Mēdz sacīt: jauns gads, jauns es. Ko šogad esi apņēmies tu? Vai regulāras fiziskās aktivitātes? Ieturēt veselīgas maltītes? Vairs nedzert grādīgos dzērienus? Atvēlēt miegam pietiekami daudz stundu? Protams, visi minētie mērķi ir labi, un ja tos izdodas izpildīt, solis augšup pavisam noteikti būs sperts. Un tomēr, domājot par veselības uzlabošanu jaunajā gadā, bieži pietiek ar vienu paradumu maiņu, lai justos labāk. Un tā ir hidratācija, raksta CNN.
Ūdens ir dzīvības eliksīrs, taču tikai daži cilvēki pietiekamu šķidruma uzņemšanu dienas laikā izvirza par prioritāti. Tieši tik vienkārši – nav nedz jātērē nauda sporta zāles abonementam, nedz jāgatavo maltītes pēc striktiem noteikumiem, nedz jāizšķirsta internets caurcaurēm, meklējot gardu bezalkoholiskā kokteiļa recepti, ko baudīt draugu kompānijā.
Ūdens priekšrocības tiek vērtētas par zemu, norāda CNN pieaicinātā eksperte. Pietiekama šķidruma uzņemšana ar ūdeni uzlabo asinsspiedienu, diabēta risku, locītavu, zarnu un nieru veselību, kā arī atvieglo migrēnas lēkmes un uzlabo arī ādas stāvokli. Un uzskaitītas ir vien dažas no priekšrocībām.
"Optimālas hidratācijas uzturēšana ir salīdzinoši vienkārša dzīvesveida maiņa ar potenciāli būtisku ieguvumu: ilgāku dzīvi bez slimībām," tā norādījusi pētniece Natālija Dmitrijeva no Betesdas Nacionālā sirds, plaušu un asinsvadu institūta Sirds un asinsvadu reģeneratīvās medicīnas laboratorijas Merilendā, ASV.
It kā tik vienkāršs mērķis, taču ne tik viegli sasniedzams, ja pēc ūdens īpaši neslāpst. Eksperte iesaka pilnas ūdens glāzes izdzeršanu iekļaut starp citām galvenajām rutīnām, kuras veic, pat par to īpaši nedomājot.
Esi rīta kafijas vai tējas baudītājs? Kamēr gaidi, kamēr karstais dzēriens atdzisīs vai ūdens tējkannā uzvārīsies, tikmēr piepildi ūdens glāzi un to izdzer.
Dodies izvest suni pastaigā? Piepildi līdzi ņemamu pudeli un izdzert to tukšu pirms atgriešanās mājās.
Darba laikā atvēli laiku, lai pavingrotu vai vismaz izstaipītos? Neatgriezies pie darbiem, līdz neesi izdzēris arī glāzi ūdens.
Plāno sildīt pusdienas? Izdzer ūdeni, kamēr gaidi ēdienu uzsilstam.
Kā skaidro ieradumu veidošanas eksperti, – ja pievienosi jaunu ieradumu vecajam, tad jauno būs vieglāk atcerēties.
Tu vari pat nezināt, ka esi dehidratēts
Piemēram, statistika liecina, ka amerikāņi bieži nedzer pietiekami daudz ūdens, norādījusi Dmitrijeva, kas pētījusi saikni starp hidratāciju un novecošanos. Sievietēm katru dienu tiek ieteikts izdzert apmēram astoņas līdz 10 tases ūdeni, bet vīriešiem – 10 līdz 12 tases. "Tomēr vairāk nekā 50 procenti amerikāņu neatbilda šiem ieteicamajiem līmeņiem," skaidro eksperte. "Viens no šī trūkuma iemesliem ir tas, ka lielākā daļa cilvēku apzināti neapdomā, cik daudz ūdens viņiem ir jāizdzer." Turklāt itin bieži cilvēki nemaz nezina par šiem ieteikumiem, norāda Dmitrijeva.
Daudzi cilvēki dzer vien ēdienreizēs un tad, kad jūt slāpes, taču tas ir daudz par vēlu. "Slāpes bieži rodas, kad mēs jau esam nepietiekami hidratēti, kas nozīmē, ka nepietiekamas hidratācijas kaitīgās sekas jau var būt sākušās," saka Dmitrijeva.
Vai nepieciešams dzert tikai un vienīgi ūdeni, lai gūtu rezultātus? Nē. Kafija, tēja, gāzēts ūdens, saldināti dzērieni, enerģijas dzērieni un sporta dzērieniem nav uzturvērtību, un no tiem vajadzētu izvairīties. Taču palīdzēt uzņemt nepieciešamo šķidrumu var daži pārtikas produkti, piemēram, gurķi, tomāti, apelsīni, salāti. Tomēr būtu vērts censties dienas laikā izdzert divus līdz trīs litrus ūdens (ja ir intensīva fiziska slodze vai ilgstoši esi karstā vidē, būs jāuzņem vairāk ūdens).
Viņa norāda, ka ir vērts jau dienas sākumā uzpildīt pudelē tik daudz ūdeni, cik dienas laikā vajadzētu izdzert un censties to arī īstenot.