Izplatītākais HIV inficēšanās veids Latvijā – heteroseksuālā dzimumkontaktā. Veic testu!
Foto: Shutterstock

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) 20. novembrī uzsāk sabiedrības informēšanas kampaņu "Vai viss ir tik labi, kā izskatās? Veic HIV testu!", aicinot apzināties, ka HIV infekcija potenciāli var skart ikvienu. Kampaņas laikā no 20. novembra līdz 10. decembrim tirdzniecības centra "Rīga Plaza" 1. stāvā būs pieejama mākslinieces Elitas Patmalnieces īpaši dizainēta HIV testēšanās kabīne.

Ik gadu Latvijā tiek atklāti aptuveni 200 HIV gadījumi. Saskaņā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra datiem, 2022. gadā Latvijā jauno reģistrēto HIV gadījumu skaits (12,2 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju) vairāk nekā divas reizes pārsniedza Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstu vidējo rādītāju (5,1 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju). Izplatītākais HIV inficēšanās veids Latvijā ir heteroseksuāla dzimumkontakta rezultātā.

Izplatītākais HIV inficēšanās veids Latvijā – heteroseksuālā dzimumkontaktā. Veic testu!
Foto: Publicitātes foto

Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis stāsta, ka HIV testam vajadzētu kļūt par pašsaprotamu normalitāti. "Katru gadu, kad ejam pie ģimenes ārsta profilaktiski pārbaudīt savu veselību un veicam analīzes, vienmēr vajadzētu noskaidrot arī savu HIV statusu – veikt HIV testu. Tieši tik vienkārši."

Savukārt SPKC speciāliste Laura Maļina norāda uz statistikas datiem. "Latvijā HIV jau sen vairs nav reta slimība. HIV ir klusi noritoša infekcija. Cilvēks, pats nezinot, var būt inficēts un dzīvot ar šo infekciju daudzus gadus bez nekādiem simptomiem un pazīmēm un tādējādi inficēt citus.

Latvijā katrs trešais cilvēks, kuram ir HIV, nezina, ka ir inficēts.

Vienīgais veids, kā noskaidrot savu HIV statusu, ir veikt HIV testu. Tādējādi varam būt droši par savu veselību, vai arī nepieciešamības gadījumā iespējams uzsākt tūlītēju HIV ārstēšanu, kas ir valsts apmaksāta.".

Kampaņas laikā no 20. novembra līdz 10. decembrim tirdzniecības centra "Rīga Plaza" 1. stāvā būs pieejama mākslinieces Elitas Patmalnieces īpaši dizainēta HIV testēšanās kabīne. Interesentiem tiks piedāvāta iespēja veikt HIV eksprestestu anonīmi un bez maksas, turklāt testa rezultāts būs zināms jau 20 minūšu laikā. Testēšanas pakalpojumu nodrošinās biedrības "Baltijas HIV asociācija" Testpunkts. Vairāk informācijas par testēšanas kabīnes darba laikiem šeit.

Izplatītākais HIV inficēšanās veids Latvijā – heteroseksuālā dzimumkontaktā. Veic testu!
Foto: Publicitātes foto

Lai uzsvērtu, ka HIV var skart ikvienu un slimībai ilgu laiku nav izteiktu simptomu, kas liecinātu, ka cilvēks ir inficējies, kampaņā tiks izmantots spoguļa motīvs gan tiešā veidā – vides objektā jeb īpašā stendā, kas "apceļos" Latvijas augstskolas, gan arī pārnestā nozīmē, mudinot izvērtēt un apzināties savus riskus.

Kā saka Andris Veiķenieks, AGIHAS – atbalsta biedrības cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV – valdes priekšsēdētājs: "Ja kāds grib zināt, kā šodien Latvijā izskatās cilvēks ar HIV inficēšanās risku, lai paveras spogulī – tieši tāds viņš arī ir, ne citādāks, ne šķībāks vai greizāks, bet tieši tāds.".

Arī kampaņas eksperte, ģimenes ārste Zane Berga uzsver: "Latvijā jau sen vairs nav tādu konkrētu HIV infekcijas riska grupu. Robežas starp inficēšanās riskam vairāk vai mazāk pakļautām sabiedrības grupām šobrīd ir visai nosacītas, tāpēc zināt savu HIV statusu ir svarīgi ikvienam seksuāli aktīvam cilvēkam, neatkarīgi no vecuma, dzimuma, seksuālās orientācijas.".

Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības institūta direktore, asociētā profesore Anda Ķīvīte-Urtāne uzsver, – ja mēs patiesi gribam samazināt satraucošo HIV infekcijas izplatību Latvijā, nav cita ceļa kā drošas seksuālās attiecības (pareiza prezervatīvu lietošana, mazāks partneru skaits) un visaptveroša un regulāra HIV testēšanās. "Proti, visiem seksuāli aktīviem cilvēkiem katru gadu ir jāpārbauda savs HIV statuss un jāpārstāj domāt, ka HIV "uz mani neattiecas"."

Diemžēl par iepriecinošiem nevar uzskatīt arī SPKC veiktās socioloģiskās aptaujas rezultātus. Vairāk nekā puse jeb 53 procenti respondentu nekad nav veikuši HIV testu, turklāt 61,5 procenti uzskata, ka viņiem nav nepieciešams veikt HIV testu. Bez tam lielais vairākums jeb 75,2 procenti respondentu ir pārliecināti, ka iemesls testa veikšanai galvenokārt ir profesionālās dzīves situācijas mediķiem, skaistumkopšanas speciālistiem, policistiem utt., kurās viņi nonākuši saskarē ar asinīm. Tikai 44,2 procenti nedrošu seksu jeb seksu bez prezervatīva uzskata par iemeslu HIV testa veikšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!