Sociopātes ieteikums, kā atmaskot citus sociopātus
Foto: Publicitātes foto

28 gadus vecā modele un bijusī Austrālijas "Miss Pasaule" konkursa dalībniece Kanika Batra-Matelsone pārsteigusi savus lojālos sekotājus sociālajos tīklos, atklājot, ka viņas personības tips ir sociopāte.

Saskaņā ar "Psychology Today" raksturojumu, sociopātus raksturo neētiska uzvedība, konsekvents sirdsapziņas trūkums, citu cilvēku "upurēšana", izmantošana, manipulēšana un melošana savtīgos nolūkos.

Kanikas Batra-Matelsones "TikTok" video, kuros viņa dalās ar galvenajām pazīmēm, kas var liecināt par sociopātu klātbūtni kāda dzīvē, ir kļuvuši ārkārtīgi populāri sociālajos tīklos un ieguvuši miljoniem skatījumu.

Acis tiešām ir dvēseles spogulis. Batra-Matelsones video atklāj interesantu aspektu par sociopātiem: "Man ir nācies iemācīties biežāk mirkšķināt acis, lai neaizbiedētu cilvēkus." Viņa "TikTok" paskaidro, ka sociopātiem bieži vien ir "mirušas" acis – bez izteiksmes, ar tukšu skatienu. Pētījumi liecina, ka, lai gan sociopāti un psihopāti ir līdzīgi manipulējoši, sociopāti biežāk izrāda antisociālas tendences un mirkšķina acis retāk nekā emocionāli veselīgi cilvēki.

@ogkanikabatra Diagnosed sociopath - how to spot us #aspd #fyp #foryou #viral #sociopath #clusterb ♬ original sound - Kanika Batra-Matheson

Batra-Matelsone iesaka izmantot testu, kas kalpo kā slēpta varas spēle, lai novērtētu, cik gatavi citi cilvēki ir pielāgoties jums – vai nu ar labiem, vai ļauniem nodomiem. Viņa uzsver, ka sociopāti ir talantīgi melotāji, veikli sarunu biedri un bieži apveltīti ar iedzimtu spēju iegūt apkārtējo simpātijas. Viens no viņu manipulācijas paņēmieniem ir "spoguļošana" – pievilinot mērķi, atdarinot viņu enerģiju un uzvedību. "Es izmantoju šādu paņēmienu: pasaku kaut ko smieklīgu, lai redzētu, vai viņi mani atspoguļos. Piemēram, saku, ka brīvajā laikā adu. Un tad, pavisam nejauši, izrādās, ka arī viņi ada vai, ja ne viņi, tad kāds viņu tēvocis," viņa stāsta ar ironisku smaidu.

Vēl viens paņēmiens ir izprovocēt otru cilvēku – iespējamo sociopātu – ar intensīvu "emociju gammu." "Šādi rīkojoties, bieži vien ātri vien tiek nomesta veselīguma un laipnības maska," viņa brīdina.

Garīgo slimību atbalstītāja un izglītotāja, Kanika Batra-Matelsone, jau iepriekš sociālajos tīklos ir dalījusies ar informāciju par savu sociopātisko personību, kura, kā viņa skaidro, attīstījusies "traumatiskā" bērnībā. Viņa izteikusies, ka cer, ka dalīšanās ar savu pieredzi palīdzēs citiem labāk atpazīt negatīvās ietekmes personības savā dzīvē un izprast iemeslus, kādēļ dažkārt rodas grūtības veidot attiecības.

@ogkanikabatra If you gotta lie you gotta keep it simple or you’ll trip yourself up #fyp #viral #foryou #narcissist #sociopath #psychopath #lying #relationships #drama ♬ original sound - Kanika Batra-Matheson

Neraugoties uz to, ka modele sevi dēvē par sociopāti, eksperti norāda, ka sociopātija nav medicīniski atzīta diagnoze, bet gan personības īpašību kopums, kas parasti tiek saistīts ar antisociāliem personības traucējumiem. Turklāt reālajā dzīvē šīs pazīmes bieži vien ir grūti atpazīt.

raksta sociālais darbinieks Bils Edijs "Psychology Today", sociopātija ir starp slēptākajiem un bīstamākajiem personības traucējumiem. Viņi pieliek lielas pūles, lai maldinātu apkārtējos, padarot sevi grūti atpazīstamus, un daudzi cilvēki pat nenojauš, kam pievērst uzmanību. Tāpēc daudzi ir šokēti, kad kļūst par manipulācijas mērķi. Edijs iesaka tiem, kuriem ir aizdomas par sociopātu tuvumā, būt modriem un pievērst uzmanību meliem, nekonsekventai uzvedībai un savu emociju pārvaldīšanai. Viņš uzsver, ka tieši emocijas bieži vien pirmās liek būt piesardzīgiem. "Uzticieties savām sajūtām, nevis tikai vārdiem. Ja rodas nepatīkama priekšnojauta, pārbaudiet to."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!