Sociālajā platformā "TikTok" strauji izplatījies jauns satraucošs temats: iespējams, ka nepilnīgi izžāvēti mati var kļūt par labu vidi, lai tajā attīstītos pelējums. Daži platformas lietotāji dalās ar pieredzi un brīdina, ka mitri mati, īpaši, ja bieži netiek pilnībā izžāvēti, var radīt nepatīkamas sekas. Skaidrojam, vai šim apgalvojumam ir zinātnisks pamats.
Pelējums skaistumkopšanas produktos ir biežāk sastopams, nekā varētu šķist, un tas var attīstīties neatkarīgi no produkta veida. Līdzekļi bez konservantiem, kas ir būtiski, lai novērstu baktēriju un sēnīšu veidošanos, ir īpaši pakļauti šim riskam. Taču arī nepareiza uzglabāšana, piemēram, kosmētikas turēšana karstā, tvaikiem pilnā vannasistabā, rada optimālus apstākļus mikroorganismu attīstībai.
Pelējums var attīstīties ne tikai uz skaistumkopšanas produktiem, bet gandrīz jebkurā vidē, un arī āda nav pilnībā pasargāta no tā ietekmes. Tādēļ ir svarīgi pievērst uzmanību gan produktu kvalitātei, gan to uzglabāšanas apstākļiem.
Satura veidotāja piecu sekunžu īsajā videoklipā raksta, ka izžāvē matus ar fēnu uzreiz pēc dušas, lai "nedabūtu pelējumu". Kamēr dažos valda neizpratne par šādu apgalvojumu, gana daudz ir komentāru no cilvēkiem, kuri dara tāpat. Valdošais viedoklis? Dabiska matu žāvēšana vai iešana gulēt ar slapjiem matiem var veicināt "pelējuma veidošanos uz galvas ādas". Ko par to saka pētījumi un dermatologi?
"TikTok" platformā plašu uzmanību ir guvis video, kuru publicējusi satura veidotāja Keilija (@allthingskaley). Video ir noskatījušies vairāk nekā 20 tūkstoši cilvēki, un tas saņēmis 585 tūkstošus "patīk" atzīmju. Rezultātā frāze "matu pelējums" ir kļuvusi par tendenci.
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv