Bīstamāko produktu saraksts. Netīro augļu un dārzeņu ducis
Foto: PantherMedia/Scanpix
Kaitīgās vielas mēs visbiežāk apēdam, ieelpojam vai uzsmērējam uz ādas, tāpēc vispirms jātaisa lielā revīzija virtuvē un vannas istabā. Un atceries, ka viszaļākais pirkums tomēr ir tas, ko nenopērc. Tie, kuri kaut ko ražo, mūs nemitīgi kārdina, jo viņu labklājība atkarība no mūsu iekāres. Neviens nesaka: apdomā, pirms pērc! Gluži otrādi – vilina, maldina ar akcijām, kairina ar košām etiķetēm, stiprām smaržām un mazām cenām.

Dažādas vielas organismā visbiežāk nokļūst caur muti, plaušām un ādu. Apēdot vai iedzerot vielas, kas organismam ir svešas jeb t.s. svešdabīgās vielas, tās visjaudīgāk asinīs uzsūcas caur tievo zarnu gļotādām, kam ir milzīga platība - 200 m2! Kuņģa sulas un zarnu fermentu ietekmē tās arī sašķeļas. Pēc uzsūkšanās svešdabīgās vielas nonāk aknās, kur daļa no tām tiek aizturētas, bet pārējās iekļūst vispārējā asinsritē, un saindēšanās pazīmes var parādīties pusstundas laikā.

Ļoti bieži svešdabīgās vielas organismā iekļūst caur plaušām. Plaušu alveolu platība ir varena - aptuveni 100 m2 -, un caur to sieniņām indes ātri nokļūst asinīs. Tāpēc jāvairās no sintētiskajām smaržām, ko satur parfīmi, dezodoranti, gaisa atsvaidzinātāji, un putekļiem, kas rodas no sadzīves ķīmijas, matu lakām, veļas pulveriem. Es aizturu elpu, kamēr tieku garām veļas pulveru plauktiem lielveikalā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!