kājas vēnas sieviete woman legs
Foto: Shutterstock
Vēnu varikoze ir viena no izplatītākajām slimībām, ar kuru slimo līdz 40% sieviešu un 25% vīriešu. Kosmētiska problēma (vēnu "slotiņas", virspusējo vēnu nepietiekamība utt.) vērojama 90% sieviešu un vīriešu. Taču tas nerada vēnu problēmas, to ārstē tikai tad, ja rada kosmētisku problēmu. Par vēnu saslimšanām un to ārstēšanu stāsta Veselības centra 4 Juglas klīnikas ķirurgs, flebologs Vladislavs Semeņuks.

Profilaktiskā nolūkā vēlams veikt izmeklēšanu:

  • Ja cilvēkam rados vērojamas vēnu saslimšanas. Ja ar vēnu varikozi slimo tikai viens no vecākiem, zēniem šī slimība var iedzimt 25%, bet meitenēm 62% gadījumu. Ja abiem vecākiem ir konstatēta vēnu varikoze (apmēram 90 % gadījumu) pastāv risks pārmantot šo pataloģiju. Parasti vēnu varikoze mēdz iedzimt ik pēc vienas paaudzes.
  • Ap 30-35 gadiem, jo šajā periodā sievietēm ļoti bieži parādās vēnu varikoze. (Vīriešiem kāju vēnu problēmas vērojamas salīdzinoši retāk kā sievietēm.) Tomēr, ja slimība ir iedzimta, tā var progresēt meitenēm jau trīspadsmit, četrpadsmit gadu vecumā.
  • Ja lieto hormonālo kontracepciju un paralēli vēl smēķē, pastiprināta uzmanība jāvelta savām vēnām. Šādā gadījumā, ja ir varikozas vēnas, trombozes risks palielinās desmitkārtīgi. Jāatzīst, ka pat pasīvām smēķētājām nav ieteicama hormonālā kontracepcija, lai izvairītos no vēnu varikozes. Ja ir tendence veidoties varikozām vēnām, hormonālie līdzekļi risku palielinās. Tā kā hormonālos preparātos esošā viela progesterons atslābina plāno muskuļu slānīti, kas ir vēnas sieniņā, vēnai ir grūtāk nodrošināt pareizu asins plūsmu no kājas pēdas uz sirdi. Sāk darboties gravitācijas spēka izraisīta pretēja virziena plūsma (no augšas uz leju). Pirms hormonālo līdzekļu lietošanas uzsākšanas vēlama vēnu diagnostika, jo ar neapbruņotu aci pirmās varikozes pazīmes manīt nevar.
  • Pēc mazuļa piedzimšanas, jo par riska faktoru kalpo arī grūtniecība Šajā laikā sievietes organismā notiek hormonālas izmaiņas un asinīs palielinās sievišķo hormonu līmenis kā rezultātā vēnu sieniņas kļūst vājākas. Vēlīnā periodā, auglim nospiežot iegurņa vēnas, rodas papildus spiediens, traucējot normālai asinscirkulācijai un līdz ar to arī pēc bērna piedzimšanas vēnu varikoze var turpināt attīstīties.
  • Ja ir ilgstoši tiek nospiesta paceles vēna). Arī daudzas stundas atrodoties tupus stāvoklī, piemēram, puķu dobē tiek traucēta asins cirkulācija. Arī sportistiem, kad tiek pārslogoti kāju muskuļi, ir lielāka iespējamība iedzīvoties vēnu problēmās.
  • Ja ir liekais svars, pastiprinās slodze uz kājām.
  • Ja ilgstoši un regulāri (vairāk kā 4 stundas) uzturas karstumā vai strādā fiziski smagu darbu, jo tad paplašinās asinsvadi un to funkcionālā spēja samazinās.
  • Ja valkā augstpapēžu apavus, kas ne tikai veicina plakanās pēdas veidošanos un pastiprinātu pēdas svīšanu (tiek nospiesti sviedru dziedzeri, kas atrodas pēdas spilventiņos pie pirkstiem), bet arī vēnu varikozi. Staigājot kurpēs uz augstiem papēžiem, tiek saspringts ikru muskulis, kurš ir galvenais venozais pumpis, un vēnās veidojas asins sastrēgums, kas ir "labvēlīga augsne" vēnu varikozei. Ne velti ar to 3- 4 reizes biežāk slimo sievietes.
  • Ja nomāc nekonkrēta nepatīkama sajūta kājās, tās pastāvīgi ir nogurušas-pielietas kā ar svinu, veidojas tūska, smeldzošas sāpes kāju ikru rajonā (dažkārt kāju ikru muskuļos mēdz būt arī krampji)..

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!