"Viens no iemesliem, kādēļ mēdzam kļūt pilnīgāki - neprotam ieklausīties sava organisma signālos. Signāli, kas ziņo par ēdiena un ūdens nepieciešamību, ir praktiski vienādi, tādēļ nereti organisma lūgumu pēc ūdens mēs uztveram kā prasību pēc ēdiena un enerģijas, tad kaut ko apēdam, tādējādi vēl vairāk atūdeņojot organismu un veicinot jaunu tauku nogulsnēšanos," skaidro dietoloģe Lolita Neimane. Jāpiebilst, ka trešdaļai Latvija iedzīvotāju ir liekais svars.
Katrs pats viegli var aprēķināt, vai nav jāsāk domāt par atbrīvošanos no liekajiem kilogramiem. Viens no rādītājiem - ķermeņa masas indekss (ĶMI). To var viegli izrēķināt pēc šādas formulas:
ĶMI = svars (kilogramos): augums2 (metros)
Rezultātā būs skaitlis, pēc kura var pārbaudīt, vai nav jāpiedomā pie sava dzīvesveida:
- ja ĶMI zem 18,5 - risks veselībai nav, iesaka ēst veselīgi;
- ja ĶMI 18,5-24,9 - normāls svars, risks veselībai nepastāv;
- ja ĶMI 25-29,9 - palielināts svars, risks veselībai ir paaugstināts un ieteicams samazināt ķermeņa masu,
- ja ĶMI 30-34,9 - aptaukošanās, risks veselībai augsts, nepieciešama masas samazināšana,
- ja ĶMI 35-40 - izteikta aptaukošanās, risks ļoti augsts, nepieciešama svara samazināšana,
- ja ĶMI virs 40 - ļoti izteikta aptaukošanās, nevilcinoties jāsamazina svars.
Jāpiebilst - jo tālāk no normas (24,99) ir jūsu svars, jo straujāk un vieglāk to zaudēt, vismaz sākumā. Turklāt organisms ir itin priecīgs, ka vēlamies atvieglot tā funkcionēšanu, un labprāt mums palīdzēs, vajag tikai tajā ieklausīties. Kad svars tuvinās normālajam, organisms savukārt sāk pretoties, lai nepieļautu liekus zaudējumus.
Novājēšanā lielisks palīgs ir dabīgais minerālūdens, piemēram, "Borjomi", kas veidojies tūkstošiem gadu vairāku kilometru dziļumā Gruzijas kalnu dzīlēs, apvienojot sevī labāko no dabas. Mākslīgi pievienoti minerāli nekad nevar aizstāt dabiskās sastāvdaļas, kas, ja tā var teikt, ir savā starpā arī dabīgi "sadziedājušās" un kuras organisms viegli asimilē.
Turklāt jāatceras, ka, tievējot ar ūdens palīdzību, var ne tikai vienkārši atbrīvoties no liekajiem kilogramiem bez riska, ka tie atgriezīsies, bet nav jāuztraucas par nogurušu ādu. Dabīgais minerālūdens arī labi "iekustina" organisma vielmaiņu.
Speciālisti iesaka slaiduma kūres ietvaros vismaz mēneša garumā dzert:
no rīta - divas glāzes dabīgā minerālūdens,
30 minūtes līdz ēšanai - vienu glāzi,
divas stundas pēc ēšanas - vienu glāzi.
Arī darbā katru stundu, pusotru ieteicams izdzert pa glāzei ūdens.
Pat neievērojot īpašus ēšanas ierobežojumus, pēc kāda laiciņa jutīsiet, ka intuitīvi izvēlaties ēdienus, kuros mazāk kaloriju. Protams, par labu nāks arī fiziskās aktivitātes, turklāt jāizvēlas patiešām tādas, kas pašam tīk - vienalga, vai tā būtu rīta vingrošana, pastaigas, izbraucieni ar divriteni, peldēšana vai trenažieru zāle.
"Katram, uzsākot slaiduma kūri, ir kāds vairāk vai mazāk skaidrs mērķis, kāpēc viņš to dara - vispirms, veselības labad, lai patiktu sev un justos daudz labāk; lai, no rīta pamostoties, saprastu, ka esi slaids un dzīvespriecīgs. Ir arī ne mazāk svarīgi mērķi - lai vairāk piesaistītu pretējā dzimuma uzmanību, lai derētu kāds jauks apģērba gabals utt. Kādam šis mērķis ir skaidrāks, citam - tikai nekonkrētas vēlmes. Tādēļ ir ļoti svarīgi jau sākumā skaidri un precīzi formulēt mērķus, kas saistīti ar svara zaudēšanu," teic dietoloģe. "Pēc tam var sagatavot mazas līmlapiņas ar uzrakstiem, piemēram, "Es valkāšu jauno, sarkano kleitu." Un nevajag kautrēties - ja mērķis ir patikt kādam kolēģim, tā arī rakstiet: " Es savaldzināšu X.Y." Zīmītes jāpielīmē uz pudeles, glāzes vai krūzes, no kuras dzerat ūdeni. Katrreiz pie uzraksta jāpakavējas un jādomā tā, it kā tas jau būtu noticis. Enerģētiskais lādiņš garantēts!"
Ļoti būtisks ir emocionālais fons, kādā tiek uzsākta slaiduma vai vienkārši atslodzes kūre, vai pat jauns dzīvesveids. Ja tas ir negatīvs, organismam ir milzīgs stress, rezultātā tiek bloķēta to hormonu izdalīšanās, kas šķeļ taukus. Tieši tādēļ, lai sasniegtu veiksmīgu rezultātu, nepieciešams pozitīvs noskaņojums, kas pavasarī rodas bez īpašas piepūles!