Uzpūties vēders rada pilnuma sajūtu vēderā, spiedošu diskomfortu, nepatīkamākie simptomi – pārmērīga gāzu veidošanās un atraugas. Sajūtas ir neērtas, īpaši, ja vēders uzpūties darbā pēc pusdienu baudīšanas. Ko iesākt, lai vēderu nomierinātu?
Labākais veids, kā mazināt vēdera uzpūšanos, ir itin vienkāršs, raksta žurnālā "Health". Ir jāēd lēni, rūpīgi sakošļājot katru kumosu. Tas palīdz izvairīties no liekā gaisa norīšanas. Tas būs īpaši noderīgi, ja esi pamanījis, ka pēc maltītes bieži moka atraugas. Šī vienkāršā stratēģija arīdzan veicina gremošanas sistēmas darbību – pārtika tiek sadalītas mazākās daļiņās, kas nozīmē, ka zarnām apēsto būs vieglāk pārstrādāt.
Jauno paradumu vari veicināt vairākos veidos. Piemēram, izmantojot mazāku karotīti vai dakšiņu – tādā veidā nevarēsi nemaz tik daudz ēdiena vienā kumosā paņemt. Tāpat īpaši pievērs uzmanību tam, cik ilgi ēdienu sakošļā.
Šai tehnikai ir arī citas priekšrocības. Ēdot nesteidzīgi, beigās sapratīsi, ka itin labi jūties arī tad, kad apēsts mazāk nekā ierasts. Tas var veicināt labāku svara kontroli. Pētījumi liecina, ka smadzenēm ir vajadzīgas vismaz 20 minūtes, lai atpazītu, ka esi labi paēdis. Tāpat pētījumi liecina, ka ātrāka ēšana ir saistīta ar liekā svara pieaugumu.
Lēna ēšana ir apdomīga ēšanas prakse, jo uzmanību var pilnvērtīgi pievērst ēdienam, tā aromātam, garšai, tekstūrai. Apdomīga ēšanas prakse ietver traucējošo faktoru novēršanu un ķermeņa signālu apzināšanos ēšanas laikā (piemēram, izsalkumu un sāta sajūtu). Tāpat šādas stratēģijas piekopšana mazina stresu un atbalsta gremošanas sistēmas darbību.
Tiesa, ne tikai šī stratēģija palīdzēs mazināt vēdera pūšanos. Mazāku porciju ēšana visas dienas garumā palīdzēs novērst gremošanas trakta pārslodzi un mazinās gāzu veidošanos. Arī regulāras fiziskās aktivitātes var uzlabot gremošanas trakta darbību. Īpaši noderīgas var izrāties pastaigas. Tāpat atvieglot nepatīkamās sajūtas var kuņģa masēšana – no labās puses uz kreiso.
Ja problēma nomoka bieži un saskaries arī ar problēmām vēdera izejas jautājumos, ir svarīgi konsultēties ar ārstu, lai izprastu patieso vainīgo un arī uzsāktu ārstēšanas kursu. Kad noteikti vērsties pie ārsta: sāpes vēderā, asinis izkārnījumos vai tumši izkārnījumi, caureja, vemšana, svara zudums, grēmu pasliktināšanās, gastroezofageālā refluksa slimība, laktozes nepanesība, kairinātu zarnu sindroms. Viss minētais var izraisīt pastāvīgu vēdera uzpūšanos.
No kādiem ēdieniem izvairīties
Ja vēdera uzpūšanās ir problēma, būtu labi izvairīties no tādiem ēdieniem un paradumiem, kas to var veicināt. Piemēram, košļājamās gumijas košļāšana, karameļu sūkāšana, gāzētu dzērienu dzeršana, dzeršana caur salmiņu vai runāšana ēšanas laikā. Visi uzskaitītie ieradumi var likt norīt vairāk gaisa, tādējādi veicinot vēdera uzpūšanos.
Dažiem cilvēkiem vēderā veidojas vairāk gāzu, kad tiek patērēti noteikti ogļhidrāti. No augļiem tādi ir, piemēram, āboli, persiki, bumbieri. Dārzeņi: sīpoli, ķiploki, arī brokoļi, ziedkāposti. No pākšaugiem tie ir zirņi, pupiņas, lēcas. Piena produkti: piens, saldējums, jogurts.
Jāizvairās no dzērieniem ar augstu fruktozes saturu, piemēram, augļu sulām, enerģijas dzērieniem, sporta dzērieniem un dažādiem bezalkoholiskajiem dzērieniem.
Pārāk daudz ēdot šķiedrvielas vai pārtiku ar augstu tauku saturu, arī var palielināties vēdera pūšanās.