Jautājums: Labdien. Man ir viens sasāpējis jautājums: Bērnībā (no 6 līdz 11 g.vec.) mani kāds vīrietis seksuāli izmantoja saviem priekiem. Tas bija sen, domāju, ka esmu tikusi tam pāri, bet pēc jebkura intīmāka kontakta ar vīrieti man bikini zonā parādās tumši, sausi plankumi, tādi kā pleķi uz ādas, kas pazūd apmēram pēc nedēļas.
Atbild psihoterapeits Dr. Andris Veselovskis:
Seksuāla vardarbība ļoti dziļi un postoši ietekmē cilvēka garīgo un fizisko veselību. Jo agrāk bērns ir seksuāli izmantots, jo smagākas un dziļākas ir sekas. Minēšu traucējumus, kas visbiežāk rodas seksuālas vardarbības rezultātā. Runāšu par sievietēm, jo psihoterapeita praksē uz konsultācijām biežāk atnāk sievietes.
Šo traucējumu sarakstu varētu uzrakstīt ļoti garu.
Ko darīt vēstules autorei?
Par pagātnes notikumiem būtu jārunā ar tuviem un uzticamiem cilvēkiem. Ar tādiem, kas spēj uzklausīt, saprast, vienkārši būt blakus arī visbriesmīgākajās un riebīgākajās atmiņās. Priecājos, ka Jums blakus ir saprotošs vīrietis. Mīlestība, kura tiek rūpīgi kopta un saudzēta, var dziedēt pagātnes brūces.
Ja tuvu cilvēku klātbūtne nemazina simptomus, vai nepatīkamie simptomi pastiprinās, būtu jāvēršas pēc palīdzības pie speciālistiem. Šajā gadījumā domāju, ka varētu palīdzēt darbs atbalsta grupā, kur var būt ļoti noderīga citu sieviešu pieredze, kurām ir bijušas līdzīgas problēmas un kuras ir atradušas ceļu tikt ar tām galā. Palīdz arī individuālā psihoterapija.
Vadoties no savas pieredzes, varu teikt, ka ir iespējams palīdzēt atvieglot ciešanas sievietēm, kuras ir cietušas no seksuālas vardarbības bērnībā. Problēmas risināšanu grūtāku un ilgāku padara tas, ka ir ļoti grūti runāt par tik sāpīgiem un kauna pilniem notikumiem un ar tiem saistītiem pārdzīvojumiem. Var paiet vairāki gadi terapijā, pirms sieviete uzdrīkstas sākt par tiem runāt. Vardarbībā cietušās sievietes parasti jūtas vainīgas, kaut kādā veidā izraisījušas notikušo. Tas traucē meklēt palīdzību. Protams, ka notikušajā ir vainojami varmākas un vecāki, kas nav spējuši savu bērnu nosargāt.
Par sabiedrību. Seksuāla vardarbība reāli pastāv. Te nedrīkstētu valdīt "strausa psiholoģija". Pret seksuālu vardarbību būtu aktīvi jācīnās informējot sabiedrību, skaidrojot, kā to atpazīt un kā pret to cīnīties, jābūt viegli pieejamai informācijai par to, kā rīkoties upuriem, kur vērsties tiem, kas ir pamanījuši kaut ko nelāgu, kā palīdzēt ģimenēm, kurās vardarbība notiek.
Ar cieņu, Dr. Andris Veselovskis.
Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt teksta garumu un pareizrakstību, kā arī saglabāt vēstules autora anonimitāti. Šiem ieteikumiem ir tikai izglītojošs nolūks, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.