Mēnešreižu asinis kā sejas maska? Eksperti satraukti par influenceru padomiem
Foto: Shutterstock

Sociālie mediji ir kļuvuši par "karstu vietu", kur dzimst visdažādākie veselības un skaistumkopšanas trendi – no alus peldēm līdz miega plāksteriem... Bet citi eksperimentējuši vēl radošāk, liekot uzdot jautājumu: cik tālu sievietes ir gatavas iet, lai sasniegtu "ideālus" rezultātus? Jau kopš 2022. gada "TikTok" platformā influenceres aktīvi demonstrējušas mēnešreižu sejas maskas. Dažas ir gājušas vēl tālāk un mēģinājušas uz sejas smērēt pat savus izkārnījumus. Vērts atzīmēt, ka visbiežāk šie mēģinājumi ir "kaķim zem astes" – proti, no briesmoņa par princesi nekļūst, diemžēl. Kas par šiem trendiem sakāms ekspertiem?

Menstruālo asiņu maska

Daudzām sievietēm, bez šaubām, mēnešreizes asociējas ar dusmām, sāpēm, nogurumu, sliktu garastāvokli jeb "viss ir slikti un sliktāk vairs nevar būt". Taču citas uzskata, ka menstruālais cikls ir ideāls laiks, lai "savienotos" ar sievišķību. Lai arī tas var šķist dīvaini, patiesībā šī "prakse" nav vien dažu cilvēku murgojums. Ir publicēti aptuveni 200 video ar tēmturi #periodfacemask. Un šie video ir ieguvuši miljardiem skatījumu.

Portālā "Dazed" intervēta kāda sieviete, kas šāda veida maskas izmanto regulāri. Viņa arī diezgan izsmeļoši un atklāti stāsta, kā iegūst materiālu: "Daudziem, protams, ir šokējoši redzēt, ka sievietes tik dziļi savienojas ar sevi un savām ķermeņa daļām..."

Kā jau minēts, šis nav nekāds jauninājums, – šī sieviete, kas dzīvo Berlīnē, jau četrus gadus izmanto menstruālās asinis kā sejas masku. Ikdienā viņa strādā par seksa konsultanti un attiecību treneri, tai skaitā dalās arī ar informāciju, kā savā ikdienā izmanto augu mēslojumu skaistumkopšanas procedūrām. "Tas patiešām dod spēku. Mūsu asinis ir dabiskas un svētas. Kad es tās izmantoju uz sejas, šķiet, ka savienojos arī ar zemi un mūsu senčiem..."

@briannavandresar 🩸🙌🏽 Let the hate begin 🥰 #fyp #periodfacemask #mentralhealth #spirituality #spiritualtiktok #periodtips #periodbloodpowers ♬ Warren Abercrombie - Warren Abercrombie

Ko saka zinātne?

Protams, radošums ir laba lieta, ja vien tas neapdraud veselību. Tomēr nav daudz pētījumu, kas atbalstītu šīs procedūras priekšrocības. Dermatologi komentējuši, ka šāda veida maskas izmantošana noteikti rada diskomfortu.

Populārā "TikTok" dermatoloģe Džoisa Pārka brīdina: "Nav iespējams savākt asinis sterilā veidā. Tur var būt baktērijas, sviedri un citas vielas. Tāpat pastāv risks pārnest maksts infekcijas uz sejas. Pārstājiet!"

Arī Ņujorkā dzīvojošā dermatoloģe Mišela Henrija "Instagram" platformā publicējusi brīdinājuma ziņu: "Kā dermatologs esmu par drošu, efektīvu un zinātnē balstītu ādas kopšanu. Lai gan ir aizraujoši redzēt radošumu ādas kopšanas pasaulē, es neiesaku šādu praksi. Menstruāciju asinis nav domātas ādas kopšanai, un to uzklāšana uz sejas var izraisīt kairinājumu, infekcijas vai ādas pH nelīdzsvarotību. Lūdzu, izvēlaties pārbaudītu ādas kopšanu, produktus, kas balstīti uz zinātniskiem pētījumiem. Ja neesat pārliecināts par kāda trenda ietekmi, konsultējies ar dermatologu."

Kā skaidro "Dazed" autori, lai gan menstruālo asiņu izmantošana ir bijusi daļa no dažām kultūru tradīcijām gadsimtiem ilgi, piemēram, Filipīnās tiek uzskatīts, ka, mazgājot seju ar menstruālajām asinīm, pubertātes laikā iespējams atbrīvoties no pinnēm, tomēr dermatologi uzsver, ka higiēnas un drošības apsvērumu dēļ šī prakse nebūtu ieteicama.

Izkārnījumu maska

Izdevums "Women's Health: HealthShots" atklājis kādas sievietes stāstu, kas gājusi soli tālāk. Brazīlijas influencere Debora Peiksoto, kura jau iepriekš izmantojusi menstruālās asinis kā sejas masku, tagad izmanto izkārnījumus. Viņa uzskata, ka šī "metode" var novērst novecošanās pazīmes un saglabāt jauneklīgu izskatu. Peiksoto, kura "Instagram" sekotāju skaits ir vairāk nekā 670 000, publicējusi video, kurā viņa uzklāj izkārnījumus uz sejas, aizspiežot degunu ar knaģi un atstājot masku dažas minūtes, pirms to nomazgā.

Ko saka eksperti?

"Izkārnījumu izmantošana kā sejas maska ​​nav ieteicama, un šai praksei nav zinātniska pamatojuma," uzsver dermatologs Pavans Sings. Viņš skaidro, ka, uzklājot izkārnījumus uz sejas, pastāv lieli veselības riski, jo izkārnījumos var būt kaitīgas baktērijas, vīrusi un parazīti, kas var izraisīt nopietnas ādas infekcijas, tostarp bakteriālas un sēnīšu infekcijas.

"Lai saglabātu ādas veselību un izvairītos no komplikācijām, vislabāk ir izvēlēties ādas kopšanas produktus un metodes, kas balstītas uz zinātniskiem pētījumiem un pierādītu efektivitāti, nevis eksperimentēt ar nepierādītām, potenciāli bīstamām praksēm," piebilst Sings.

Ja vēlies pamēģināt ko jaunu vai neesi droša, kas būtu labākais tavai sejas ādai, lūdzu, neeksperimentē ar apšaubāmām praksēm!

"Delfi" portālā ir sleja "Sejas kopšana", kur mēs esam konsultējušies ar pieredzējušiem dermatologiem un citiem zinošiem speciālistiem. Tur atradīsi atbildes uz dažādiem jautājumiem, piemēram,

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!