Jautājums: Esmu 23 gadus jauna, bet kopš pamatskolas beigšanas (kad obligāti bija jāiziet vajadzīgie ārsti) neesmu bijusi pie ginekologa. Es apzinos to, ka tas nav pareizi un labi, jo man ir svarīga sava veselība un nākotne, bet.... Ka saka, pirmā reize jau ir tā svarīgākā un man tā ari bija, ka šī pirmā reize bija emocionāli sāpīga, jo viņa uzskatīja, ka man ir seksuālas attiecības, kaut tā nebija un es nemeloju, bet viņa man pilnīgi tā kā uz nopratināšanu - nemelo, kāpēc es meloju utt....Jā, man bija 16 gadi, bet tas nenozīmē, ka visi to jau dara!
No tā brīža man ir apjukums - vai ārsts, kas rūpējas par sievietes intīmo veselību, palīdz vai tomēr biedē. Es savu nevainību zaudēju, kad biju 21 gadu jauna un līdz šim man arī ir šis attiecības. Es pati vēlos zināt un pārbaudīties, ka man viss ir kartībā un esmu vesela, bet man ir bailes no šī ārsta - vai tik es atkal ar kaut ko tādu nesaskaršos un tad jau šoreiz tas būtu - kāpēc tad nāc tik vēlu, kur biji agrāk utt? ....Bet es neesmu vienaldzīga, bet man ir bailes par nesaprašanu, pārmešanu utt.
Jau kādu laiku dzīvoju ārzemēs, bet parasti pie ārstiem eju Latvija. Kad aizbraucu uz Latviju, esmu apņēmusies, ka iešu pie šī sieviešu ārsta pierakstīties, bet tiklīdz esmu poliklīnikā, man atsaucas toreizējās ginekoloģes balss....un es nespēju neko izdarīt...
Mans draugs ir ļoti saprotošs, un viņš vienmēr rūpējas, lai man viss būtu kartībā. Arī apjautājās vai esmu bijusi un kad pēdējo reizi biju pie ginekologa, bet tad es vienmēr izvairos no šis tēmas, pasakot, ka viss ir kartībā. Mēs vēlamies arī nākotnē ģimeni, esam pat runājuši, ka vispirms tomēr vēlamies pārbaudīties. Bet, kā man pārvarēt šīs iekšējās bailes, sāpes? Kur man rast pārliecību, ka mani sapratīs? Ka mani nenosodīs, un es atkal nejutīšos nobiedēta?
Es tomēr vēlos, ka mani saprot, parunā, izskaidro, ka varu ari izrunāt kontracepcijas lietas, nevis iet un sēdēt ar paaugstinātu sirds darbību. Paldies jau iepriekš!
Atbild psihoterapeite Benita Griškeviča (konsultācijas Brīvības ielā 37, pieteikšanās pa telefonu 29204920 vai e-pastu benita@psihodinamika.lv):
Atbilde: Labdien! Varat pieteikties pie cita ārsta. Lai pieteiktos, varat neiet uz poliklīniku, bet darīt to pa telefonu. Pat ja poliklīnikā Jūs piemeklēs panikas lēkme, ziniet, ka tā nav nāvējoša un pāries. Pie ārsta Jūs nākat ar savu vajadzību, tāpēc ir pilnīgi pieļaujami ārstam pateikt, kādu emocionālu attieksmi vēlaties.
Kad patiesi kaut ko vēlamies, meklējam iespējas. Ja nevēlamies, meklējam (un atrodam) aizbildinājumus. Ja Jūsu patiesais nolūks ir turpināt vainot šo dakteri par 7 gadus veciem notikumiem, pārliecību, ka jutīsieties saprasta, Jūs varat neiegūt nekad.
Un teorētiski pastāv iespēja, ka jutīsieties pazemota šā vai tā, - jau no tā vien, ka jāveic ginekoloģiska izmeklēšana, ja esat tik ārkārtīgi jūtīga. Palīdzēt aiziet līdz ārsta kabinetam un atvērt šīs durvis var Jūsu veselais saprāts, paļaujieties uz to.
Ja tas, ko lasāt, Jūs neiedrošina, iespējams - vajadzīga nopietna saruna par dziļākiem Jūsu baiļu un jūtīguma cēloņiem.
Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.