interjers, koks, interjera dizains, virtuve
Foto: Shutterstock
Tukša telpa ir kā balts audekls – tajā iespējams viss, taču vienlaikus tā var būt ļoti mulsinoša. Kā to iekārtot? Ar ko sākt? Iespējams, tev prātā pazib vārdi "interjera dizainers", taču tas nav lēts prieks. Tāpēc met bailes pie malas, radi savu interjeru pats un izbaudi šo procesu!

Radi kopainu!

Interjera dizaina galvenais mērķis ir iekārtot telpu atbilstoši tajā dzīvojošo cilvēku vajadzībām, bet izaicinājums – pēc iespējas veiksmīgāk apvienot estētisko un funkcionālo aspektu. Pats galvenais telpā vienmēr ir cilvēks, tāpēc nav viena universāla likuma, kā iekārtot mājokli – svarīgi, lai tas atspoguļo tavu personību un tu tajā justos ērti.

Tomēr ir daži vērtīgi ieteikumi, ko ņemt vērā, pirms ķerties pie veikalu apsekošanas un interjera priekšmetu iegādes. Lūk, iedvesmu mājokļa iekārtošanā sniedz "Bonava Latvija" eksperti:

  • Nolem, kāda būs tava interjera tēma. To var iedvesmot tava mīļākā krāsa, telpas konstrukcija, ainava aiz loga, dabas elementi, ceļojuma iespaidi, noteikts interjera stils vai pat viena mēbele. Viens elements var pateikt priekšā, kādā stilā ieturēt visu telpu, bet var notikt tieši otrādi – telpa ar raksturu var noteikt, kādas mēbeles un interjera priekšmetus tajā vēlies redzēt. Par galveno akcentu var kļūt liels logs, kas prasīt prasa pārvērst telpu ziedošā dārzā, bet varbūt jādara viss, lai paslēptu telpas "skeletu". Vienmēr paturi prātā, ko vēlies panākt vai paust ar iekārtojumu.
  • Pirms ķerties pie iekārtošanas, krāj iedvesmas attēlus un veido telpas plānu – tas palīdzēs saskatīt kopainu un izvairīties no haotiskas atsevišķu priekšmetu iegādes, rezultātā nonākot pie interjera, kurā trūkst līdzsvara un harmonijas. Meklē attēlus, kas tevi uzrunā žurnālos vai internetā, krāj tos vienkopus, papildini ar audumu paraugiem un mēbeļu attēliem un veido savu sapņu telpu vispirms uz papīra.
  • Izvēlies interjera stilu. Visticamāk, tas izkristalizēsies iedvesmas attēlu krāšanas laikā, bet varbūt to pateiks priekšā pati telpa. Tavs individuālais stils nepiedzims vienā dienā, un varbūt tikai ar laiku pa īstam sapratīsi, kādā vidē jūties ērti. Taču mājoklis izskatīsies harmoniskāk, ja izvēlēsies vienotu stilu.

Populārākie interjera dizaina stili

Kaut arī tīrā veidā interjera stilu ietur vien retais un visbiežāk, iekārtojot dzīves telpu, aizņemamies pa druskai no vairākiem stiliem, ir vērts kaut nedaudz pārzināt iecienītāko stilu galvenos principus.

Moderns interjers apvieno mūsdienu arhitektūru, elegantu dizainu un kontrastējošu vecā un jaunā kombināciju. Šajā stilā mazāk vienmēr ir vairāk. Ļoti moderns dizains var šķist pārāk skarbs un industriāls, tāpēc to līdzsvaro ar bagātīgu, niansētu apgaismojumu, daudzveidīgu tekstūru rotaļām un vēsā un siltā saspēli, piemēram, kombinējot gludu stiklu ar raupju akmeni. Dzīvoklim jaunajā projektā šis stils būs viens no piemērotākajiem.

Tradicionāla interjera piekritēji koķetē ar 18. un 19. gadsimtu, dod priekšroku neitrālai krāsu paletei, tapetēm ar ziediem, svītrām vai Damaskas ornamentiem, tumšām koka grīdām un tradicionālām mēbelēm, bet velns slēpjas detaļās – īsto raksturu telpa iegūst no karnīzēm, cokoliem, dekoratīvām durvju aplodām un mēbeļu rotājumiem.

Lauku stila pievilcība slēpjas tā vienkāršajā šarmā un dabiskumā. Ziedu, putnu un dzīvnieku motīvi, atklātas sijas, oriģināli grīdas dēļi vai ķieģeļu sienas, neapstrādāti kokmateriāli, vecināti elementi, pārdomāts vecā un jaunā līdzsvars sagādās īpašu lauku tuvuma sajūtu arī modernā dzīvoklī, tomēr labāk piestāvēs ēkām ar vēsturi.

Skandināvu dizains izceļas ar rāmu, nepārblīvētu telpu, dabisku apgaismojumu un ideālu formas un funkcijas līdzsvaru. Tas ir estētiski pievilcīgs, bet arī praktisks interjers ar mierīgām, dabas iedvesmotām krāsām, funkcionālām un izturīgām mēbelēm, kas iztur laika pārbaudi. Kopumā skandināvu dizainā ieturēta telpa parasti ir vienota un harmoniska, un šo stilu var lieliski integrēt gan vēsturiskās, gan jaunuzceltās ēkās. Ne velti tas ir ieguvis daudz piekritēju visā pasaulē.

Minimālisms 21. gadsimta gaumē ir silts un piezemēts, nereti ar skandināvu un japāņu stila akcentiem. Tas nebūt nenozīmē caurcaurēm baltu vai kailu telpu, bet gan neitrālu, no liekām detaļām brīvu vidi dabiskos, mierīgos toņos. Minimālistiskai telpai raksturīga maksimāli brīva grīdas platība un pārdomāti risinājumi mantu uzglabāšanai, lai nekas nenovērstu uzmanību no galvenā – interesantas telpas konstrukcijas, mīksta vilnas paklāja vai viena lieliska mākslas darba.
Maksimālisma tendence, gluži pretēji, ir krāšņa pārmērība. Šajā stilā vairāk noteikti ir vairāk, taču, kas svarīgi, – tas nav haoss. Šī stila atslēga ir spilgtas krāsas, grezni audumi un raksti, kas iederētos pat karaļa pilī. Tomēr der paturēt prātā, ka trīs lietas – labas lietas. Ar trīs, maksimums, četrām krāsām telpā būs pietiekami, pievēršot lielāko uzmanību bagātīgām detaļām, rakstiem, faktūrām un oriģināliem interjera elementiem.

Nobružātā elegance jeb "shabby chic" zināmā mērā ir maksimālisma radiniece, kas iemieso aizgājušo laiku godību. Lai iegūtu šādu stilu, apvieno jaunas lietas ar krāmu tirdziņu pērlēm, meklē dekoratīvus aksesuārus, mēbeles, lustras un spoguļus, kas nav pilnībā atjaunoti, bet demonstrē savu raksturu, nevairies no pabalējuša krāsojuma un izbalējušiem audumiem.

Industriālais stils ir bēniņu un noliktavu ēku otrais "es" – tā priekšnoteikums ir pati telpa: augsti griesti, lieli logi, plašums, atsegtas komunikācijas, pamatīga konstrukcija. Industriāli elementi te sadzīvo plecu pie pleca ar mīkstām mēbelēm un pūkainiem paklājiem, koks un āda draudzējas ar metālu un betonu, bet raksturu telpai piešķir izteiksmīgas faktūras, lakoniskas un vienkāršas formas, lielizmēra mākslas darbi, ceļazīmes, ielu mākslas elementi – grafiti un izkārtnes.

Gadsimta vidus modernisms ir draudzīgs sveiciens 20. gadsimta periodam starp trīsdesmitajiem un septiņdesmitajiem gadiem, tostarp Bauhaus skolai. To raksturo tīras līnijas, plūstoši, dabiski izliekumi, eleganti ieturēta krāsu gamma, kā arī koka mēbeles un sava laika jaunie risinājumi – plastmasa, saplāksnis, stikls un metāls.

Daži praktiski padomi, kas palīdzēs turēt uzņemto kursu

  • Atceries, ka tās ir tavas mājas. Interjera dizainā nav dzelzī kaltu noteikumu. Jā, ir dažādi stili un noderīgas vadlīnijas, var pieļaut kļūdas, taču neviens nav teicis, ka tu nedrīksti radīt pats savu stilu.
  • Izmēģini, pirms veic radikālas izmaiņas. Tas attiecas galvenokārt uz sienas vai grīdas krāsu. Krāsas var mainīties atkarībā no apgaismojuma, tāpēc nekrāso uzreiz visu sienu, iegādājies paraugu un nokrāso vismaz A2 izmēra laukumu, lai redzētu, kā dabiskā gaisma un elektriskais apgaismojums ietekmē krāsas toni. Tāpat ar flīzēm vai tapetēm – nepērc uzreiz lielus ruļļus vai veselas kravas, palūdz atgriezumus, pieliec tos pie sienas un padomā, vai tas ir tas, kas patiešām vajadzīgs.
  • Viss jaunais ir labi aizmirsts vecais. Ar tukšu telpu ir vienkāršāk, taču, iespējams, tu vēlies dot jaunu dzīvi savai jau apdzīvotajai istabai – tādā gadījumā, visticamāk, būs jāstrādā gan ar veco dīvānu, gan paklāju. Ieklausies savā telpā! Varbūt pietiek ar minimāliem uzlabojumiem? Varbūt tevi iedvesmo kāda no krāsām paklājā? Bet varbūt pietiek pārvilkt veco, mīļo dīvānu? Ļauj vecām lietām stāstīt kaut ko jaunu!
  • Ņem vērā mērogu. Sīkas mēbeles lielā telpā pazudīs, bet pārāk masīva gulta mazā istabiņā smacēs. Tomēr vienam galvenjam akcentam jābūt arī nelielā telpā, piemēram, iespaidīgam gultas galvgalim. Lielu un mazu mēbeļu līdzsvars radīs pievilcīgāku dzīves telpu.
  • Nesteidzies. Nepērc to, kas pirmais pagadās, tikai tāpēc, ka vajag. Dod sev laiku un meklē lietas, kuras tev patiešām patīk. Nesamierinies ar to, kas pašlaik pieejams veikalā, ja tas neatbilst taviem sapņiem.
  • Septiņreiz nomēri, pirms griez. Mēri un pārmēri. Vai tie būtu aizkari, žalūzijas, paklāji vai skapis, pārliecinies, ka visu esi nomērīji pareizi. Izlabot kļūdu būs dārgi un ne tik vienkārši, bet reizēm arī neiespējami.
  • Iekārto savu dzīves telpu ar prieku! Mājokļa iekārtošanu nevajag uztvert pārāk nopietni. Dari to ar izdomu un prieku! Vislielāko līksmību sagādā tieši mazākie interjera elementi – tekstilizstrādājumi, dekori, telpaugi. Parasti tie ir kā ķirsītis uz kūkas, jo tos pieskaņot kopējam telpas veidolam ir vieglāk nekā pārējo telpu dīvāna spilvenam – kaut arī neviens neliedz rīkoties tieši tā. Tavas mājas – tavi noteikumi!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!