Kā svētkos izdzīvot, saglabāt skaidru prātu un izbaudīt socializēšanos bez alkohola?
Foto: Shutterstock

Karstvīns Ziemassvētkos, šampanietis Jaunajā gadā – šie dzērieni ir kļuvuši par svētku tradīciju. Tomēr tiem, kas izvēlas nelietot alkoholu, tā klātbūtne svētku ballītēs var radīt izaicinājumus. Kā pateikt "jā" svinībām, bet "nē" alkoholam?

Kā izdevumā "Pop Sugar" skaidro psihoterapeite Hanna Zipesa Bāzela, "Svētkos būt skaidrā šķiet kā ierasties uz karnevālu ikdienišķās drēbēs — it kā visi būtu "uz viena viļņa", bet jūs esat dīvainis."

Ir daudz svarīgu iemeslu, kāpēc cilvēki izvēlas atteikties no alkohola lietošanas – sākot no personīgām izvēlēm līdz problēmām, kas saistītas ar vielu lietošanu, medikamentu mijiedarbību, veselības stāvokli un reliģiskiem ierobežojumiem. "Nedzeršana svētku laikā var palīdzēt cilvēkam būt mierīgākam šajā trauksmainajā periodā. Tā var atvieglot sarežģītu un delikātu situāciju risināšanu, ļaujot skaidrāk domāt un koncentrēties," saka atkarību ārste Kortnija Skota.

Neatkarīgi no iemesla, svētku laikā būt skaidrā var būt īpaši grūts uzdevums. "Viss šajā sezonā ir radīts tā, lai mudinātu atslābināties," saka Bāzela. "Spriedze? Ielejiet dzērienu. Neveikla pieklājības saruna? Iedzeriet kokteili. Par daudz ģimenes drāmas? Laiks vīnam." Spiediens iedzert ir visur, un apkārtējie cilvēki ne vienmēr atteikšanos no alkohola uztver ar sapratni un atbalstu. Kas var liecināt, ka viņiem pašiem vajadzētu izvērtēt savas attiecības ar alkoholu. Tomēr grūti nenozīmē neiespējami, un miljoniem cilvēku izdodas svētkos būt skaidrā un lieliski pavadīt laiku.

Šeit ir daži speciālistu ieteikumi, kā novērst tieksmi pēc alkohola, saglabājot svinīgo garastāvokli sev un citiem:

Scenārija pārrakstīšana

"Triks nav vienkārši sakost zobus un izturēt, bet gan pilnībā mainīt savu pieredzi," saka Bāzela. "Ja doma par kokteiļu ballīti šķiet nepanesama, vienkārši neejiet. Ja cepumu cepšana pidžamā jums sagādā vairāk prieka, dariet to." Ja kāda daļa no svētku plāniem vai tradīcijām rada diskomfortu vai trauksmi, nebaidieties to mainīt un izvēlieties citu pieeju, kas atbilst jūsu vajadzībām un vēlmēm.

Trenējies teikt "nē"

Jo biežāk tiek teikts "nē", jo vieglāk vārds raisīsies mēles galā. Praktizējiet "nē, paldies" spoguļa priekšā vai sakiet to uzticamam draugam. Bāzela iesaka sagatavot noklusējuma atbildi, kad kāds jautā: "Kāpēc jūs nedzerat?" – pat ja atbilde ir vienkārša plecu paraustīšana un "jo man negribas". Viņa atgādina, ka jums ir visas tiesības uzstādīt savas robežas un rīkoties atbilstoši savām vēlmēm.

Ņem līdzi savu (bezalkoholisko) dzērienu

Ņemiet uz ballīti līdzi bezalkoholisko sidru vai gāzēto dzērienu – tādu, kas liek justies īpašāk, svinīgāk un priecīgāk. Līdzpaņemtais dzēriens palīdzēs izvairīties no diskomforta, ko rada dzērienu piedāvājumi, un novērst iespēju nejauši paņemt nepareizu dzērienu. Bezalkoholisko dzērienu industrija ir labi attīstījusies, piedāvājot plašu izvēli, sākot no kokteiļiem bez grādiem līdz bezalkoholiskajam vīnam.

Sagatavo ātrās bēgšanas plānu

Būt nedzērājam-iesācējam iereibušu cilvēku pūlī var radīt negaidītas emociju svārstības. Svētku laikā var pārņemt nemiers un stress, un ir tikai pašsaprotami, ka drīkst ātri un bez brīdinājuma doties prom. "Ja kaut kas jums rada neērtības, vienkārši dodieties prom," saka Skota. Brauciet uz ballītēm vienatnē, lai neviens no jums nebūtu atkarīgs un nemēģinātu pierunāt palikt ilgāk.

Atrodi savējos

"Svētki mēģina mums iestāstīt, ka burvība slēpjas kokteiļos un maizītēs, bet patiesībā skaistums ir draudzībā, kopīgos smieklos ar cilvēkiem, kuri jūs saprot. Un nākamā rītā pamosties ar skaidru galvu un lepnumu par sevi," apstiprina psihoterapeite. Ideāli, ja ir kāds draugs vai partneris "skaidrā", kuram var piezvanīt, lai apspriestu savas emocijas un izaicinājumus. Neizolējieties, neapslāpējiet emocijas, lai izliktos, ka viss ir kārtībā. Ir pilnīgi normāli nejusties labi – īpaši svētku laikā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!