Jautājums: Kādu laiku esmu pamanījis, ka ir grūti izteikt savu viedokli. Liekas, ka tas skanēs muļķīgi un apkārtējie par to pasmiesies. Esmu centies domāt pozitīvi, taču nekas nesanāk. Atkal notiek tā, ka citi runā, bet es tikai klausos. Tas ir tik mokoši. Sāku domāt, ka ar mani kaut kas nav kārtībā. Varbūt man ir mazvērtības kompleksi? Ceru, ka tā nav kaut kāda psihiska saslimšana. Kā lai tieku ar to galā?
Atbild psihoterapeits Dr. Andris Veselovskis (konsultācijas Rīgā, Maiznīcas ielā 12-1; pieteikšanās pa e-pastu: andrisvesel@inbox.lv vai telefonu: 29448680):
Atbilde: Jums prātā ir izveidojies negatīvs vērtējums pašam par sevi. Šis negatīvais vērtējums Jūs pašu pārliecina, ka esat slikts. Jūs jau iepriekš paredzat, ka citi par Jums smiesies vai kritizēs. Šim pareģojumam nav nekāda pamata tagadnē. Jūs to saprotat, bet tas nepalīdz tikt galā ar šo negatīvo pašvērtējumu.
Negatīvs pašvērtējums parasti rodas bērnībā, kad bērns sāk par sevi domāt, ka viņš ir slikts. Ja vecāki daudz kritizē, bet maz uzslavē, tad pašvērtējums parasti veidojas negatīvs. Ja bērns paliek viens, viņš var sākt domāt, ka viņu atstāj, jo viņš ir slikts. Ja bērnu skolā apsmej, un nav neviena, kas aizstāvētu, var veidoties slikts pašvērtējums. Daudzas citas situācijas var veicināt negatīva pašvērtējuma veidošanos.
Jums nav nekāda psihiska slimība. Jums ir bažas par sevi un savu nākotni. Specifiska metode, kas palīdz uzlabot pašvērtējumu ir psihoterapija. Psihoterapeits palīdz saprast, kā prātā veidojas negatīvs pašvērtējums un palīdz būvēt jaunu pozitīvu pašvērtējumu. Var palīdzēt labi draugi, uzklausot un iedrošinot. Var mācīties no cilvēkiem, kuriem ir pozitīvs pašvērtējums.
Visu labu vēlot, Dr. Andris Veselovskis.
Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.