Jautājums: Mans stāsts ir skumja klasika. Kad ar sava bērna tēvu iepazināmies, bija milzu dzirksts. Nolēmām dibināt ģimeni. Mazais pieteicās 3 mēnešus pēc mūsu iepazīšanās, kaut laikam vajadzētu teikt satikšanās, jo, šķiet, ka šo cilvēku tā arī nebiju iepazinusi. Toties tagad katra jauna viņa personas šķautne man liek nicināt viņu.
Īsumā sakot, kad mazajam bija pusgads, atklāju, ka viņš mani krāpj. Meklē pērkamas sievietes portālos, un abi ar draugu "dalās". Man tas bija kas jauns (nezināju, ka tādas perversijas ir) un pilnīgs šoks... Likās, ka tā var būt kādā citā ģimenē, ne manā. Arī naudas viņam priekš mums nekad nebija. Par katru pirkumu bija cīniņš. Viņš gāja prom, un kad es neskrēju viņam pakaļ bija ļoti pārsteigts.
Tajā reizē, kad atklāju 5 sms no dažādam sievietēm ar "labu nakti velējumiem" un "paldies...!", sametu mantas maisos un izmetu ārā, kad viņš nāca mājās. Viņš visu, rupji lamājoties, savāca un pazuda. Pusgadu dzīvojām šķirti. Viņš nāca ciemos pie bērna, pirka zāles, kad vajadzēja un tēloja svēto. Man gribējās noticēt un es noticēju. Sākām dzīvot kopā neitrālā teritorijā. Viņš īrēja māju. Mūsu kopdzīve izrādījās katastrofa. Kad mana pieklājīgā māmiņu alga beidzās, es paliku bez iztikas līdzekļiem. Viņš definēja, ka man ir jumts virs galvas un esmu paēdusi, un tādējādi viņš rūpējas par mani. Neko citu lai negaidot. Bērnam viņš pirka lietas, bet tikai tās ko pats gribēja, ne vajadzīgās. Bija strīdi par naudu un par darbu sadali mājās. Īsāk sakot, dzīvojām kopā, jo man nav kur aiziet (ir kur, bet nav iztikas līdzekļu - kredīts par dzīvokli, īre, telefons utt..)
Es viņu ienīstu tik ļoti, ka sapņoju, ka varētu uzmīt uz pirkstiem, kad viņš turas pie klints. Ienīstu no sirds.. pretīga sajūta, kas maina manu raksturu un būtību.
Kā lai izšķiras? Negribu lai mans mazais dzīvo šādā ellē.. Vai varētu apmeklēt kādu pāra terapiju, kas palīdz izšķirties bez naida, lai netraumētu mazo. Vai varat ieteikt kādu?
PS esmu darba meklējumos, pašreiz saņemu bezdarbnieku pabalstu.
Atbild psihoterapeite Benita Griškeviča (konsultācijas Brīvības ielā 37, pieteikšanās pa telefonu 29204920 vai e-pastu benita@psihodinamika.lv):
Atbilde: Labdien! Naids ir ļoti spēcīgas jūtas. Tas var palīdzēt attālināties no cilvēka, kas reiz bijis tuvs, tomēr arī apgrūtina šo atdalīšanos, jo traucē saskarsmē un liedz pieņemt saprātīgus lēmumus. Naids, gluži tāpat kā milzu dzirksts sākumā, neļauj saredzēt otru cilvēku reālistiski - gan ar ļaunajām gan labajām iezīmēm. Varbūt piekritīsiet, ka atslēga šīm galējībām slēpjas jūsu abu personībās - impulsiviātē un tieksmē panākt savu ātri un bez kompromisiem. Jūsu rakstītais neatstāj daudz vietas cerībām uz uzlabojumu.
Ja lēmums šķirties jau ir nobriedis un nav grozāms, pāru terapijas vietā vēlos piedāvāt citu iespēju, kas nav psihoterapija. Tā ir mediācija, un par to lūdzu informāciju kolēģei psiholoģe Signei Knipšei, kas ir viena no nedaudzajiem mediatoriem Latvijā: "Mediācija ir domstarpību risināšana trešās personas - mediatora - klātbūtnē. Tas ir citāds veids, kā risināt konfliktus - alternatīva tiesai, agresijai un vardarbībai, arī klusēšanai un konfliktu nerisināšanai. Visbiežāk ģimenes mediācija tiek izmantota šķiršanās laikā vai pēc tās. Es vēlos brīvdienās satikties ar bērnu! Kurš un par ko turpmāk maksās? Vai tagad man vienai vai vienam būs jārūpējas par bērnu?- ir daži no jautājumiem, kuri tiek risināti ģimenes mediācijā, brīvprātīgi piedaloties abām strīdā iesaistītajām pusēm un mediatoram.
Salīdzinājumā ar domstarpību izskatīšanu tiesā, mediācija ir vērsta uz to, lai konfliktā iesaistītie paši nonāktu līdz atrisinājumam. Tā der ne vien pāriem, bet arī, piemēram, znotam un sievasmātei. Nevis tiesnesis, bet paši konfliktā iesaistītie pieņem lēmumu - labāko bērniem un sev.
Mediācijas ilgums mēdz būt atšķirīgs, parasti 6 līdz 10 sesijās puses nonāk līdz domstarpību atrisinājumam. Viena sesija ilgst 1 - 1.5 stundas, un sesijas notiek katru vai katru otro nedēļu.
Konsultācijas notiek Rīgā, Kungu ielā 34, krīžu centrā Skalbes, pieteikties pa tālruni 67222922 vai e-pastā: info@skalbes.lv Krīzes centrs Skalbes piedāvā ģimenes mediācijas pakalpojumu. Samaksa ir 15 lati par konsultāciju (1,5 stundas)."
Savukārt, ja tomēr vēlaties dziedināt attiecības vai savu personību, informāciju par psihoterapeitiem (tai skaitā - ģimenes) atradīsiet www.psihoterapija.lv
Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.