Foto: DELFI

Jautājums: Man ir 15 gadu un ir liels liekais svars. Tam plusā vēl sejas ādas problēmas, septembrī sākšu mācības vidusskolā un man ir bail, ka pārējie mani apsmies manu trūkumu dēļ. Esmu izmēģinājusies visu ko. Ko man darīt?

Atbild psihoterapeite Benita Griškeviča (konsultācijas Brīvības ielā 37, pieteikšanās pa telefonu  29204920  vai e-pastu benita@psihodinamika.lv. Konsultēšana skaipā: benita.griskevica):

Atbilde: Labdien! Uz jautājumu, - ko darīt - ar lietām, ko ātri mainīt  vai varbūt vispār mainīt  nav iespējams, atbilde vienmēr būs viena un tā pati - pieņemt. Un atrast spēku mainīt to, ko ir iespējams mainīt.

Kad pašas attēls spogulī nepatīk,  patiešām var mazināties pārliecība par sevi. Tomēr ceru, ka abas ar lieko svaru domājam vienu un to pašu. Liekais-  ir tas, kurš pārsniedz normālo (aprēķināms ar ķermeņa masas indeksu ĶMI), bet par lieko svaru nesauc neapmierinātību ar sava  auguma aprisēm.

 Lai Tu nejustos tik ievainojama saistībā ar savu svaru, Tev nāktos vispirms pašai pieņemt to, ka Tavs svars šobrīd ir palielināts, un mierīgi pret to izturēties. Tev jābūt gatavai to atzīt, saglabājot pašcieņu. Ja liksi saprast, ka Tu pati esi diezgan labi informēta par savu svaru vai sejas ādu, citiem var mazināties vēlēšanās Tevi ar to kaitināt.

Vienmēr mums apkārt būs cilvēki ar zemu pašvērtējumu, dusmīgi, aizskarti vai vienkārši netaktiski un neiejūtīgi. Tu zini, ka pusaudži tādi ir itin bieži, un tas nenozīmē, ka katru reizi tie ir visļaunākie cilvēki pasaulē. Kādam vienmēr gribas uzlabot savu pašvērtējumu, pasmejoties par kādu citu. Tu nevari to ietekmēt, bet jābūt gatavai sevi aizstāvēt, nenoslēgties, nesākt domāt par sevi ļaunu. Ir jāpretojas šādām izjūtām.

Ja tiešām gadās saskarties ar apcelšanu, nezaudē savaldību.  Ja paliksi uzticīga saviem principiem un nesāksi atmaksāt ar to pašu - aprunāšanu un intrigām, Tev būs vieglāk pastāstīt par savām izjūtām un saņemt atbalstu no tiem, kam uzticies. Ja patiešām gadās nonākt klasē, kur ir bēdīgi ar savstarpējo cieņu, svarīgi ir runāt par to ģimenē, ar draugiem, skolotājiem.

Tavai pašcieņai nepalīdz padošanās saistībā ar svaru un ādu. Noteikti saglabā ticību sev un turpini uzlabot situāciju! Vislabāk ir uzticēties vienam ārstam, diētas speciālistam, un cītīgi turpināt ievērot norādījumus, nevis mētāties starp diētām, badošanos vai pārēšanos. Ja Tu nezaudēsi dūšu cīņā ar ēstgribu vai slinkumu, visticamāk, -  tas labvēlīgi ietekmēs arī sejas ādu. Bet vislielākais ieguvums būs tas, ka Tev kļūs vieglāk pašai sevi cienīt un mīlēt. Rūpes par sevi var iemācīties. Ja zini, ka daži mēneši Tevi šķir no vēlamā rezultāta, un Tu apzinies, ka centies ietekmēt situāciju, nevis bezspēcīgi padodies,  Tas ļauj justies stiprai un pašapzinīgai.

Tu baidies par to, kā Tevi pieņems, un tas ir saprotami. Ja mainās vide, skolasbiedri, skolotāji, jādod sev laiks iejusties, pierast un atrast "drošās salas" skolā. Tie būs jaunieši, ar kuriem varēsi saprasties,  mācību priekšmeti, kas padodas, skolotāji, ar kuriem patīkami kontaktēties. Svarīgi, lai vari nodarboties ar to, kas patīk, izkopt sevi un pilnveidoties. Tas stiprina pašapziņu, un citu nelabvēlīga attieksme tik ļoti neķeras klāt.

Paturi prātā, ka Tava jaunā klase būs pilna ar mazliet nedrošiem skolēniem, kas vēlēsies iepatikties cits citam un atrast domu biedrus.

Labu mācību gadu, izturību un drosmi vēlot - ar cieņu, Benita Griškeviča.

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!