Ko darīt, ja izrakstītās zāles nav pieejamas?
Foto: LETA

Zāļu piegādes pārtraukumi rodas dažādu iemeslu dēļ. Apkopojot informāciju, ko Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) sniedza zāļu ražotāji un to pārstāvji, redzams, ka 2023. gadā galvenais zāļu piegāžu pārtraukumu iemesls bija problēmas ražošanā (piemēram, aizkavējusies ražošana, izejvielu vai iepakojuma materiālu trūkums, zāļu aktīvās vielas nepieejamība), piegāžu problēmas, ierobežotas ražošanas jaudas vai palielināts pieprasījums. Par to, kur meklēt informāciju par zālēm un kā rīkoties, ja zāles nav pieejamas, stāsta ZVA Zāļu informācijas izplatīšanas departamenta vadītāja Katrīna Lukša.

Katru dienu zāļu lieltirgotavas sniedz informāciju ZVA, cik un kādas zāles tajās ir pieejamas. Arī zāļu ražotāji ziņo ZVA par piegādātajām zālēm un piegāžu pārtraukumiem. ZVA šo informāciju nekavējoties ievieto Latvijas Zāļu reģistrā, kur ikvienam tā ir publiski pieejama. Šī informācija ir būtiska gan ārstiem, gan farmaceitiem, kuri ik dienu tiek informēti par aktuālo situāciju zāļu noliktavās.

Nereti zāles trūkst ne tikai Latvijā, bet arī visā Eiropā un, iespējams, pat pasaulē. Īpaši gadījumos, kad dažādi uzņēmumi zāļu pagatavošanai nepieciešamās galvenās sastāvdaļas jeb aktīvās vielas iepērk no vienām un tām pašām aktīvo vielu ražotnēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!