acis brilles meitene
Foto: PantherMedia/Scanpix
Vai zinājāt, ka sausās acs sindroms ir pasaulē biežākais redzes diskomforta, apsārtušu, kairinātu acu iemesls? Kā liecina pētījumi, par šo kaiti sūdzās viena ceturtā daļa acu ārstu un optometristu pacientu! Par sausās acs sindromu stāstīs un acu kaites pazīmes palīdzēs atpazīt optikas salona "Metropole" redzes speciāliste Zane Kaužena.

Kas ir sausās acs sindroms?

Ja jūsu acis ir piemeklējis sausās acs sindroms, tas nozīmē - acis netiek pietiekami mitrinātas. Acs virsmu klāj īpaša asaru plēvīte, kuras uzdevums ir rūpēties, lai acs tiktu nepārtraukti mitrināta, kā arī aizsargāt no svešķermeņiem un nodrošināt gāzu apmaiņu. Ikreiz, kad mēs pamirkšķinām acis, asaru plēvīte atjaunojas un vienmērīgi izklājas pa radzenes virsmu, taču, nepilnvērtīga acu mirkšķināšana, nepietiekošs asaru plēvītes daudzums vai arī nepilnvērtīgs asaru sastāvs, ir galvenie sausās acs sindroma ierosinātāji.

Simptomi, kas var liecināt par sausās acs sindromu:

-        graušanas, svešķermeņa (smilšu) sajūta acīs;

-        apsārtums;

-        dedzināšana un nieze;

-        acu nogurums;

-        sāpes acīs;

-        fotofobija jeb bailes no gaismas;

-        redzes miglošanās, kas pāriet;

-        sausuma sajūta acīs vai tieši pretēji- asarošana;

-        diskomforts acīs vakaros un no rītiem;

-        gļotaini izdalījumi;

-        samazināts asaru daudzums;

-        smaguma sajūta plakstiņos, vēlme tos nepārtraukti piemiegt.

  Galvenie sausās acs sindroma izraisītāji:

  • Novecošana- aptuveni pēc 40 gadu vecuma acī notiek dažādas pārmaiņas, tostarp, mazinās asaru daudzums un mainās to sastāvs. Piemēram, 60 gadu vecumā ar sauso aci sirgst ap 75% cilvēku;
  • Hormonu izmaiņas sievietes organismā- piemēram, mēnešreizes, hormonālās kontracepcijas lietošana, grūtniecība, bērniņa zīdīšana, kā arī menopauzes iestāšanās;
  • Sasprindzināta redze- nereti, veicot darba pienākumus, nepamanām, ka esam sasprindzinājuši acis, kā arī piemirsuši par regulāru acu plakstiņu mirkšķināšanu... Piemēram, ķirurģi, juvelieri, autovadītāji, cilvēki, kuru darba diena paiet, lūkojoties datora ekrānā, biežāk cieš no sausās acs sindroma;
  • Medikamenti- ārsta izrakstīti vai paša izvēlēti medikamenti, piemēram, biežāk lietojamie pretiesnu pilieni, pretklepus līdzekļi, medikamenti sirds un asinsvadu sistēmai, pretsāpju līdzekļi, nomierinošie līdzekļi, hormoni, antihistamīni, jau pieminētā kontracepcija, diurētiķi var izraisīt sausās acs sindromu;
  • Acu slimības- saslimstības ar sauso aci biežums pieaug pie citām acu kaitēm, kā arī pēc acu operācijām, piemēram, pēc redzes korekcijas operācijas;
  • Darba apstākļi- dažkārt apstākļi darbā ir galvenie acu kairinātāji, piemēram, skaistumkopšanas salonu darbiniekiem- frizieriem, kuri strādā ar fēniem un ķimikālijām, ir lielāks risks iegūt sausās acs sindromu.
  • Ārējās vides apstākļi- dūmi, vējains un sauss klimats veicina asaru iztvaikošanu. Sauss gaiss telpās ātri nogurdina acis, rodas apsārtums, bet darba dienas biegās nereti izraisa redzes miglošanos.

Kā rīkoties?

Pirmais svarīgais solis, kas jāsper- jādodas pie redzes aprūpes speciālista, lai veiktu pilnīgu acu pārbaudi. Diagnostikā tiek izmantoti speciāli testi, kas pārbauda asaru kvalitāti un kvantitāti, turklāt optometrists vai acu ārsts lūgs jums pastāstīt par savu slimību vēsturi, un to, vai lietojat kādus medikamentus, vai ikdienā izjūtat  apkārtējās vides faktorus, kas varētu būt jūsu sūdzību cēloņi.

Kā norit ārstēšana?

Kā vienu no pirmajiem ārstēšanas veidiem, redzes speciālists ieteiks lietot jūsu acīm piemērotus acu pilienus jeb mākslīgās asaras. Mākslīgo asaru sastāvs ir maksimāli pietuvināts cilvēka asaru sastāvam un atvieglo sausās acs simptomus, atjaunojot pilnvērtīgu asaru sastāvu, pasargā no izžūšanas un mazina radzenes un plakstiņa berzi. Vislabāk ir izvēlēties mākslīgās asaras, kas nesatur konservantu. Speciālists ārstēšanas sākuma periodā ieteiks medikamentu lietot vismaz 2-6 reizes dienā, pēc tam pārejot uz brīvāku lietošanas režīmu. Ir svarīgi izlasīt pilienu lietošanas instrukciju un sekot līdzi to derīguma termiņam, jo pilieni, kas nesatur konservantu, ir jāizlieto vienas dienas laikā, bet ar konservantiem- mēneša līdz trīs mēnešu laikā! Ja izrakstīti recepšu pilieni, tie paredzēti tikai Jums un tos nedrīkst dot lietošanai citiem!

Mēdz būt gadījumi, kad nepareizi novērtēts sausās acs sindroms tiek ārstēts kā alerģiozs vai infekciozs iekaisums. Nepareiza ārstēšana uz brīdi ļauj just uzlabojumus, jo jebkurš acī pilināms medikaments to nedaudz samitrina, taču simptomi drīz liek par sevi manīt atkal.

Mākslīgo asaru sastāvs nerada lietošanas ierobežojumus grūtniecēm vai māmiņām, kuras baro mazuļus ar savu pienu!

Rūpējieties par savām acīm atbildīgi!

Nav noslēpums, liela daļa acī pilināmo medikamentu ir pieejami bez receptēm. Cilvēki ir pieraduši paši sev pirkt pilienus, dažkārt pat īsti nezinot, kas viņa acīm kaiš.  Un tieši šī kļūda var nodarīt vēl lielāku ļaunumu, jo bieži vien priekšroka tiek dota pilieniem, kas noņem acs apsārtumu. Taču šie pilieni satur asinsvadu sašaurinātājus un citas aktīvas vielas, kuru iedarbība nav vērsta uz atbilstošas asaru darbības atjaunošanu. Turklāt, ja esat kontaktlēcu lietotājs, mākslīgās asaras, kas ir pieejamas gēla vai ziedes veidā, jums nebūs piemērotas. Pacientiem, kuri lieto kontaktlēcas, ir jālieto mitrinošie pilieni, kas paredzēti tieši kontaktlēcu lietotājiem, jo cita veida pilieni veido nosēdumus uz kontaktlēcu virsmas!

Arī pavisam vienkārši ieteikumi palīdzēs saudzēt jūsu acis, tāpēc rekomendēju:

-  apkures sezonas laikā mitrināt sausu gaisu, izvietojot ūdens trauciņus vai izmantojot gaisa mitrinātājus. Turklāt, arī zaļie telpaugi palīdz mitrināt. Dodoties ārā vējainā laikā, izmantojiet nosedzošas brilles vai saulesbrilles, izvairieties no piedūmotām telpām, turklāt, atcerieties- gaisu sausina arī matu fēni, ventilatori un gaisa kondicionieri!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!