Stāsta skaistuma klīnikas 4. Dimensija dermatoloģe Lauma Valeine un Veselības centra 4 Juglas klīnikas kosmētiķe Ilze Actiņa.
Vasaras raibumi ir nelieli, sārti vai gaiši brūni plankumi, kas parasti parādās saulei pakļautajās zonās: sejas centrālajā daļā, uz pleciem, muguras augšdaļas un dekoltē zonā. Vasaras raibumu daudzums variē no dažiem atsevišķiem traipiņiem līdz vairākiem simtiem. Šis pigmentācijas tips iedzimst un visbiežāk sastopams cilvēkiem ar I ādas fototipu, (gaišu ādu, acīm, blondiem vai rudiem matiem). Vasaras raibumi savairojas līdz ar pirmiem saules stariem, bet ziemā kļūst gaišāki.
Brūnie jeb saules plankumi (lentigo solaris) ir nelieli no 0.2 līdz 2 cm diametrā, tie ir daudz tumšāki kā vasaras raibumi, var parādīties uz visa ķermeņa, bet visbiežāk uz sejas, roku ārējām virsmām. To parādīšanās un daudzums ir tiešā veidā saistīts ar dzīves laikā uzkrātajām saulē pavadītajām stundām. Lai arī saules plankumi sastopami arī bērniem, to daudzums ievērojami pieaug novecojot. Vairākumā gadījumu saules plankumi ir labdabīgi, tomēr tajos var attīstīties ļaundabīgs process lentigo maligna, kas ir sākumstadija visļaundabīgākajam ādas audzējam- melanomai.
Ļaundabīgais process visbiežāk attīstās uz sejas ādas, pigmentācija kļūst tumšāka, robežas izplūst. Ja tiek novērotas aprakstītās pārmaiņas, nekavējoties jādodas pie dermatologa, kurš veicot tādas papildus izmeklēšanas metodes kā dermaskopija, siaskopija noteiks procesa dabu.
Melazma ir progresējoša pigmentācija, kas lokalizējas saulei pakļautajās vietās, visbiežāk sejā un augšdelmu ādā. Parasti šīs patoloģijas attīstība ir saistīta ar grūtniecību, orālās kontracepcijas vai antikonvulsantu (pretepilepsijas) līdzekļu lietošanas dēļ, tā var būt arī idiopātiska (ar nezināmu iesmelu).
Melazma skar sievietes deviņas reizes biežāk kā vīriešus un parasti ir sastopama cilvēkiem ar III-V fototipu.
Pēciekaisuma hiperpigmentācija ir nozīmīga problēma cilvēkiem ar tumšu ādas fototipu. Šīs ādas pigmentācijas izmaiņas raksturīgas pie tādām iekaisīgām ādas slimībām kā pinnes (acne vulgaris), psoriāze jeb zvīņēde, atopiskais vai kontaktdermatīts vai pēc jebkuras ādas traumas.
Pigmentācija tiek novērota tikai iekaisuma rajonā un tai ir neskaidras, izplūdušas robežas.
Gaišie plankumi var būt vairāku veidu, tie raksturojas ar dažāda izmēra un formas un lokalizācijas gaišiem laukumiem. Gaišo plankumu izcelsme arī ir dažāda, sastopami tādi traipi, kas saistīti ar noteiktām iekšķīgām, bieži vien iedzimtām slimībām, piemēram, balto plankumu slimība (vitiligo), kurai attīstoties ādas virsējā slānī iztrūkst ādas pigmenta šūnas - melanocīti. Arī virspusējām ādas sēnīšu slimībām raksturīgi gaiši traipi, jo sēnīte dzīvo ādas virsējā kārtā un "apēd" pigmentu saturošās ādas šūnas. Gaiši plankumi var attīstīties arī pēc jebkura ādas iekaisuma. Vizuāli gaišie plankumi izskatās līdzīgi, tāpēc, lai noteiktu to izcelsmes precīzu iemeslu, jādodas pie dermatologa.
Sarkanas krāsas plankumi var būt no punktveidīgiem līdz plaukstas lieluma, gaiši sarkani līdz zilgani. Tie var būt iedzimti vai radušies dzīves laikā traumas vai kādas noteiktas slimības rezultātā.
Lāzers un balinošas procedūras
Ja rodas bažas par pigmentu izcelsmi vai arī rodas vēlme no tiem atbrīvoties, jādodas pie dermatologa. Lai novērstu aizdomas par onkoloģisku saslimšanu, pigmenta plankumus ieteicams pārbaudīt ar derma skopu. Aizdomīgu veidojumu gadījumā pielieto arī siaskopu un konfokālo lāzera mikroskopiju. Ja to cēlonis ir sēnīte vai iekaisums, lieto medikamentus. Tos pilnībā var likvidēt ar lāzerprocedūrām, taču, ja āda saulē netiks aizsargāta, pigmentācija radīsies atkal.
Lāzerprocedūras ieteicams veikt rudenī, ziemā vai agrā pavasarī. Lai procedūru padarītu mazāk sāpīgu, pirms tam var lietot atsāpinošu krēmu. Pigmenta laukumi lāzera ietekmē uz 10 dienām līdz 2 nedēļām kļūst tumšāki. Divas trīs dienas var saglabāties apsārtums un tūska. Divas līdz četras nedēļas pirms lāzerprocedūras un vismaz mēnesi pēc nedrīkst sauļoties. Ja ir aizdomas par ļaundabīgām izmaiņām, lāzerprocedūras nepielieto, bet dažkārt tos izgriež ķirurģiski. Pigmenta laukumus, kas atrodas mehāniskās berzes zonā - uz kakla, padusēs, krūškurvja līnijas, jostas vietā un cirksnī -, ārsti iesaka noņemt pat tad, ja tie cilvēku vizuāli netraucē. Tiem ir lielākas iespējas kļūt ļaundabīgiem.
Bez pigmenta laukumi pret sauli jāaizsargā ar aizsarglīdzekļiem, jo āda šajās vietās ir ļoti jutīga. Savukārt sarkanos pigmentus ārstē gan medikamentozi, gan pielietojot lāzeru.
Ar vasaras raibumiem tikpat kā nevar cīnīties, jo tie ir iedzimti. Taču to skaits līdz ar vecumu samazinās, jo pigmentu veidojošā sistēma pēc 30 gadu vecuma uz sauli reaģē mazāk. Lai mazinātu esošos vasaras raibumus, var apmeklēt sejas un ķermeņa estētikas speciālistu un veikt tieši jums piemērotas ādas balinošās procedūras, pīlingus. Tomēr tās nav ieteicamas vasaras sezonā, jo tad āda pret sauli kļūs vēl uzņēmīgāka. Iespējams veikt arī lāzerprocedūras, kas atšķirībā no parastajām skaistumkopšanas procedūrām, kuru laikā tiek apstrādāts ādas virsējais slānis, ļauj panākt efektīvāku risinājumu, veicot dermoabrāziju vai lāzerslīpēšanu.
Mājas apstākļos lietošanai tiek piedāvāti arī dažādi kosmētiskie līdzekļi pigmentācijas mazināšanai. Taču kosmētiskie līdzekļi un skaistumkopšanas procedūras ne vienmēr pilnībā novērš to. Nonākot kārtējā saskarē ar sauli, piemēram, ziemā slēpojot kalnos, atpūšoties siltajās zemēs vai apmeklējot solāriju, vasaras raibumi atkal var atgriezties. Lai vasaras raibumi nekļūtu tumšāki un neiedzīvotos jaunos pigmenta plankumos, svarīgi lietot augstvērtīgus saules aizsargkrēmus, piemēram, Photoderm, kas pieejams gan krēma, gan fluida, gan pieniņa veidā. Turklāt šie saules aizsargkrēmi aizsargā gan ādas virsmu, gan ādas dziļākos slāņus, pateicoties efektīvajam Cellular BIOprotection® kompleksam. Šis īpašais bioloģiski aktīvo vielu komplekss nodrošina optimālu un ilgstošu ādas šūnu aizsardzību pret saules starojumu. Īpaši jutīgai un apsārtušai ādai ir piemērots Photoderm AR. Vairāk informācijas http://www.bioderma.com/lv/nc/produkti/kas-jauns/product/action/1330.html
Pigmentācijas plankumu veidošanos ietekmē:
Ultravioletais starojums - saule un solārijs
Ādu no UV starojuma aizsargā īpašas šūnas, kas izstrādā glābjošo pigmentu - melanīnu. Jo ilgāk cilvēks atrodas saulē, jo vairāk melanīna ražo šīs šūnas un jo stiprāks veidojas iedegums. Bet, ja šūnas piepeši sāk melanīnu ražot vairāk nekā nepieciešams, tad vienmērīga iedeguma vietā parādās atsevišķi tumši plankumiņi. Tā kā saules staru devu vispirms saņem seja, kakls, rokas un pleci, šīs ķermeņa daļas arī visātrāk iegūst pigmenta plankumus.
Dažādas saslimšanas
Pigmenta plankumus var radīt iekšējo sekrēcijas dziedzeru (virsnieru, vairogdziedzera) darbības traucējumi, retāk - aknu, nieru un citas slimības.
Ģenētiskas īpatnības
Dažiem cilvēkiem pigmentācija veidojas vismazākās ādas traumas (apsaldējums, apdegums vai vienkārši pumpa) rezultātā. Šo pēc iekaisuma pigmentāciju izsauc ādas dabiskā aizsarg reakcija.
Dažādu medikamentu lietošana
Vēlams vienmēr izlasīt zāļu lietošanas instrukciju. Ja teikts, ka preparāts var radīt pigmentāciju, jāmēģina atrast alternatīvu. Ja vasarā lieto medikamentus, kas pastiprina ādas jutību pret saules ultravioletajiem stariem un netieši veicina melanīna sintēzi, jālieto saules aizsarglīdzeklis ar augstu aizsarg indeksu (SPF 50+).
Avitaminoze
Ja trūkst organismam nepieciešamās vielas un vitamīni, ādā notiek dažādas negatīvas izmaiņas, piemēram - veidojas pigmenta plankumi.
Bioloģiski aktīvas pārtikas piedevas
Nav ieteicams aizrauties ar sintētiskajiem vitamīniem un minerāliem. Vajadzētu vairāk lietot dabiskos dārzeņus un augļus.
Kosmētiskie līdzekļi
Pigmenta plankumus var radīt smaržas, ja uz to lietošanas vietu tieši iedarbojusies saule. Ja ir tendence uz pigmenta plankumu veidošanos, vasarā ieteicams
izvairīties no bergamota eļļas nokļūšanas uz ādas, kas mēdz būt daudzu krēmu sastāvā.
Novecošana
Laikam ritot, saulei pakļautās vietās veidojas tā dēvētie - vecuma plankumi. Tā kā āda saglabā visu informāciju, gadu gaitā saules vēlīnā iedarbība "uzpeld" pigmentu veidā. Jo vairāk cilvēks ir uzturējies saulē, jo plankumi - izteiktāki.
Raksts tapis sadarbībā ar "Veselības centra 4" jaunatvērto filiāli "Juglas klīnika" tematiskās nedēļas "Atrodi savu speciālistu!" ietvaros.
Ādas diagnostiku un dažādas sejas un ķermeņa procedūras, ieskaitot lāzerprocedūras, veic:
Veselības centra 4 Juglas klīnikā, Brīvības 410, 5. stāvs, Rīga, tālr. 67136282, www.juglasklinika.lv
Skaistuma klīnikā 4. Dimensija, Jeruzalemes 1, Rīga, tālr. 67016721, www.dimensija.lv
Estētiskās dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikā, Skanstes 13/5, Rīga, tālr. 67847102, www.edk.lv