Foto: F64
Tipiskā darbspējīgā vecuma cilvēku kaite — muguras sāpes — ir kļuvušas par šā gadsimta izplatītāko saslimšanu. Tāpēc par muguru jārūpējas regulāri ikdienā neatkarīgi no tā, vai jūties slikti vai ne. Tas ir tāpat kā tīrīt zobus neatkarīgi no tā, vai tie ir bojāti vai ne.

Lai izvairītos no muguras sāpēm, ļoti svarīga nozīme ir profilakses pasākumiem, kas palīdz saglabāt labu veselību, novērst deformāciju un slimību veidošanos. Profilakse ietver gan ergonomiski pareizi iekārtotu darba vietu, regulāras pauzes (ķermeņa stāvokļa maiņa) darba laikā, pareizu ķermeņa pozu, gan arī regulāras fiziskās aktivitātes ārpus darba un darba laikā. Taču fizisks darbs neaizstāj vingrošanu, jo, fiziski strādājot, piemēram, uzrokot dārzu, tiek pārslogotas noteiktas muskuļu grupas, un tas pat kaitē mugurai. Divas reizes gadā vajadzētu veikt muguras masāžu. Tiem, kuriem ir sēdošs darbs, tas jādara pat biežāk. Patoloģisko deformāciju novēršanai lieto manuālo terapiju, osteopātiju un lietišķo kinezioloģiju. Ar šīm metodēm diagnosticē vājos un sasprindzinātos muskuļus un, iedarbojoties uz kaulu un muskuļu sistēmu, ietekmē arī iekšējos orgānus un visu organismu kopumā - tā koriģē mugurējo daļu, stāju, samazina sāpes, deformāciju, muskuļu un saišu disbalansu, uzlabo iekšējo orgānu funkcijas. Lai saglabātu vēlamo rezultātu, pēc korekcijas ir nepieciešams stiprināt mugurkaula muskulatūras korseti ar individuāli izstrādātiem specifiskiem vingrinājumiem.

Viens no svarīgākajiem profilakses pasākumiem ir vingrošana. Neviens medikaments nevar aizvietot kustību, bet vingrošana var aizstāt medikamentus! Vingrojumus var izpildīt gan darbā, gan mājās, gan sporta klubos, gan rehabilitācijas iestādēs. Vislabāk, ja tos vispirms apgūst pie fizioterapeita, īpaši, ja pirms tam cilvēks nav bijis fiziski aktīvs. Fizioterapeits iemāca pareizu kustību izpratni, iesaka vingrojumus, kas izvēlēti atbilstoši vecumam, fiziskajai sagatavotībai un veselības stāvoklim. Tomēr jāatceras, ka vingrošana cīnās ar cēloņiem, mazāk ar sekām. Ar ārstnieciskās fizkultūras palīdzību vājos muskuļus var nostiprināt, nepieļaujot mugurkaula tālāku saslimšanu. Vingrojot tiek atjaunota pareiza stāja un nefunkcionējošie muskuļi, bet pārslogotie muskuļi - atslogoti. Ar dažādu vingrojumu palīdzību var panākt vēlamo efektu - atkarībā no vajadzības vingrojumi var būt stiepjoši, relaksējoši, stabilizējoši, mobilizējoši, dinamiski, sensomotori. Īpaši ieteicama ir slinga terapija (vingrošana elastīgajās saitēs), kas sniedz daudzveidīgas iespējas, izvēršas par sava veida improvizētu spēli starp fizioterapeitu un pacientu, pretēji ilgstošiem monotoriem vingrojumiem, kas jāizpilda klasiskajā ārstnieciskajā vingrošanā. Šī terapija cilvēku mobilizē, un spēles elementi vingrošanu padara par aizraujošu rotaļu. Pateicoties Redcord aprīkojumam, pacients labāk izjūt arī ķermeņa darbību un spēj kontrolēt savas kustības.

Ārstniecisko vingrošanu ieteicams apvienot ar masāžu, manuālo terapiju, ūdens un fizikālās terapijas procedūrām. Tad efekts būs krietni lielāks. Tā ir ilgstoša sadarbība, tēlaini sakot, tas nav sprints, bet gan garais gabals. Tā ir iespēja strādāt veselības labā un cīnīties ar cēloni, nevis ar sekām.

Tā kā mugurkauls ir organisma centrālā ass un tajā atrodas muguras smadzenes, kuras ir saistītas ar visiem orgāniem, tad, deformējoties mugurkaulam, sāpes var būt ne tikai mugurā, bet arī citos orgānos. Tāpēc muguras sāpju gadījumā nepieciešama vispusīga izmeklēšana, lai noskaidrotu, vai sāpes rada izmaiņas mugurkaulājā, vai tam ir citi iemesli. Turklāt sāpes bieži vien saasinās, mainoties laika apstākļiem, īpaši pavasarī un rudenī, jo kaulus ietekmē atmosfēras spiediens un magnētiskie lauki. Lai pareizi izvērtētu pacienta veselības stāvokli un sastādītu ārstēšanās plānu, fizioterapeitam ir svarīga precīzi noteikta diagnoze, kuras pamatā ir attēlu diagnostika.

"Viss par un ap muguru!"- interesantas lekcijas un citi īpašie piedāvājumi12. novembrī skaistuma klīnikā 4. Dimensija, Jeruzalemes ielā 1, Rīgā, tālr. 67016721 Nāc, uzzini, izmanto! Vairāk informācijas www.dimensija.lv

Skaties īpašos "Muguras un locītavu veselības mēneša" piedāvājumus ŠEIT.

Raksts tapis 'Veselības Centra 4' tematiskās nedēļas - 'Kusties bez sāpēm!' ietvaros.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!