Lai arī celulīts piemīt 90 procentiem sieviešu, tas vēl joprojām nav normalizēts, vēsta "ScienceAlert". Sievietes uzskata, ka tas jālabo un jāizskauž, taču vai tiešām uztura bagātinātāji, ierīces, krēmi un losjoni var palīdzēt to samazināt?
2023. gada Holivudas grāvējā filmā "Barbie" stereotipiskā bārbija uz sava augšstilba pamanīja bedrītes, kurām sekoja arī tādas cilvēciskas "nepilnības" kā halitoze jeb slikta elpa, plakanā pēda un domas par nāvi. Dīvainā Bārbija skaidroja: "Tas ir celulīts. Tas izplatīsies pa visu ķermeni. Tad tu kļūsi bēdīga un sentimentāla, un sarežģīta." Neraugoties uz faktu, ka celulīts piemīt lielākajai daļai sieviešu, vēl joprojām tas tiek uzskatīts par nepilnību un trūkumu, kuru nepieciešams labot.
Un patērētāji tam piekrīt. Viņiem tiek "iebaroti" līdzekļi un diētas, ar kuru palīdzību varēsi iegūt modeļu, influenceru un Holivudas zvaigžņu līdzeno ādu, kas bildēs visbiežāk tiek "fotošopēta".
Kas ir celulīts?
Celulīts visbiežāk sastopams vietās, kur atrodas lielāks zemādas tauku daudzums. Kad tauki nogulsnējas un izspiežas cauri saistaudiem zem ādas, tie rada nelīdzenu un kunkuļainu ādas reljefu. Tas parasti nav sāpīgs un ir nekaitīgs.
Āda ir cilvēka lielākais orgāns, kuru veido trīs kārtas. Virskārta – epiderma – kalpo kā pirmā aizsardzība pret apkārtējo vidi. Šo necaurlaidīgo slāni veido šūnas, kas nepārtraukti atjaunojas, aizsargājot mūsu ķermeni no apkārtējās vides elementiem.
Zem epidermas atrodas derma. Šajā ādas izturīgajā slānī atrodas fibroblasti – šūnas, kas atbild par svarīgu olbaltumvielu ražošanu, piemēram, kolagēnu un elastīnu. Šīs olbaltumvielas veicina ādas izturību un elastību.
Vēl zemāk atrodama hipoderma jeb zemādas slānis. Šajā slānī ir daudz taukaudu. Tie spēlē izšķirošu lomu ķermeņa termoregulācijā, kā arī tauku rezervju veidošanā.
Zem šiem trim ādas slāņiem atrodas muskuļi. No muskuļiem līdz dermai stiepjas saistaudi, kas taukaudus satur "kabatās".
Celulīts nav slimība!
Celulīts neietekmē veselību! Lai gan dažiem cilvēkiem var ietekmēt pašapziņu un ķermeņa tēlu, tas vairāk saistāms ar sociālo spiedienu uz sievietēm, proti, no viņām tiek paģērēts būt fiziski perfektām un tērēt naudu, laiku un enerģiju, cenšoties kļūt pēc iespējas perfektākām.
Celulīts kļuvis par lielu biznesu skaistuma industrijā. Īpaši vasarās, kad uzņēmumi reklamē dažādus produktus – no krēmiem un serumiem līdz ierīcēm un tabletēm –, kuru mērķis būtu radīt perfekti gludu ādu.
Jautāsiet, vai šie līdzekļi strādā? Nē, jo īstais jautājums ir, kādēļ veselas sievietes uzskata, ka viņām kaut kas sevī jāārstē, jādziedē vai jālabo?
Ideja, ka celulīts ir nevēlama parādība, kas jāapkaro, nostiprinājusies kopš laika, kad žurnāls "Vogue" izmantoja vārdu "cellulite" jeb "celulīts", un tādējādi sievietes visā pasaulē uzzināja šo jēdzienu.
Mārketinga stratēģijas izmanto sieviešu vēlmi tiekties pēc pilnības, izvirzot celulītu kā stāvokli, kas jāārstē. Tādā veidā uzņēmumi var pārdot plašāku produktu un pakalpojumu klāstu. Kampaņās piesaistītās slavenības piešķir šiem līdzekļiem ticamību.
Pirmajā publicētajā zinātniskajā darbā par celulītu tas tika saukts par "tā dēvēto celulītu – izdomātu slimību".
Vai pretcelulīta līdzekļi darbojas?
Tiek apgalvots, ka dažādi uztura bagātinātāji uzlabos ādas struktūru un samazinās celulītu no iekšpuses. Sastāvdaļās mēdz būt minētas mikstūras no franču kantalupes melones, hilauronskābes, hroma un C vitamīna. Taču diskutabls paliek jautājums, kāda ir ķermeņa spēja vispār uzsūkt un izmantot šīs sastāvdaļas tā, lai tās ietekmētu celulītu.
Ir pierādījumi, ka, uzņemot hialuronskābi, tā var nonākt ādā, stimulējot kolagēna veidošanos dermā, savukārt C vitamīns biezina ādas virskārtu. Taču joprojām nav skaidrs, vai šīm sastāvdaļām ir būtiska ietekme celulīta izskaušanā.
Krēmos un losjonos, kurus tirgo, lai mazinātu celulītu, parasti iekļauts kofeīns, retinols, augu ekstrakti. Arī šie kosmētiskie produkti nespēj iekļūt epidermā tā, lai īpaši ietekmētu zemādā esošās tauku rezerves nogulsnes un saistaudus.
Lāzerterapija, subcīzija un akustisko viļņu terapija gan var sniegt daudzsološākus rezultātus. Šīs procedūras sarauj saistaudu grupas, kuras vainīgas pie bedrītēm ādā, kā arī stimulē kolagēna veidošanos dermā, kas uzlabo ādas elestību. Lai arī šīs metodes var būt efektīvākas, tās vienlaikus ir arī dārgākas. Nepieciešamas atkārtotas procedūras, lai sasniegtu rezultātus, kā arī tās nav bez riskiem.
Veselīga diēta, regulāra ūdens dzeršana un fiziskas aktivitātes var palīdzēt uzlabot vispārējo ādas izskatu un mazināt redzamo celulītu. Svara zaudēšana un muskuļu stiprināšana kājās, dibenā un vēderā var padarīt celulītu neredzamāku, taču pilnīgi tas neizgaisīs.
Pats galvenais – celulītu nav nepieciešams ārstēt! Tā ir normāla anatomiska parādība.