Skaļa mūzika nepalīdzēs – dzirdes speciālists kliedē mītus par troksni ausīs
Foto: Publicitātes foto

Problēmas kļūst vieglāk risināmas, kad par tām runājam. Tādēļ vairākās valstīs februāra pirmajā nedēļā uzmanība tiek pievērsta bieži sastopamam un traucējošam simptomam – tinītam jeb troksnim ausīs, ko cilvēks dzird, lai gan apkārtējā vidē šādu skaņu nav. Dzirdes centra "Audiomedika" dzirdes speciālists – audiologs Nauris Veits – norāda, ka tas ir viens no sarežģītākajiem neiroloģiskajiem simptomiem, ar kuru cīnīties kļūst vieglāk, ja kliedējam populāros mītus. Kādi ir šie mīti, un kā sev palīdzēt?

Mīts – tā ir mistiska slimība

Pirmās rakstiskās liecības par tinītu ir datētas Senās Ēģiptes laikos. Senie ēģiptieši troksni ausīs saistīja ar maģiju, sauca to par "noburto ausi" un ārstēja ar garšaugiem, eļļām un vīraku. Mēģinot atbrīvoties no šī trokšņa ausīs, viņi pat mēdza ausīs bērt augsni, ievietot niedres un dziedāt rituālas dziesmas.

"Audiomedika" audiologs Nauris Veits uzsver, ka, lai gan tinīts var šķist mistisks, arvien pieaug zinātniskās informācijas apjoms, kas palīdz šo simptomu izprast un atrast efektīvus risinājumus. "Tinīts nav slimība, bet gan simptoms. Priecē, ka arvien vairāk cilvēku spēj atšķirt uzticamu informāciju un izvēlēties piemērotus risinājumus," saka speciālists.

Mīts – troksnis ausīs ir visiem

Statistika liecina, ka ar troksni ausīs saskaras aptuveni 15 procenti iedzīvotāju. Dzirdes speciālists Nauris Veits, kurš 12 gadus palīdz cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem, atzīst, ka klienti bieži sūdzas par šo simptomu, taču tas nav tik izplatīts, kā varētu šķist.

"Dažkārt rodas īslaicīgs troksnis ausīs, piemēram, spiediena izmaiņu vai trieciena dēļ, bet tas parasti pāriet. Patiesais tinīts ir ilgstošs vai atkārtots, traucē koncentrēties, strādāt un pat gulēt," skaidro audiologs.

Tinīts var skart gan sievietes, gan vīriešus, un tas nav saistīts tikai ar vecumu – tas ir vēl viens izplatīts mīts.

Mīts – eļļas un garšaugi atrisinās problēmu

Speciālists norāda, ka daudzi izvēlas šķietami vienkāršākus un ātrākus risinājumus, piemēram, lietot augu tējas vai pilināt eļļas ausīs, kas situāciju bieži vien tikai pasliktina. "Ir cilvēki, kuri klausās skaļu mūziku, lai noslāpētu troksni, taču tas var situāciju saasināt, padarot tinītu vēl nepatīkamāku," brīdina Nauris Veits.

Arī internetā piedāvātie "brīnumlīdzekļi" nav efektīvi risinājumi, uzsver speciālists.

Mīts – nav iespējams sev palīdzēt

Tinīts var izpausties dažādi – kā svilpšana, čīkstoņa, dūkoņa vai zumēšana, un tā intensitāte variē no vieglas līdz ļoti smagai. Daudzi baidās, ka palīdzēt nav iespējams, taču lielākoties tinīts nav dzīvībai bīstams simptoms un to var mazināt.

"Katrs gadījums ir individuāls, un ir svarīgi savlaicīgi vērsties pie speciālistiem. Palīdzība var būt dažāda – no skaņas terapijas līdz psiholoģiskam atbalstam un dzīvesveida izmaiņām," saka audiologs.

Mīts – labāka dzirde pasliktina troksni ausīs

Viens no efektīvākajiem risinājumiem ir noskaidrot tinīta cēloni un, ja iespējams, to novērst. Dažos gadījumos problēmas cēlonis var būt sēra korķis vai iekaisums, kas jārisina pie ārsta.

Tomēr bieži vien tinīts ir saistīts ar dzirdes pavājināšanos – pētījumos norādīts, ka 90 procenti cilvēku ar tinītu ir dzirdes traucējumi. Tādēļ speciālisti iesaka veikt dzirdes pārbaudi. Ja troksnis ausīs ir dzirdes pavājināšanās sekas, lietderīgi ir izmēģināt dzirdes aparātus, kas palīdz nomaskēt iekšējos trokšņus ar ārējiem.

Mūsdienu dzirdes aparātos ir arī integrētas tinīta pārvaldības programmas, kas atskaņo mākslīgus trokšņus vai dabas skaņas. Dažiem pacientiem pat rodas "paliekoša nomākšana" – tinīts mazinās arī pēc aparāta noņemšanas, dažkārt uz vairākām stundām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!