iekaisušas acis
Foto: Shutterstock

Arī ārstiem soctīklu platforma "TikTok" ir vieta, kur būt sadzirdētiem un saredzētiem. Tieši šajā vietnē optometrise Aleksa Hehta no Toronto brīdinājusi ilgnoturīgās dekoratīvās kosmētikas lietotājas, ka skaistuma cena ir augsta un tās nodeva ir veselība.

"Ūdensizturīgs grims nešķīst asarās, tas faktiski var iestrēgt acīs un aizsprostot tauku dziedzerus, kas mūsu asarās ražo eļļu," Aleksa Hehta nieka 37 sekundēs cenšas izskaidrot un brīdināt, ko nodara tādi ūdensnoturīgie produkti kā mitrais acu laineris, skropstu tuša un ēnas. "Sliktākajā gadījumā tie var iestrēgt zem plakstiņa un tā izraisīt kairinājumu vai sausas acis," viņa piebilst.

@dr.alexahecht Why i dont wear waterproof eye makeup #waterproofmascara #waterproofmakeup #eyedoctor #optometrist ♬ original sound - Alexa | Eye Doctor


Viņa norāda, ka "ūdensizturīgajā kosmētikā ir ķimikālijas, kas izmantotas, lai grimu padarītu ilgāk noturīgu. Profesionāļi šīs vielas dēvē par "mūžīgajām ķimikālijām".

Pretrunīgo ķīmisko vielu grupa ir polifluoralkilvielas, kas padara produktus izturīgus pret taukiem, ūdeni un tamlīdzīgi. "Nesenā pētījumā konstatēts, ka lielākajā daļā ūdensizturīgo skropstu tušu ir toksiskas ķīmiskas vietas – tās pašas, kas atrodamas nepiedegošajos virtuves traukos. Šīs ķīmiskās vielas padara kosmētiku grūtāk noņemamu un lietotājiem var izraisīt kairinājumu, skropstu izkrišanu. Kosmētiku notīrot – arī grumbas ap acīm.

Kaitīgas esot arī mirdzošas acu ēnas. "Es tikai vēlos, lai, lietojot šos produktus, cilvēki būtu piesardzīgāki," viņa pamato.

Ārstes minētais pētījums ir veikts 2021. gadā, Noterdamas universitātē, un tas patiešām norāda, ka 82% ūdensnoturīgo tušu satur augstu fluora līmeni, kas ir mākslīgo ķīmisko vielu grupā PFAS (perfluorētās un polifluorētas alkilvielas, kas ir plaši izmantotas, lai gan laika gaitā uzkrājas kā cilvēkos, tā vidē. Tāpēc tās tiek dēvētas par mūžīgajām ķimikālijām).

Toreiz vadošais pētnieks, Noterdamas universitātes fizikas profesors Greiems Pīslijs paziņoja: "Rezultāti ir satraucoši šo vielu iedarbības riska dēļ." Un, tā kā grimā produkti tiek lietoti ap mutes un acu zonu, vielām ir augstāka iespējamība uzsūkties caur ādu vai pat nokļūt asaru kanālos, tikt ieelpotām vai norītām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!