Foto: PantherMedia/Scanpix

Jautājums: Vēlējos pajautāt, kāds būtu efekts, ja es, tā teikt, tās ūsiņas uz augšlūpas izbalinātu, jo man viņas ir diezgan pamanāmas un tumšas, un nezinu, kā lai ar to tiek galā..?

Atbild Veselības centra 4 skaistuma klīnikas 4. Dimensija dermatoloģe Sandra Vizule:

Atbilde: Protams, pastāv visdažādākie veidi un paņēmieni, kā atbrīvoties no nevēlamā apmatojuma un pirmkārt nāk prātā vienkāršākie paņēmieni, piemēram, ūsiņu nodzīšana vai balināšana, bet neviena no šīm metodēm nebūs efektīva. Pirmajā gadījumā tās ataugs raupjākas un melnākas, otrajā gadījumā izbalināšana negarantē, ka tās nebūs redzamas un netraucēs.

Tā kā ūsiņas jābalina profesionāli, tas prasīs papildus līdzekļus, līdz ar to labāk uzreiz pielietot radikālākas metodes. Viena no jaunākajām kosmetoloģijas procedūrām, kas apvieno mūsdienu zinātnes un tehnoloģijas sasniegumus un pieredzi skaistumkopšanā, ir tieši lāzerepilācija. Tai piemīt gana daudz priekšrocību salīdzinājumā ar pārējām metodēm, lai būtu vērts jau izmēģināt vismaz šādu nelielu apmatojumu likvidēšanai. Turklāt izmaksas ziņā tā daudz neatšķirsies no balināšanas procedūrām, pēc kurām, iespējams, parādīsies atkal jaunas ūsiņas vai "noēstā" mata vietā pēc kāda laika ataugs jauns, jo sakne ir saglabājusies. Savukārt lāzers pēc dažām procedūrām mazinās ūsiņu augšanu. Vismaz- neataugs esošie!

Pasaulē par "zelta standartu" liekā apmatojuma likvidēšanā ir kļuvis LIGHTSHEER DUET jaunākās paaudzes diožu lāzers ar viļņu garumu 800 nm. Tā divi (mazais un lielais) uzgaļi atļauj apstrādāt jebkuru sejas un ķermeņa zonu ātrāk. Mazākais uzgalis īpaši piemērots grūti pieejamām zonām, piemēram, bikini, sejas epilēšanai, bet lielākiem ādas laukumiem lieto lielāku uzgali. Procedūras laikā nav nepieciešams kontakta gēls, jo uzgalis ietver vakuumsistēmu, kas garantē uzgaļa piekļaušanos apstrādājamai zonai. Vakuumsistēma nodrošina dziļāku lāzerstara iekļūšanu ādā, līdz ar to palielinās enerģijas absorbcija un matu folikulu iznīcināšana notiek efektīvāk. Turklāt procedūra ir mazsāpīgāka, jo vakuumspiediena ietekmē karstuma impulsu "slāpē". Šī lāzersistēma atļauj individuāli piemērot katram cilvēkam nepieciešamo lāzerenerģijas režīmu, pirms procedūras ievadot datus par pacienta ādas fototipu, matu krāsu un struktūru, iespējams arī mainīt lāzera impulsa intensitāti (ātrumu), vakuuma stiprumu u.c. parametrus. Šī procedūra piemērota gan gaišas, gan vidēji tumšas ādas īpašniekiem, ievērojot nosacījumu, ka apstrādājamo ādas rajonu 4 nedēļas pirms un pēc procedūras nesauļo.

Kas tev jāzina par lāzerepilāciju?

  • Pēc lāzerepilācijas bojātais mats vairs nespēj augt un 1-2 nedēļu laikā atmirst un izkrīt. Jāatceras, ka lāzers iedarbojas tikai uz to apmatojumu, kas atrodas t.s. aktīvās augšanas fāzē, un tādi ir aptuveni 10-20% no visiem matiem. Pirms lāzerepilācijas iepriekšējā vakarā vai no rīta matiņi ir jānoskuj līdz ādai.
  • Dažādās ķermeņa daļās epilācijas efektivitāte var atšķirties. Visvairāk procedūru vajadzēs kājām, jo tikai 20% matiņu ir aktīvajā augšanas stadijā, bet tieši uz tiem iedarbojas lāzerepilācija. Sejas apmatojuma iznīcināšanai - ūsiņām, bārdas rugājiem - vajag mazāk procedūru. Standartā intervāls starp pirmajām 2- 3 procedūrām ir 4- 6 nedēļas, pēc tam lāzerepilāciju var atkārtot ik pēc 3 mēnešiem. Šajā laikā matus nedrīkst izraut ar depilatoru vai vasku, bet tikai skūt. Ataugušie matiņi būs retāki un trauslāki. Diemžēl uz visiem laikiem no matiņiem atbrīvoties nevar.
  • Lāzerepilācijai piemīt arī kosmētiski ārstnieciskais efekts. Piemēram, pēc bikini vaksācijas matiņi reizēm mēdz ieaugt un veidoties pumpas, bet ar lāzerepilācijas palīdzību jau pēc pirmās procedūras šo neestētisko ādas izskatu iespējams atrisināt. Turklāt nav jāgaida, līdz matiņi būs pietiekami gari, vai jābaidās no iekaisumiem.
  • Pēc procedūras matu vietās var būt redzami tumši brūni punktiņi, kas pazudīs 1-2 nedēļās. Pēc procedūras var būt īslaicīgs ādas apsārtums, kas ir saistīts ar dabisku mazo asinsvadu reakciju uz siltuma kairinājumu. Normāla reakcija ir, ja ap matiņa folikulu veidojas tāds kā pietūkums. Tas nozīmē, ka gaismas stars ir sasniedzis savu mērķi. Pēc pāris stundām šī reakcija parasti izzūd. Dažas dienas pēc procedūras nav ieteicams apmeklēt pirti un iet karstā vannā. Pēc padušu epilācijas nedrīkst lietot dezodorantus un ķermeņa kopšanas kosmētiku, kas satur spirtu. Lai āda ātrāk nomierinātos un sadzītu, aptuveni nedēļu var lietot tādus dziedējošus krēmus kā BIODERMA Cicabio, Bionect, Pantehnol.
  • Procedūru veicot ķermeņa daļās, kas tiek pakļautas saules iedarbībai, arī gada aukstajos mēnešos, - it īpaši uz sejas, rokām, 10 dienas pēc procedūras jālieto saules aizsarglīdzekļi ar SPF indeksu, kas nav zemāks par 50. Jāatceras, ka ādas virsmas aizsardzība nevar mazināt ilgstošo risku, ko rada UV starojums, tāpēc nepieciešama papildu aizsardzība šūnu līmenī. Vienīgi BIODERMA pētnieki ir radījuši jaunu saules aizsargfiltru sistēmu, kas garantē nemainīgu, līdzsvarotu aizsardzību pret UVA (UVA38) un UVB stariem atbilstoši ES vadlīnijās izvirzītajām prasībām saules aizsarglīdzekļiem. Tiem ir ļoti augsta un līdzsvarota SPF/UVA proporcija 1,8 (ES vadlīnijas nosaka, ka šai proporcijai jābūt ne lielākai par 3). Visi Photoderm aizsarglīdzekļi pret sauli satur īpašu patentētu Cellular BIOprotection® kompleksu, kas, pateicoties dabiskām aktīvajām vielām, aizsargā šūnu DNS par 99,6%, neitralizē brīvos radikāļus un stimulē to dabiskās aizsargspējas.
  • Apmeklējot lāzerepilāciju, nevajadzētu lietot antibiotikas un dažus celulīta likvidēšanai paredzētos līdzekļus, kuru sastāvā ir ēteriskās eļļas.

Lāzerepilāciju neiesaka veikt

  • Akūtu ādas slimību, ādas vēža gadījumā, kā arī, ja ir daudz lielu dzimumzīmju, tetovējumi vai hormonāli traucējumi, cilvēkiem ar cukura diabētu un smagām sirds asinsvadu slimībām.
  • Meitenēm, jaunākām par 16 gadiem, jo līdz šim vecumam organismā notiek hormonālas svārstības un matiņu folikuli (sīpoli) pilnībā vēl nav noformējušies.
  • Grūtniecības laikā, jo reizēm hormonālo izmaiņu dēļ pastiprināti aug matiņi. Procedūras laikā gaisma ādas slānī nokļūst tikai 4-6 milimetru dziļumā, tādēļ ne grūtniecības, ne ginekoloģisku saslimšanu gadījumā tai nevajadzētu radīt negatīvas parādības, tomēr nav pietiekami daudz pierādījumu, ka spilgtie gaismas uzplaiksnījumi nevar kaitēt gaidāmā mazuļa redzei. Turklāt bērniņa gaidīšanas pirmajā periodā grūtnieces āda kļūst daudz jutīgāka, jo pazeminās viņas sāpju slieksnis. Savukārt pēc grūtniecības iespējamas hormonu līmeņa svārstības, kas var izraisīt pastiprinātu apmatojuma veidošanos, un tad var nākties epilācijas kursu sākt no jauna.

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!