1603935
Foto: PantherMedia/Scanpix
"Viens no izplatītākajiem iemesliem kāpēc cilvēks dodas pie flebologa (vēnu ārsta) ir kosmētiskais jeb psiholoģiskais. Un, protams, tās ir sievietes, kuras grib, lai viņas kājas ir skaistas- bez mezgliem un bez zilām dzīslām. Diemžēl jāsaprot, ka vēnu problēmas piemeklē abus dzimumus un tās var izraisīt nopietnas komplikācijas tieši tamdēļ, ka kājas bieži vien izskatīties gluži veselas – nav redzamas nedz paplašinātas vēnas, nedz mezgli. Tomēr cilvēks reizi pa reizei var izjust smaguma sajūtu kājās, tās piepampst, naktīs ir krampji; parādās diskomforts kājās pēc smagas fiziskas slodzes vai sporta nodarbībām. Šīs pazīmes var liecināt, ka bojātas ir vēnas, kas atrodas nedaudz dziļāk un no virspuses nav redzamas. Tā kā sūdzības bieži vien kombinējas un var būt saistītas gan ar mugurkaula, gan pēdu problēmām vai citām saslimšanām, svarīgi pacientu izmeklēt un ārstēt kompleksi, speciālistiem sadarbojoties, kas iespējams Veselības centra 4 Baltijas vēnu klīnikā," stāsta asinsvadu ķirurgs, flebologs Ivars Prudāns.

Hroniska vēnu mazspēja (HVM) var izraisīt nopietnas komplikācijas. Viena no tām ir asiņošana, jo paplašināto vēnu dēļ āda un vēnu sieniņa kļūst plāna un jau pie mazākām traumām sākas asiņošana. Varikozo vēnu mezglos nepareizas, palēninātas asins plūsmas dēļ, pastiprinātas asins recēšanas vai vēnu sieniņu traumu gadījumā var veidoties arī trombi. Turklāt vēnu tromboze var pārsteigt pat pilnīgi veselu un jaunu cilvēku un izraisīt smagas sekas. Ilgstoši stāvot vai daudzas stundas sēžot saliektām kājām tiek traucēta asins cirkulācija dziļajās vēnās. Vēnu nepietiekamības gadījumā var rasties patoloģija. Ja ir neliels trombs kādā virspusējā vēnā, zarā vai muskuļu vēnā pieaug risks tam pārtapt lielākā. Tāpat, piemēram, ceļojot cilvēks cenšas mazāk dzert, lai nevajadzētu pārāk bieži staigāt uz tualeti. Asinis līdz ar to sabiezē, pirtis, alkohola lietošana šo procesu vēl pastiprina. Ja organisms ir atūdeņojies, arī veselās vēnās var izveidoties asins sabiezējums jeb trombs. Cilvēkam, sākot staigāt, trombs atraujas un nokļūst līdz plaušām, kas izraisa plaušu infarktu un pat nāvi.

Tāpēc vajadzētu veikt vēnu dupleksultrasonogrāfiju arī tad, ja šķiet, ka vēnas ir pilnīgi veselas, bet pirms gariem pārlidojumiem vēlams kādu nedēļu padzert flebotropās zāles, ceļojuma laikā vilkt kompresijas zeķes un ļoti daudz dzert. Staigāšana uz tualeti tikai uzlabos situāciju - jebkura izkustēšanās vēnām nāks pa labu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!