Gandrīz viss, ko varētu iedomāties, un vēl vairāk, ko nevar. Labāks miegs, mazāk stresa, skaidrāka galva, mirdzošāka āda, kaislīgāks sekss un, iespējams, kvalitatīvākas personīgās attiecības. Tomēr tas nav pat tuvu viss!
Nesenākie pētījumi liecina, ka pieaug arī sociālo, psiholoģisko un fizisko priekšrocību saraksts, un tajā iekļauti tādi ieguvumi kā līdzsvarotāka hormonālā sistēma, spēcīgāka imūnsistēma, kā arī samazināts risks saslimt ar sirds slimībām, aknu slimībām un vēzi. Turklāt tiek novērots arī augstāks potenciāls pašapziņai un pašcieņai. Lai sākas sausais janvāris!
Tomēr ik vakara sarkanvīna glāzi nomainīt pret bezalkoholiskajiem dzērieniem un kokteiļiem ne vienmēr ir viegli – pat tad, ja nav problēmu ar alkohola lietošanu. Tas ir tāpēc, ka alkohols ir burtiski visur; tā patēriņš ir dziļi iesakņojies mūsu kultūrā un sabiedrības normās. "Alkohols ir vienīgais sociāli akceptētais dzēriens, kas maina prātu," britu "Vogue" saka Rafats Girģis, sertificēts psihologs un garīgās veselības aprūpes centra "Moment of Clarity" vadītājs. Tas tiek pasniegts ballītēs, maltīšu laikā un brīvdienās; vairumam cilvēku alkohols ir tikai normāla ikdienas dzīves sastāvdaļa. Tāpēc, izvēloties pat īsu pārtraukumu sausajā janvārī vai prātīgajā oktobrī – nemaz nerunājot par atteikšanos ilgtermiņā – tas var šķist, ka nepieciešama varonīga disciplīna.
Viens no veidiem, kā atteikšanos atvieglot, ir izpratne par priekšrocībām. Zinot, kas notiks pēc vienas dienas, nedēļas, mēneša un tālāk, var palīdzēt saglabāt pozitīvu skatījumu un mierināt, kad uzrodas kārdinājumi. "Ķermeņa normālas darbības atjaunošana ir atkarīga no daudziem faktoriem, tostarp dzimuma, pašreizējās veselības stāvokļa un personīgajām vēlmēm," skaidro psihologs. Tas vienkārši ir jāpieņem un jāsaprot, ka ķermenis un dvēsele neuzlabojas vienas nakts laikā.
Tāpēc ir svarīgi palikt pacietīgam un neatlaidīgam. Tanja Mežere, sertificēta uztura speciāliste un funkcionālās medicīnas platformas "Malla" dibinātāja, piekrīt: "Atveseļošanās prasa laiku, un var rasties neveiksmes. Palieciet uzticīgi saviem mērķiem. Laika grafiks katram cilvēkam ir atšķirīgs, taču ievērojamus fiziskās un garīgās veselības uzlabojumus bieži var novērot dažu nedēļu līdz mēnešu laikā."
Pēc vienas dienas
Daudziem cilvēkiem, kuri izjūt spēcīgus, gripai līdzīgus paģiru simptomus – sliktu dūšu, galvassāpes, drebuļus, svīšanu, nemieru, zarnu darbības traucējumus un iekaisumus – šie simptomi var kļūt par spēcīgu stimulu, lai pieņemtu lēmumu atmest vai vismaz samazināt alkohola lietošanu. Tāpēc, atkarībā no tā, cik daudz alkohola parasti lietojat, pirmā diena var būt diezgan grūta. Bet labā ziņa ir tā, ka pirmās 12 līdz 24 stundas pēc atturības sākšanas arī sākas "dziedināšana". Samazinoties alkohola līmenim asinīs, cilvēks izjūt pastiprinātu hidratāciju.
Pēc trīs dienām
Nav nekas neparasts, ka pirmajās dienās pēc alkohola atmešanas rodas abstinences simptomi un tieksme iedzert, kā arī bieži sastopams slikts miegs un depresīvas sajūtas. "Šis ir laiks, kad jūs esat fiziski visneaizsargātākais," saka Girģis, norādot, ka tieši šajā brīdī daudzi padodas kārdinājumam remdēt diskomfortu. Ja izdodas pretoties, rezultāti būs vērtīgi: 72 stundu laikā uzlabojas miegs, palielinās enerģija, uzlabojas gremošana un kļūst manāma ādas tīrība, pateicoties uzlabotai hidratācijai. Aknas, kas ir atbildīgas par alkohola metabolismu, arī sāks atjaunoties.
Pēc vienas līdz divām nedēļām
Tagad vajadzētu sajust ievērojamas atšķirības – visi nesen novērotie uzlabojumi ādas, enerģijas un miega kvalitātē turpinās. Imūnsistēmai tagad vajadzētu darboties efektīvāk, kas var nozīmēt mazāku slimību, iekaisuma un infekciju risku. Tāpat arī abstinences simptomi šajā posmā, visticamāk, būs ievērojami mazinājušies, ļaujot izbaudīt garīgās skaidrības un prāta asuma uzlabošanos.
Pēc mēneša
Tāpat kā kalnu slēpotājs, kas uzņem ātrumu, arī ķermenis pēc mēneša sāk patiešām izjust ievērojamu veselības uzlabošanās paātrinājumu. Aknu enzīmu līmenis un asinsspiediens normalizējas, kas samazina cirozes un sirds slimību risku. Tiek uzlabota arī sirds un asinsvadu veselība, kas var veicināt svara zudumu un redzamas izmaiņas ķermenī.
Pēc trim mēnešiem
Šajā laikā, visticamāk, sāksi novērot, ka pasauli redzi caur rozīgākām brillēm: pēc trīs mēnešiem emocijas un garīgā veselība ir stabilizējušās, radot pozitīvāku skatījumu un daudz jautrāku noskaņojumu. Iespējams, jūtīsies arī radošāks un motivētāks, jo alkohola izraisītie smadzeņu bojājumi sāk laboties. Miega modeļiem tagad vajadzētu būt pilnībā regulētiem, kas nozīmē, ka pamošanās no rīta būs ātrāka un vieglāka.
Pēc sešiem līdz 12 mēnešiem
Šajā laikā lielākā daļa cilvēku sāk justies kā pilnīgi jauna sevis versija. Viss, sākot no trauksmes un depresijas līdz seksuālajām funkcijām, būtiski uzlabojas. Arī riski, kas saistīti ar dažiem vēžiem, kā arī aknu un sirds slimībām, ievērojami samazinās. Turklāt daudzi cilvēki jūt lielāku piepildījumu attiecībās un darbā, jo viņu pašcieņa un pārliecība palielinās. "Manuprāt, ir nepieciešams viens gads, lai ķermenis pilnībā atgrieztos normālā stāvoklī," saka Girģis.
Ilgtermiņā
Runājot par pilnīgu atteikšanos no alkohola, gan Griģis, gan Mežere uzsver, ka svarīgi ir turpināt izvirzīt skaidrus mērķus un meklēt atbalstu – vai tas būtu profesionāla terapeita, medicīnas konsultanta, ģimenes, draugu vai organizētu grupu starpniecība. "Dalieties savos nodomos ar draugiem un ģimeni, kuri var sniegt iedrošinājumu," iesaka Mežere. Un jāatceras arī veselības pamati! "Uzturs un ūdens ir tavi draugi," saka Griģis. "Izvēlieties veselīgu pārtiku un dzērienus un atcerieties būt fiziski aktīviem – pat ja tās ir tikai pastaigas pa tuvējo apkārtni." Viņi abi piebilst, ka šīs lietas patiešām var palīdzēt koncentrēties un izvairīties no iespējamiem kārdinājumiem, kas ir svarīgi ilgtermiņa panākumu faktori. Kā saka Griģis: "Apzinieties, ka lēmums pārtraukt dzeršanu ir jūsu rokās, un, lai gan tas ir ikdienas apņemšanās, tas ir iespējams un brīnišķīgi."