Bērnu slimnīcā pirmo reizi veikta operācija, kurā pusaudzim pēc smagas galvas traumas galvaskausa daļa aizstāta ar precīzi pēc izmēra, formas un izliekuma 3D tehnoloģijā izdrukātu mākslīgo kaulu. Tas ļāvis ievērojami saīsināt operācijas laiku, mazinot dažādus riskus, kā arī turpmāk uzlabos bērna dzīves kvalitāti.
Iespēja aizvietot samērā lielu gabalu no galvaskausa nopietni bojātā kaula ar īpaši precīzā 3D tehnoloģijā izdrukātu mākslīgā kaula daļu Bērnu slimnīcas neiroķirurgiem radās, sadarbojoties ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Stomatoloģijas institūta Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas klīniku. Galvaskausa daļa izgatavota, izmantojot pacienta datortomogrāfijas 3D izmeklējumu, kas veikts Bērnu slimnīcā.
"Ja bērnam pēc smagas traumas kādā vietā galvaskausa bojājums ir tik nozīmīgs, ka nākas izņemt gabalu un vēlāk to aizvietot ar mākslīgu kaulu, līdz šim operācijas bija garas un nogurdinošas. Tukšo vietu galvaskausā mūsu neiroķirurgi aizvietoja ar mākslīgo kaulu, kuru operācijas laikā izgatavoja paši savām rokām. Kaula izgatavošana un "pielaikošana" noteica operācijas garumu, turklāt ar rokām gatavotais fragments precīzi neatkārtoja iepriekš izņemtās galvaskausa daļas izliekumu. Šoreiz lūdzām kolēģiem no RSU Stomatoloģijas institūta pirmās operācijas laikā mūsu pacientam izņemto sašķaidīto kaula daļu izdrukāt 3D tehnoloģijā. Ieguvām precīzu izņemtā kaula fragmenta kopiju, kuru otrās operācijas laikā tikai ievietojām tukšajā vietā," skaidro Dāvis Ozoliņš, Bērnu slimnīcas Bērnu neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs.