mazgāties, duša, sieviete, mati
Foto: Shutterstock

Mazgāšanās ir visiem zināma un pavisam vienkārša darbība, kuru veicam regulāri. Un tomēr arī pašas vienkāršākās lietas rada daudz jautājumu, šajā gadījumā: cik bieži mazgāties? Vai ir ķermeņa daļas, kuras vajag mazgāt mazliet cītīgāk nekā pārējās? Vispirms mazgāt matus, pēc tam ķermeni vai otrādi?

Vispirms mati, pēc tam ķermenis?

Nav precīzu medicīnisku datu par to, kādā secībā vislabāk mazgāt savu ķermeni, tomēr dermatologi parasti iesaka mazgāties, sākot ar galvas ādu un matiem, skaidrots portālā "Health". "Es iesaku sākt ar matiem," stāsta Ratgersas Roberta Vuda Džonsona medicīnas skolas Dermatoloģijas centra docente Sindija Vasefa. "Daudziem šampūniem un kondicionieriem ir sastāvdaļas, kas baro matus, bet ir pārāk bagātīgas priekš ķermeņa, un var izraisīt pūtītes un folikulītu." Ķermeņa mazgāšana pēc matiem palīdz pavisam vienkārši – šampūns tiek ātri noskalots no ādas.

Arī Sjūzena Masika, Ohaio štata universitātes Veksnera medicīnas centra sertificētā dermatoloģe iesaka mazgāties, sākot ar matiem un beidzot ar pēdām, taču viņa arīdzan norāda, ka patiesībā jau īpaša darbību kārtība mazgājoties nav nepieciešama.

Par kurām ķermeņa daļām neaizmirst?

Īpašu vērību katrā mazgāšanās reizē vajadzētu pievērst cirkšņiem, padusēm un dibenam, jo šajās zonās atrodas apokrīnie sviedru dziedzeri, kas izdala sviedrus. Šo dziedzeru izdalīto sviedru sastāvā ir sāļi un tauki, kas, saskaroties ar uz ādas esošajām baktērijām, rada nepatīkamu aromātu.

Arī par pēdām nevajadzētu piemirst, jo, lai arī pēdās ir liels skaits ekrīno sviedru dziedzeru, kas galvenokārt ražo sviedrus bez smaržas, tas, cik ilgu laiku pēdas pavada slēgtos apavos, visu var mainīt. Pēc dušas pēdas vajag kārtīgi nosusināt, tostarp arī pirkstu starpas, lai mazinātu pēdu sēnīšu vai citu sēnīšu attīstības risku. Arī par seju nevajadzētu aizmirst – mazgā to divas reizes dienā ar maigu tīrīšanas līdzekli.

Dušā ieteicams iet regulāri, taču arī ne pārmērīgi bieži, jo īpaši, ja tev patīk mazgāties karstā ūdenī, āda paliks sausa. Noteikti dušā dodies pēc peldēšanās, sportošanas vai arī tad, ja dienas laikā vienkārši sanācis kārtīgi sasvīst. Regulāra mazgāšanās saglabā ādu tīru no netīrumiem, sviedriem un baktērijām, kas rada nepatīkamu smaku.

Ja tev ir sausa āda vai āda ar noslieci uz ekzēmu, tad mazgāšanās var to kairināt vēl vairāk. Šādos gadījumos mazgāties ieteicams nedaudz retāk, aptuveni četrreiz nedēļā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!