Dr. Daiga Baranovska
Foto: Quartus

Jautājums: Labdien! Man ir grūtniecības 11.-12. nedēļa, un ureaplazma man bija jau pusotru gadu pirms bērniņa ieņemšanas. Bijusī ginekoloģe teica, ka viss, ja divas reizes nepadevās ārstēšanai, tad neārstēs. Nomainīju dakterīti, un viņa man tagad teica, ka vajadzēs dzert zāles! Sakiet, ko grūtniecībai, bēbim, var nodarīt ureaplazma un ko – antibiotikas? Paldies!

Atbild Dr. Daiga Baranovska (ārstu prakse "Quartus"):

Ureaplazmas ir nosacīti patogēns mikroorganisms, ko pēc dažādu pētījumu datiem maksts mikroflorā atrod 40-80% seksuāli aktīvu sieviešu. Tās netiek uzskatītas par seksuāli transmisīvu infekciju, tomēr saslimšanas gadījumā vēlama partnera izmeklēšana un pozitīvas atbildes gadījumā jāārstējas ir abiem. Ureaplazmas biežāk atrod pacientiem ar novājinātu imūnsistēmu vai kombinācijā ar citām uroģenitālā trakta infekcijām - maksts sēnīti, bakteriālo vaginozi, trihomonu infekciju, gonoreju u.c.

Parasti šai infekcijai nav specifisku simptomu. Tomēr to biežāk atrod vīriešiem ar sūdzībām par urīnkanāla iekaisumu - biežu, sāpīgu urināciju, diskomfortu vēdera lejasdaļā.

Sievietēm ureaplazmu infekcijas gadījumā biežāk nekā veselām sievietēm mēdz būt sūdzības par pastiprinātiem izdalījumiem no dzimumceļiem, velkošas sāpes vēdera lejasdaļā, menstruālā cikla traucējumi ar smērēšanos, dzemdes kakla erozija. Ļoti reti ureaplazmu infekcija mēdz būt iemesls dzemdes piedēkļu iekaisumam, saaugumiem mazajā iegurnī, neauglībai.

Problēmas ievērojami pieaug grūtniecības laikā, jo ureaplazmas var radīt placentāro audu iekaisumu, kas savukārt paaugstina spontāna aborta, priekšlaicīgu dzemdību risku, kā arī var būt iemesls jaundzimušā pneimonijai vai meningītam. Tādēļ, plānojot grūtniecību, būtu vēlams veikt izmeklējumu uz ureaplazmām un, ja atbilde ir pozitīva, tās izārstēt.

Grūtniecības laikā izvēles medikamenti ureaplazmu ārstēšanai ir eritromicīns vai azitromicīns. Tie ietilpst B grupā, kas nozīmē, ka, lietojot šos medikamentus, pētījumos nav pierādīts risks auglim.

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu ārsta e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt teksta garumu un pareizrakstību, kā arī saglabāt vēstules autora anonimitāti. Šiem ieteikumiem ir tikai izglītojošs nolūks, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!