okolāde ēdiens gardēde
Foto: PantherMedia/Scanpix
Vēl pavisam nesen rietumu sabiedrība pievērsa samērā maz uzmanības liekā svara problēmām. Starp citu, bija laiks, kad tuklums tika uzskatīts par turības pazīmi, jo norādīja, ka cilvēks badu necieš. Pirmās rekomendācijas, kas reglamentē ēdiena uzņemšanu, mēs varam rast kādā sen-ēģiptiešu papirusā, kas rakstīts aptuveni 1550.gadā pirms mūsu ēras.
Par pirmās diētas autoru būtu uzskatāms Lielbritānijas karalis Vilhelms Iekarotājs (William the Conqueror), kurš kādu dienu apjauta, ka vairs nevar pārvietoties jāšus uz zirga, jo neviens dzīvnieks nespēja izturēt viņa svaru. Viņa izvēlētā ķermeņa svara samazināšanas metode bija samērā ekstravaganta - karalis caurām dienām vāļājās pa gultu un ierastos ēdienus aizstāja ar alkholiskiem dzērieniem - alu un vīnu. Hronikās nav fiksēts, cik efektīva bijusi karaļa izvēlētā diēta, bet zināms, ka savas gaitas šai saulē viņš beidza, nokrītot no zirga.

Pirmos aptaukošanās gadījumus Eiropas mediķi sāka fiksēt 18.gs. beigās, 19.gs. sākumā. Sākot ar 19.gs., diētas pamazām iegūst popularitāti. Tomēr tajā laikmetā cilvēki pamatā uzturā lietoja tos produktus, kas bija pieejami, un runāt par kaut kādu īpašu produktu lietošanu uzturā nav pamata.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!