vēders spogulis vannasistaba
Foto: PantherMedia/Scanpix
Vasarā cilvēka gremošanas sistēma ir pakļauta dažādiem izaicinājumiem, piemēram, palielinātam šķiedrvielu daudzumam, ikdienas uzturā vairāk iekļaujot svaigus augļus un dārzeņus. Savukārt vasarā, biežāk kā citos gadalaikos tiek ēsti grilējumi, kuri var radīt smaguma sajūtu kuņģī. Tāpat jāņem vērā, ka siltā laikā produkti bojājas ātrāk, kas var radīt pat saindēšanos. Tāpēc "Ģimenes aptieku" farmaceite Oksana Gehtmane stāsta par vasarā visbiežāk sastopamākajām gremošanas sistēmu problēmām un to, kādi medikamenti šādām reizēm būtu jāglabā mājas aptieciņā.

Kā vienu no visbiežāk sastopamajām problēmām, ko izraisa traucēts gremošanas process, farmaceite min šķidru vēdera izeju. Lai gan ar šo problēmu cilvēki saskaras visa gada garumā, vasarā tā sastopama īpaši bieži. Farmaceite skaidro, ka viens no iemesliem, kas bieži izraisa šķidru vēdera izeju gada siltajos mēnešos, ir pastiprināta augļu un dārzeņu lietošana uzturā. Ja gada vēsajos mēnešos svaigas dabas veltes nav daudz patērētas, organismam un gremošanas sistēmai pastiprināta šķiedrvielu uzņemšana var radīt apgrūtinājumu. Tā kā organisms nav pieradis sašķelt tādu barības daudzumu, tad tā pastiprināti tiek izvadīta no organisma, izraisot caureju.

Šādos gadījumos lielisks un lēts palīglīdzeklis būs visiem labi pazīstamā "Aktivētā ogle", kura sasmalcinātā veidā jālieto proporcijā 1 tablete uz 10 kg svara. Alternatīva ir "Sorbex" kapsulas. Šis medikaments tāpat kā "Aktivētā ogle" darbojas kā absorbents un nodrošina iedarbību ar 1- 2 kapsulām. "Sorbex" ir arī lielisks palīglīdzeklis gadījumos, ja vēders ir uzpūties vai "burkšķošs". Spēcīgāks līdzeklis, ko šādos gadījumos rekomendē farmaceite, ir "Loperamide". Šis līdzeklis nomāc zarnu muskulatūras kustības, līdz ar to palēninot zarnu satura pārvietošanos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!