Eiropā strauji izplatās venēriskās slimības, jo īpaši gonoreja. Kas notiek Latvijā?
Foto: Shutterstock

Eiropā strauji pieaug seksuāli transmisīvo slimību (STS) gadījumu skaits, un gonoreja pārspēj visus rekordus – tā ziņo gan "Politico", gan "Euronews". Lai gan Latvijā STS statistika nav tik biedējoša, dati neļauj sēdēt mierā. "Delfi" skaidro, kādi cēloņi ir šim postam Eiropā un kas notiek Latvijā. Novērojumos un ieteikumos dalās dermatovenerologs Raimonds Karls.

Visā Eiropā strauji izplatās seksuāli transmisīvās slimības. Īpaši pieaudzis sifilisa un gonorejas gadījumu skaits, liecina Eiropas Slimību profilakses aģentūras dati.

Sifiliss visstraujāk izplatās Amerikā un Āfrikā, taču arī Eiropā situācija nav iepriecinoša.

Kaimiņvalstī Somijā 2023. gadā tika reģistrēti 456 inficēšanās gadījumi uz 5,5 miljoniem iedzīvotāju (8,2 uz 100 000), kas ir rekordliels skaits kopš 1995. gada, kad tika uzsākta reģistrācija. Lielākā daļa STS gadījumu (66%) tiek fiksēta ārzemniekiem. Situācija vēl sliktāka ir Luksemburgā (24,8 uz 100 000), Maltā (22,1), Spānijā (22), Vācijā (10,8)...

Kas satrauc Eiropu un Baltiju?

Gonoreja. Eiropā ir reģistrēti ap 100 000 apstiprinātu gonorejas gadījumu, liecina dati par 2023. gadu (jaunākie pieejamie dati par Latviju – turpinājumā). Tas ir par 31 procentu vairāk nekā iepriekšējā gadā un par 300 procentiem vairāk nekā pirms desmit gadiem. Augstākais reģistrētais rādītājs kopš Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) vispārējo datu vākšanas sākuma 2009. gadā.

Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.

Lūdzu, uzgaidi!

Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...

Loading...

Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!