Gan dzemdību speciālisti, gan Veselības ministrijā nenoliedz, ka to ir grūti aptvert – apmēram viens procents no visām gaidībās esošajām sievietēm neapmeklē ārstu. Kaut arī tas izklausās maz, ir skaudri, ka tādi gadījumi vispār ir. Un zinot, ka tas bieži ir saistīts ar sociāli nelabvēlīgu vidi un narkomāniju, nav pārliecības, ka šo sieviešu skaits varētu iet mazumā, vēsta "360TV ZIŅneši".
Raidījuma uzrunātajām veselības nozares pārstāvēm fakts, ka daļa sieviešu, kuras ir gaidībās, bet nav grūtnieču uzskaitē, nav nekāds jaunums. Būtībā tam ir divi skaidrojumi – vai nu par to ir bijis vienalga vai arī sieviete nav zinājusi, ka iznēsā mazuli. Viņu vidū ir gan nepilngadīgas, gan arī pieaugušas sievietes.
Lai arī daudziem grūti noticēt, ka grūtniecību var arī nepamanīt, Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Lāsma Līdaka, kura pati ikdienā strādā tieši ar pusaudzēm, skaidro – tas tā tiešām var notikt. Taču Rīgas Dzemdību namā uzskata, ka daudz lielāka problēma ir tieši sociālā riska sievietes – ar garīgu atpalicību, vielu atkarīgās un bezpajumtnieces, jo viņu motivācija ir daudz mazāka.
"Visbiežākais scenārijs ir tāds – māte, kura ir vielu lietotāja, viņa vienkārši aiziet, atstājot bērnu šeit, jo viņai vajag dabūt to vielu. Mums pat bija situācijas, kad tikko izoperēta paciente ar visām katetrām pieceļas, aiziet no intensīvās terapijas palātas, izsauc taksi un brauc prom," komentē Anna Miskova, Rīgas Dzemdību nama Dzemdību centra vadītāja.
Veselības nozares pārstāvji atzīst, ka tā ir kompleksa problēma, kuras risināšanai drīzāk nepieciešams stiprināt pašvaldību sociālos dienestus. Turklāt laikus uzsākot valsts apmaksātu grūtnieču aprūpi, var novērst riskus, piemēram, priekšlaicīgas dzemdības.
Vairāk skaties video!