Foto: Shutterstock
Kāpēc nav ieteicams izlaist ēdienreizi? Kāpēc tu jūties miegains pēc sātīgām pusdienām? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem, lasi turpinājumā.
Kas slikts ir tajā, ka es izlaižu brokastis (vai kādu citu maltīti), ja neesmu izsalcis?

Kad Jūs pamostaties, Jūs droši vien esat izticis bez ēdiena 11 stundas, un tā kā Jūsu organisms patērē kalorijas kā degvielu, Jums tūlīt pat jāuzpildās. Iztikt "tukšā" un palikt bez brokastīm ir grūti ne tikai Jūsu ķermenim, bet pat grūtāk ir Jūsu smadzenēm. Lielākā daļa Jūsu organisma šūnu spēj uzglabāt enerģiju ilgāku laiku, taču Jūsu smadzeņu šūnām, lai tās funkcionētu, ir nepieciešama pastāvīga ogļhidrātu piegāde, bet pēc gara nakts gavēņa Jūsu enerģijas rezerves ir diezgan pieticīgas.

Otrās brokastis un pusdienas ir tikpat svarīgas. Ja Jūsu organismā nebūs pārtikas, stresa hormoni nāks palīgā un palīdzēs Jums strādāt dienas laikā. Bet pat to būs jāsamaksā augsta cena - dienas beigās Jūs jutīsities izmocīts. Un kad maltīšu izlaišana kļūs par Jūsu paradumu, Jūsu organisms sāks uzkrāt kalorijas, un metabolisms jeb audu veidošanas process palēnināsies. Nav pārsteigums, ka beigu beigās Jūs jutīsities miegains un gauss.

Kāpēc es jūtos miegains pēc sātīgām pusdienām?
Pārāk sātīgas pusdienas liek Jūsu organismam patērēt vērtīgu enerģiju, lai sagremotu to, ko Jūs esat apēduši. Asinis iekļūst Jūsu zarnās un nozog skābekli un uzturvielas pārējām organisma daļām. Pēc tam Jūs droši vien nevēlaties ēst vēl vairākas stundas. Ja nākamās pusdienas Jūs gaidāt pārāk ilgi, Jūs atkal varat pārēsties.

Drīz vien Jūs jutīsities iesprūdis mielastu un bada virpulī, kurā Jūsu šūnas, kā arī Jūsu organisms, ir vienmēr vai nu pārslogotas vai izbadējušās, liekot Jums nepārtraukti justies miegainam un nogurušam. Ja Jūs ēdīsiet biežāk, bet mazākas porcijas, Jūsu gremošanas sistēma darbosies vienmērīgi, un Jūsu enerģijas līmenis būs pastāvīgs.

Kādi uzkožamie ir tie labākie, lai papildinātu enerģijas krājumus?
Ēdiet uzkožamos, kas satur dažādu ēdienu grupu elementus. Sālsstandziņas un krekeri ir pieņemami, jo satur maz tauku, taču tie daudz nepalīdzēs, ja Jūs jutīsieties gauss. Šie ogļhidrāti tiek izmantoti gandrīz uzreiz, paaugstinot cukura līmeni uz tikpat īsu laiku, kā ledene.

Šķiedrvielas, proteīni un tauki ir jāsagremo ilgāk, un tas izlīdzina Jūsu metabolismu un aizsargā Jūs no enerģijas svārstībām.

Rieksti atbilst visām trim prasībām - tie ir ideāli uzkodai. Augļi un jogurts arī ir laba izvēle. Mēģiniet arī pievienot siera šķēlīti pilngraudu krekerim vai iemērcēt burkānu zemesriekstu sviestā.

Centieties izvairīties no konfektēm un kafijas. Neviens no tiem nedos Jums ilgstošu enerģiju. Kofeīns stimulē Jūsu nervu sistēmu, taču tas nesatur kalorijas, kuras kalpo kā degviela. Bet
cukurs
ātri izšķīst, un Jums tiek tikai īslaicīgs garastāvokļa uzlabojums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!