Foto: Oscar Keys / cc

Vairumā gadījumu, kad tiek runāts par posttraumatiskā stresa sindromu (PTSS), iedomājamies, ka cilvēks noteikti piedzīvojis kādu ārkārtēju notikumu, piemēram, karu, seksuālu vardarbību, izvarošanu, lidmašīnas avāriju. Taču, kā pasaulē atzītajā žurnālā "Psychology Today" raksta psihoterapeite Amanda Ena Gregorija, "notikums nedefinē traumu". Tas nozīmē, ka arī cilvēki, kuru trauma nav bijusi tik spēcīga, var piedzīvot PTSS.

Arī Anitas pieredzē šī trauma nebija kāds uzbrukums, avārija vai karš. Viņa vienkārši pasākuma laikā savainoja pieri: "Es pasākuma laikā, strauji griežoties, ieskrēju stenderē. Tādējādi pārsitu pieri, kas kārtīgi asiņoja. Mani aizveda neatliekamā palīdzība, slimnīcā uzlika pāris šuvju, kādas četras, bet nekādu smadzeņu satricinājumu, neko tādu nekonstatēja."

Pēc šādas galvas traumas Anitai ieteica pāris nedēļas atgūties, būt miera stāvoklī. Traumas laiks sakritis ar Ziemassvētku un Jaunā gada periodu, tādēļ Anita no savas ikdienas izslēgusi vien sporta treniņus, bet strādāt un darīt citas lietas mierīgā garā turpināja. "Lēnā garā strādāju. Ne par to vizuālo pārdzīvoju, ne emocionāli man bija kaut kas ne tā, ne fiziski jutos slikti. Viss tā kā bija kārtībā," viņa atceras. "Kad izstāstīju savai mammai, viņa smējās. Viņai tikai Ziemassvētkos pateicu par notikušo, kad pie galda sēdējām un man bija apsaitēta piere," Anita saka un atminas, ka arī pati par traumu pasmēja, jo gadījumu drīzāk uzlūkoja kā komisku, ne traumējošu.

Pēc aptuveni divām vai trim nedēļām, kad svētku trakumi bija beigušies, Anita sāka justies ne savā ādā: "Pēkšķi, man liekas, 2. janvārī, es esmu pilnīgi kā lēmēta. Sēžu dīvānā, nav spēka pakustēties, paēst. Patiesībā es neesmu raudulīga, bet tad sēžu un raudu, neko nevaru izdarīt."

Podkāstā "Laimes laboratorija" psihoterapeits Andris Veselovskis stāsta, kā rodas PTSS: "Ir kāds stiprs stresors, piemēram, atrašanās karadarbībā, smaga slimība, avārija, izvarošana, bērns nonāk slimnīcā bez vecāka... Šis stresu izraisošais faktors vairumam cilvēku rada psiholoģisku traumu."

Atveseļošanās sadragā vairāk nekā pati trauma

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!