Vai tiešām ilgi gaidītais sapnis ir piepildījies un sievietes nu varēs paildzināt ne tikai savu auglību par pieciem gadiem, bet arī pagarināt mūžu? Zinātnieki veic pētījumu, kas varētu apstiprināt medikamenta rapamicīna brīnumaino iedarbību, vēsta "The Guardian".
Pētījumu veic, lai apstiprinātu medikamenta rapamicīna ieguvumus reproduktīvās novecošanas ārstēšanā ("The validating benefits of rapamycin for reproductive aging treatment"). Tā mērķis ir noteikt, vai zāles spēs palēnināt olnīcu novecošanos, tādējādi aizkavējot menopauzi, pagarinot auglības laiku un samazinot ar vecumu saistīto slimību riskus.
Plānots, ka pētījumā kopsummā piedalīsies 1000 sieviešu, taču pagaidām tajā ir 34 dalībnieces, vecumā līdz 35 gadiem, kurām katru dienu pievienojas arvien vairāk.
Pētījuma līdzautori ir Jusina Sū (Yousin Suh) – reproduktīvās zinātnes, ģenētikas un attīstības profesore Kolumbijas universitātē –, kā arī Zevs Viljams (Zev Williams), kurš ir asociēts profesors sieviešu veselībā.
Zinātniece Sū teic, ka agrīnie pētījuma rezultāti liecina par to, ka ir pamatojums cerēt – zāles (rapamicīns) varētu samazināt olnīcu novecošanos par 20 procentiem. Sievietes arī nepiedzīvotu nevienu no 44 blakusparādībām, ko var izraisīt rapamicīns.
Jusina Sū stāsta, ka pētījuma dalībnieces pašas ziņojušas par veselības, atmiņas, enerģijas līmeņa, ādas kvalitātes, kā arī matu kvalitātes uzlabojumiem. Šie veselības uzlabojumi saskan ar citiem, iepriekš veiktu pētījumu rezultātiem.
"Šī pētījuma rezultāti – pirmie cilvēces vēsturē – ir ļoti, ļoti aizraujoši. Tas nozīmē, ka tiem cilvēkiem, kuriem ir ar vecumu saistītas auglības problēmas, tagad ir cerība, kuras iepriekš nav bijis," teica Sū. Šis ir pirmais pētījums, kurā mēģina palēnināt olnīcu novecošanās tempu, apskatot to novecošanās būtību. Iepriekšējie pētījumi, kas bija saistīti ar menopauzi, bija par tās simptomiem.
Iepriekš klīnisks rapamicīna izmēģinājums uz cilvēkiem tika uzskatīts par neiespējamu arī tāpēc, ka, lai konstatētu jebkādu ietekmi uz ilgmūžību, būtu nepieciešami gadu desmiti. Tomēr olnīcas noveco tik ātri, ka izmaiņas var mērīt sešu mēnešu laika posmā.
"Pētījuma agrīnie rezultāti nozīmē, ka ir iespēja sasniegt mūsu galveno mērķi: ar rapamicīna palīdzību pagarināt olnīcu dzīves ilgumu, tādējādi aizkavējot menopauzi un pagarinot sievietes dzīves ilgumu, kā arī uzlabojot viņas veselību un dzīves kvalitāti," skaidro pētniece.
Lai arī rezultāti var šķist pārāk labi, lai būtu taisnība, rapamicīns ir ļoti labi izpētīts un tādēļ arī zinātnieki ir tik pārliecināti par tā iedarbību.
Zinātniekiem, kuri piedalās pētījumā, ir liela pārliecība par rezultātiem. Pie tā strādā vismaz 12 zinātnieku liela grupa un pētījums izmaksās vairāk nekā viens miljons ASV dolāru. "Tieši šīs daudzsološās medikamenta īpašības – ātri un būtiski ietekmēt sieviešu veselības stāvokli – ironiskā kārtā ir tie paši iemesli, kas apgrūtina pētījuma finansētāju atrašanu," viņš teica. Farmācijas uzņēmumiem nav motivācijas investēt pētījumā, jo nav iespējams nopelnīt ar nepatentētu medikamentu, viņš piebilda.
Rapamicīna deva, ko uzņem pētījuma dalībnieces, salīdzinājumā ar 13 miligramu devu, ko pacientiem ar transplantiem var izrakstīt gadiem ilgi, ir niecīga. Tie ir vien pieci miligrami nedēļā, kas jālieto trīs mēnešus.
Šī pētījuma laikā visas sievietes turpināja normāli menstruēt, tādēļ Viljams uzskata, ka tā ir ideālā zāļu deva, citādi menstruācijas varētu kļūt neregulāras vai ovulācija pilnībā apstāties. Pētījumā atklāts, ka zāles, kuras par pieciem gadiem var pagarināt sievietes auglību un paildzināt mūžu, ir drošas jauniem, veselīgiem cilvēkiem. Taču vēl nav skaidrs, vai, lietojot medikamentu, nepasliktināsies folikula kvalitāte, radot olšūnas, kurām būs lielāka iespēja būt anomālām.
Olnīcu novecošana ir galvenais sievietes novecošanas iemesls, skaidro Sū. Ja sievietes šo medikamentu sāktu lietot 30 gadu vecumā, kad olnīcu darbība sāk samazināties, tas varētu palēnināt arī visu pārējo novecošanas procesu. Pētījuma līdzautors Viljams vēl piebilst, ka ir zināms, ka šis medikaments strādā uz dzīvniekiem un tagad ir zināms, ka tas ir drošs arī cilvēkiem – šīs abas daļas nu jāsaliek kopā.
Pētījuma pārskats būs pieejams pēc diviem gadiem, kam sekos vēl apjomīgāks pētījums. Šie atklājumi sievietēm sniegtu lielāku brīvību attiecībā uz lēmumu, kad viņas vēlēsies laist pasaulē bērnus.