitātes foto
Kaut gan toņi un virsmu materiāli ļauj brīvi izvēlēties sev vēlamo vannas istabas noskaņu un interjeru, to tik un tā ļoti ātri "papildina" dažādi objekti un nieki, kas agri vai vēlu atrod savu ceļu uz vannas istabu. Tāpēc minimālisms, kas pie mums nonācis no Skandināvijas, ir revolucionāra tendence – stils, kas apvieno estētiku un inovācijas. "Manuprāt, minimālisms ir spēja radīt pilnvērtīgu vidi, to nepieblīvējot ar liekiem elementiem. Tā ir liela māksla - nepārsātinot sabalansēt vizuālo estētiku ar funkcionalitāti. Patīkama vannas istaba nav "sterila" – tai noteikti jārada silta, mājīga un aicinoša sajūta," stāsta arhitekts.
Minimālismā ļoti liela nozīme ir arī tehnoloģijām. Piemēram, kad tualetes pods, izlietne, duša vai kas cits veic vairāk funkciju, nekā mēs esam pieraduši. "Nu jau par ikdienišķu nepieciešamību ir kļuvusi Geberit "Duofresh" sistēma – nodrošinot nevēlamo aromātu nosūci un gaisa attīrīšanu tieši no tualetes poda. Gaisa kvalitāte nav vienīgā "Duofresh" priekšrocība – to ir iespējams apvienot ar noskalošanas taustiņiem, kuros iebūvēts komforta gaismeklis patīkamam vannasistabas apmeklējumam arī nakts laikā. Kā lielu daļu mūsdienu tehnoloģiju, arī "Duofresh" sistēmu iespējams pielāgot katra individuālajām vēlmēm, izmantojot "Bluetooth" un mobilo lietotni," kā piemēru min Ansis Klīdzējs.
Estētikas un funkcionalitātes harmonija
Kā stāsta sanitāro izstrādājumu ražotāja "Geberit" pārstāve Pārsla Sauka, minimālisms nav populārs tikai stilistiski pieticīgajā Skandināvijā, tas strauji izplatās visā Eiropā. Dažas valstis, piemēram, Itālija dod priekšroku greznam minimālismam, nevis pieticīgumam. Kāpēc šis stils kļūst arvien populārāks? "Tam ir arī ekonomiski iemesli. Latvijā nekustamais īpašums kļūst arvien dārgāks, tāpēc cilvēki mēdz iegādāties mazākus mājokļus. Tomēr tas nenozīmē, ka viņiem nevajag tās pašas ierīces vai lietas, ko lielākā mājā. Līdz ar to minimālisms ir vai nu nepieciešamība, vai arī jaunais dzīvesveids. Tāpēc, runājot par ierīcēm, es izceltu trīs īpašības – mazāk, pieticīgāk, funkcionālāk," skaidro speciāliste.
Uzņēmuma pārstāve uzsver arī to, ka šo stilu ir ievērojuši arī ražotāji, piedāvājot dažādus multifunkcionālus risinājumus. Runājot par to, kur slēpjas šo produktu oriģinalitāte un kā tie pārstāv minimālisma stilu, Pārsla Sauka min vairākus mūsdienīgus piemērus. Piemēram, dušas ar speciāliem sienā iebūvētiem ūdensizturīgiem plauktiem, kur novietot nepieciešamās lietas, caurspīdīgas dušas sienas no stikla, kas rada vienotu telpas izskatu, un dušas virsmas, kas nodrošina efektīvu ūdens savākšanu un tīrāku grīdu. Tāpat arī tualetes poda un izlietnes zonas ir kompaktas un veic vairāk funkciju, nekā ierasts.
"Vēl viens praktisks piemērs, kas ir izaicinājums mazās vannas istabās, ir izlietnes skapītis. Pateicoties mūsdienīgai izlietnes noteces sistēmai, atvilktnēm vairs nav vajadzīgi izgriezumi sifonam, un arī pats skapītis izskatās kā ērta un samazināta iepriekšējo izlietnes skapīšu versija. Tā rezultātā atvilktnēs ir daudz vairāk vietas nekā ierastajos skapīšos, bet tajā pašā laikā tie vannas istabā aizņem mazāk vietas," praktiskajā ieteikumā dalās uzņēmuma pārstāve.
Izvēloties minimālisma risinājumus, noteikti jāpatur prātā tas, ka tiem vajadzētu būt ilgtspējīgiem un veidotiem no dabiskiem un izturīgiem materiāliem. Šī ir vēl viena svarīga lieta, ko atcerēties, radot funkcionālu un, vēl svarīgāk, – praktisku telpu savām ikdienas ērtībām.