bezmiegs gulta sega
Foto: PantherMedia/Scanpix

Jautājums: Ikdienas sarunās birojā dzirdu, ka mani kolēģi un arī es pati bieži vien nakti pavadām nomodā. Vakarā eju gulēt plkst. 23.00 un noguļu tikai 2 stundas. Tad pamostos un līdz rītam esmu nomodā (cēlonis tam visdrīzāk ir stress darbā – pirms kādām prezentācijām, svarīgām tikšanām, kā arī naktīs no svētdienas uz pirmdienu). Pēc kārtējās bezmiega nakts, man radās jautājums – ir žēl tā laika, kuru nogrozos gultā, domājot visādas stulbas domas...

Kā darīt labāk, mazāk kaitējot sev un ģimenei - vai labāk gulēt tumsā, lasīt grāmatu vai iet mazgāt grīdu vai pasēdēt čatā? Esmu lasījusi, ka ķermenim un acīm ir nepieciešama atpūta tumsā. Kā būt? Paldies par iespēju uzdot jautājumus un saņemt arī atbildes, jo neesmu viena, kurai ir šādas problēmas.

Atbild psihoterapeite Benita Griškeviča (konsultācijas Brīvības ielā 37, pieteikšanās pa telefonu 29204920 vai e-pastu benita@psihodinamika.lv. Konsultēšana skaipā: benita.griskevica):

Atbilde: Līdzās pasākumiem miega kvalitātes uzlabošanai, kurus var ieteikt miega speciālists jeb ārsts psihiatrs, jāpadomā arī par psiholoģiskajiem šādu traucējumu cēloņiem. Mūsu psihes darbība ir vērsta uz drošības izjūtas radīšanu. Ja darba situācija tiek uztverta kā ārkārtējs apdraudējums un pārsniedz psihes spējas sevi nomierināt, pārliecinot sevi, ka katastrofa nedraud, psihe pārspēlē šo problēmu organismam. Tad "risinājums" ir dažādi fiziski traucējumi.

Ja organisms Jūs "nolēmis" turēt nomodā, tas liecina, ka psihes līmenī tikt galā ar spriedzi par darbu ir neiespējami, un Jūs tiekat uzmodināta, lai būtu nomodā un sagatavotos gaidāmajām briesmām. Jūs droši vien to arī darāt - pārcilājot prātā gaidāmo uzstāšanos vai tikšanos, tādējādi radot šo kontroles ilūziju.

Pirmais, ko varētu darīt, būtu nepretoties šim neizbēgamajam bezmiega stāvoklim. Sūkstīšanās par to, cik ļauni tagad viss ir, un, ka, raugi, būsim neizgulējušies, nepalīdzēs justies labāk. Ja jau šīs nomoda stundas tiek piešķirtas, tad ir vērts tās pieņemt, cik nu iespējams pozitīvi  un izdomāt labāko iespējamo veidu, kā šo laiku izmantot savā labā. Iespējams, ka ģimenes locekļiem Jūsu rosīšanās nav nemaz tik traucējoša,  kā Jums šķiet. Ja tomēr tā tas nav - viņiem pašiem ir iespējas risināt savas bezmiega problēmas, tāpat kā to darāt Jūs.

Uzmanības  pārslēgšana uz elpošanu, relaksācijas vingrinājumi, vanna, silts piens, lasīšana - tie ir tradicionālie palīgi. Saprotams, - tie var izrādīties neefektīvi, ja trauksmes izjūta ir ļoti izteikta, ja darīšana ar tā saucamo izdegšanas sindromu un ja personības iezīmes veicina šādu reakciju uz stresu.

Tādēļ jāmeklē, no kurienes problēmai "aug kājas". Atbildot uz jautājumu, kad un kādos apstākļos radušies traucējumi, būs iespējams saprast, kur meklējami risinājumi. Tā saucamais izdegšanas sindroms bieži ir rezultāts kompleksai nelabvēlīgu faktoru sakritībai. Tā var būt pārmērīga darba slodze, neveiksmīga darbinieku motivēšanas sistēma vai  konflikts un profesionalitātes trūkums. Visbiežāk šos objektīvos faktorus pieļauj, uztur  vai pastiprina paša darbinieka  personības iezīmes - izteikta trauksmainība, ļoti augsts pretenziju līmenis, pārmērīgi kritiska attieksme pret sevi, jau sākotnēji trausla pašcieņa, zems pašvērtējums vai arī novājinātas psihes spējas tikt galā ar stresu dzīves krīžu rezultātā.  Uzlabot personības funkcionēšanu  ir psihoterapijas uzdevums. Tas tiek panākts, stiprinot personības adaptācijas spējas un novēršot spēku šķiešanu neefektīvos psiholoģiskās aizsardzības mehānismos.

Atbild Veselības centra 4 somnologs Juris svaža:

Atbilde: Visnelabvēlīgāk miegu ietekmē stress, tāpēc guļamistaba ir vieta, kur jāuztur miers. Ja tomēr nevar iemigt, labāk celties augšā, paklausīties relaksējošu mūziku un darīt mierīgas un patīkamas lietas. Vēl būtu nepieciešams iepazīties ar miega higiēnas principiem. Lūk, daži:

*Vēlams uzturēt ierasto miega režīmu.

*Samazināt kofeīnu saturošu dzērienu un ēdienu patēriņu vakarā. Tie radīs lieku satraukumu, tad, kad visvairāk jums vajadzīgs miers un atslābums. Bieži vien šis vielas iedarbība ir sākot no 6 līdz 8 stundām.

*Kaut arī mēdz uzskatīt, ka alkohols uzdzen miegainību, tomēr tas miegu padara arī trauslāku un pārsvarā pēc tā lietošanas ir nepieciešams ilgāks laiks, lai pietiekami izgulētos. Alkoholam ārstnieciska iedarbība piemīt tikai nelielās devās - aptuveni variet izdzert ne vairāk kā glāzi vīna vai 25 g konjaka.

*Nevingrojiet neilgi pirms gulētiešanas, jo tā paaugstina ķermeņa temperatūru un paātrina asinsriti.

*Nelietojiet tabakas izstrādājumus, jo tāpat kā alkohols arī tabaka rada traucējumus miegā.

*Nodrošiniet ar pietiekami ilgu miegu, jo pieaugušam cilvēkam, pilnvērtīgai atpūtai ir nepieciešamas vismaz 7 stundas miega.

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!