sieviete galvassāpes slimība sāpes
Foto: PantherMedia/Scanpix
Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā pašlaik uzskaitē ir ap 350 cilvēku, kas cieš no muskuļu distonijas - slimības, kura izraisa ar gribu nekontrolējamas muskuļu kontrakcijas un ķermeņa daļu neapzinātas kustības un trīci, ievērojami pasliktinot cilvēka dzīves kvalitāti un pat liedzot darba spējas. Lai gan slimība nav pilnībā izārstējama, tās simptomus iespējams mazināt ar speciālu botulīntoksīna injekciju metodi, kas palīdz atgriezt pacientus normālas dzīves režīmā un pasargāt no darba spēju zuduma, kā arī no sociālās atstumtības, ko rada ārējā izskata kroplības.

Tomēr patiesais šo slimnieku skaits noteikti ir lielāks, jo ir tādi pacienti, kas savlaicīgi nevēršas pie speciālistiem vai kam kļūdaini šīs slimības simptomus notur par citu slimību simptomiem, izmanto ārstniecības metodes, kas nepalīdz. Slimnieki samierinās, ka ķermeņa kustību kropļojumi nav ārstējami un rezultātā slimnieki ar smagākiem šīs slimības simptomiem kļūst par invalīdiem, nespēj pilnvērtīgi dzīvot un strādāt, nezinot, ka ir ārstēšanas metodes, kas var palīdzēt atgriezties normālā dzīvē. Distonijas diagnoze ir klīniska, nav specifisku izmeklējumu diagnozes noteikšanai, ārstam jāatpazīst slimību pēc tās ārējām izpausmēm.

Latvijā distoniju ārstē ar botulīntoksīna injekciju metodi jau vairāk nekā 10 gadus. Muskuļu distonija ir sindroms, kas izraisa patoloģiskas muskuļu kontrakcijas, kas izsauc biežas, gribai nepakļautas atkārtotas kustības vai nenormālas pozas. Parasti muskuļu distonija skar kaklu, seju, acis, kā arī ekstremitātes. Šie simptomi ne tikai rada pacientam diskomfortu, bet traucē dzīvot pilnvērtīgu dzīvi un samazina darba spējas. Pacienti saskaras ar sociālo atstumtību un depresiju. Izskata un kustību kropļojumu dēļ apkārtējā sabiedrība, dažreiz pat ģimenes locekļi mēdz viņus uzskatīt par garīgi atpalikušiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!