Jau vairāk nekā divdesmit gadus estētiskās medicīnas metodes ir nemitīgi attīstījušās. Pašu estētiskās medicīnas speciālistu ietekmē un daudzo veicamo procedūru dēļ lietotie līdzekļi ir kļuvuši daudz iedarbīgāki un vieglāk lietojami. Ievērojams skaits cilvēku tiem pievēršas katru gadu. Vai tā būtu grumbu zemādas izlīdzināšana, pīlings, lāzerepilācija, kapilāru implanti vai kas cits.
MEDICĪNA, KURAS IEDARBĪBAS LAUKS IR ĀDA

Atšķirībā no estētiskās ķirurģijas, šīs nozares ietekme skar vienīgi ādas virspusi, neskarot sejas dziļos muskuļus. To praktizējot, tiek piemērota tikai vietējā anestēzija un nav nepieciešams pacientu hospitalizēt. Tās mērķis – iespējami dabiskākā veidā samazināt ādas novecošanas redzamās sekas, nevis tās pārveidot. Savos pirmsākumos tā bija veltīta tikai sejai, bet mūsdienās tā jau rūpējas par visu ķermeni.

DIVDESMIT GADU PRAKSĒ DAŽU METOŽU VAIRS NAV, CITAS UZLABOTAS, KĀ ARĪ RADĪTI JAUNI PAŅĒMIENI.

Kas ir saglabājies

Kolagēns – grumbu izlīdzināšanas līdzekļu sencis, mūsdienās tiek iegūts no augstas selekcijas lopkopības. Tas joprojām tiek lietots, lai gan nepieciešams veikt iepriekšējas alerģijas proves, jo šajā gadījumā ir darīšana ar dzīvnieku izcelsmes produktu.

Kolagēna preparātu izcelsmes hronoloģiskā secība: Zyderm 1, Zyderm 2 – šķidrie līdzekļi, kas domāti sīkajām grumbiņām un vārnu kājiņām, Zyplast – daudz biezāks un paredzēts mīmikas krunkām.

Artecoll un Arteplast – ilgstošas iedarbības grumbu izlīdzināšanas līdzeklis, kas sastāv no organiskā stikla mikrogranulām un kolagēna un ko lieto jau 15 gadus. Fibrozei, kas veidojas ap organiskā stikla lodītēm un izraisa grumbu aizpildīšanu, reizēm ir neprognozējama attīstība. Ar ilgstošas iedarbības preparātiem nekad nav iespējams garantēt, kāda būs ādas reakcija ilgākā laikā.

Noslīdējušas ādas pacelšana ar zelta diegiem pazīstama jau no gadsimta sākuma. Ievadīti zem ādas, tie reizē kalpo par atbalstu kolagēna šķiedrām un ir stimulējošs faktors to sintēzei, kas veidojas no to izraisītās iekaisuma reakcijas. Zelta diegu metodi veiksmīgi pielieto plānai un viegli noslīdējušai ādai, jo par tās efektivitāti ir bijusi iespēja pārliecināties, bet to drīkst darīt tikai ļoti pieredzējušu ārstu rokas. Tā sniedz izcilus rezultātus, ja vien sekots precīziem norādījumiem. Histoloģiskās pārbaudes to pierādīja.

Tas pats attiecas arī uz ādas pacelšanu ar Gore-tex – estētiskajā ķirurģijā ilgstoši lietotu sintētisku materiālu, kas domāts daudz biezākām ādām.

Filling. Apstiprinājās tā lietošanas drošība. Tagad tauki pirms atkārtotas injicēšanas ir attīrīti centrifugēšanas ceļā. Šādā veidā vairs nepastāv risks izraisīt hematomu, injicējot asins šūnas, kas atrodas arī dermā. Filling procedūra nozīmē to, ka mikrotunelizācijas ceļā ar šļirci tiek ievadīti tauki, kas ir iegūti no citas ķermeņa daļas. Ja arī tie daļēji uzsūcas, vidēji 30% tomēr paliek turpat.

Pīlings. Ideja par ādas atjaunošanu, nodedzinot tās virskārtu, nav radusies vakar, bet izauklēta ilgstošā laika periodā mēģinājumu rezultātā.

Ķīmiskais pīlings. Mūsdienās nav vairs tikai viens, bet gan vairāki katram ādas veidam un fototipam piemēroti pīlinga veidi. Ar ķīmisko pīlingu iespējams variēt izmantoto skābju (augļskābju, fenolu, trihloracetātskābes) koncentrāciju un šķīdumu, atkarībā no ādas un no vēlamā rezultāta attiecībā uz grumbu izlīdzināšanu vai uz pigmentācijas plankumiem. Tāpat ir iespējams ierobežot melanocītu reakciju, kuri ir spējīgi izraisīt ādas iekrāsošanu pēc pīlinga. Dažiem pīlingiem tirgū ir īpaši panākumi. Taču brīnumpīlinga nav. Pīlinga radītie panākumi ir mediķu, nevis produktu sastāva nopelns.

Mehāniskais pīlings jeb dermabrāzija. Pēc aizmirstības nākusi atkal modē sakarā ar augstas rotācijas pakāpes slīpmašīnu ieviešanu. To iesaka lietot pie acne izraisītām komplikācijām uz sejas vai krunciņām ap muti. Dermabrāziju var izpildīt tikai pieredzējis kosmetologs, jo pastāv risks ievainot ādu, kā rezultātā paliktu rētas. Dermabrāzija nozīmē ādas augšējo slāņu – epidermas – noņemšanu, lai provocētu kolagēna veidošanos. Āda sarēto savelkoties, veidojot liftingam līdzīgu efektu.

Dermabrāzija ar lāzeru, iespējams, galīgi aizstās mehānisko dermabrāziju. Ar lāzeru var panākt daudz labāku rezultātu, taču pastāv arī risks caururbt dermas virsējo slāni un atstāt rētu. Salīdzinot ar pirmajiem 90. gadu aparātiem, mūsdienu lāzeri ļauj ierobežot staru iespiešanos. Tie ir daudz drošāki.

Lāzers Co2. 1997. gadā šie lāzeri sasniedza nepārspētus panākumus. Tā parādīšanās ir saistīta ar terminu resurfacing. Rezultāti, kas iegūti, apstrādājot ar to rētas un krunciņas, kļūst arvien ievērojamāki.

Epilācija ar lāzeru. Medicīnas nolūkiem paredzētā IV klases lāzera parādīšanās atklāja to, ko sauc par pilnīgu epilāciju. Ilgstošas vai pilnīgas epilācijas efekts? Pilnīga epilācija tomēr nepastāv. Daži matiņi var ataugt pēc pusgada vai gada. Mata sīpols ir traumēts, bet ne pavisam iznīcināts. Līdz ar to ieteicams veikt divus šādus epilācijas seansus gadā.

Bioatjaunošana ir metode, kuras pamatā ir dermas šūnu stimulēšana, injicējot ar mezoterapijas pistoli aktīvas vielas (vītamīnu kokteili u. c.). Tādā veidā iespējams izlīdzināt smalkās krunciņas un jo īpaši piešķirt ādai starojumu.

Jaunās metodes

Hialuronskābe – neapšaubāmi nozīmīgākais līdzeklis, kas estētiskajā medicīnā parādījies šo pēdējo gadu laikā. Tas ir viegli lietojams un nealerģisks, tas nav arī dzīvnieku izcelsmes produkts. Tas viegli uzsūcas un līdz ar to komplikācijas nav novērotas. Šobrīd ir pieejami daudzi līdzekļi: Q-med, Restylane, Perlane, Hylaform, Juvéderm u.c. Hialuronskābe ir viena no dermas sastāvdaļām, kuras daudzums ar gadiem samazinās.

Polipienskābe (New-Fill) – sintētisks grumbu izlīdzināšanas līdzeklis, nealerģisks, ar ļoti labu panesību.

Poliakrilamīds (Aquamid) – ļoti labas panesības viela, kas ietilpst kontaktlēcu sastāvā.

Dermalive – akrilhidrogēla viela, kas neuzsūcas, bet tās daļiņas atrodamas hialuronskābes gēlā. Tās radītais efekts turas četrus gadus.

Botulīna toksīns (Botox) – kādas baktērijas izdalīta inde, kas agrāk bija atrodama slikti sterilizētos konservos. To parasti ar asu adatu injicē atsevišķos sejas muskuļos, galvenokārt tajos, kuri atbildīgi par pieres grumbām. Tas izraisa muskuļu atslābumu, bet pēc dažām dienām notiek grumbu samazināšanās. Tā izraisītais efekts ir acīmredzams jau tuvākajā laikā. Alerģisks risks nepastāv. Var veikt atkārtotu injekciju pēc pusgada, vēlāk reizi gadā.

Botoksa pielietojums estētikā oficiāli nav atļauts. Specializētā procedūru centrā veiktām injekcijām ir drošības garantija un tām var izsekot.

Botokss + hialuronskābe + polivitamīni – dekoltē zonai paredzētā trijotne. Vienīgais veids, kā estētiskajā medicīnā atjaunināt ādu, ir tās mitrināšana. Dekoltē – novecošanai īpaši pakļautā zona – izcili labi reaģē uz nopūderēšanu ar ļoti atšķaidītu botoksu, hialuronskābi un polivitamīniem.

Atšķirība starp estētisko ķirurģiju un medicīnu ir tā, ka ķirurģiska iejaukšanās ir pabeigts akts. Estētiskā medicīna prasa kopšanu.

Kā izvēlēties savu ārstu?

  • Uzticēties speciālajiem izdevumiem, citu cilvēku ieteikumiem vai profesionālām estētiķēm. (Daudzas estētiķes jau ir izgājušas speciālo apmācību estētikas procedūru iestādēs.)
  • Izvēlēties tādu ārstu, kurš praktizē tikai estētiskajā ķirurģijā.

Ko drīkst gaidīt no ārsta?

  • Ka viņam ir vesels līdzekļu arsenāls un katram grumbu veidam izstrādāta perfekta metode,
  • ka viņš izvēlas katram ādas veidam, grumbām vai pacienta vecumam piemērotāko līdzekli,
  • ka viņš atsakās izpildīt to, kas ir ķirurgu kompetencē,
  • ka vissmagākā pocedūra neilgst vairāk par stundu,
  • ka viņš vispirms injicē kādu līdzekli, kas uzsūcas, lai uzzinātu vēlamo rezultātu, kāds sagaidāms no tāda implanta ievadīšanas, kas neuzsūcas. Lai viņš injicētu koncentrētus līdzekļus dziļumā, bet atšķaidītus – ādas virskārtā.

Estētiskā medicīna, kas ir pilnīgi pastāvīga medicīnas nozare. Ja tai ir aizgādnes loma, tad tā galvenokārt ir preventīva un domāta arvien jaunākiem pacientiem, lai izvairītos no ķirurģiskas iejaukšanās vai piedāvājot ķirurģisku pieeju (miniliftingu), kas nav tik smaga.

Tie pacienti, kuri izmantojuši estētiskās medicīnas pakalpojumus, var doties uz estētiskās ķirurģijas manipulācijām jau sagatavoti un līdz ar to nebūs vajadzības pēc pamatīgas pārveides, lai iegūtu pavisam dabisku rezultātu.

Raksta pilno versiju lasiet žurnāla “Les Nouvelles Esthétiques Latvia” 2003. gada 3. numurā (“Divdesmit progresa gadi estētiskajā medicīnā”, 64.-65.lpp.)

Žurnāla materiālu izmantošana (izplatīšanai, pavairošanai, tulkošanai un citiem mērķiem) atļauta tikai ar redakcijas rakstisku atļauju. Visas autortiesības aizsargātas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!