Būtiskākie vitamīni acu veselībai
Kā paskaidro "BENU aptieku" farmaceite Irina Pavlova, acu un redzes stiprināšanai ļoti būtiska ir veselīga un pilnvērtīga pārtika, bagāta ar dažāda veida vitamīniem, kas nodrošina pareizu redzes aparāta funkcionēšanu un redzes uzlabošanu. Īpaši būtiski acu veselībai ir vitamīni-antioksidanti A, E un C, kuri aizsargā organisma šūnas no brīvajiem radikāļiem.
Viens no svarīgākajiem vitamīniem redzes stiprināšanai, kas piedalās redzes procesā un palīdz uzturēt acs šūnu un audu veselību, ir A vitamīns. Tam ir ļoti būtiska loma tīklenes normālai darbībai. A vitamīns acu tīklenes šūnās piedalās svarīgāko vielu sintēzes procesos un aizsargā acis pret ultravioletā starojuma ietekmi. Par A vitamīna trūkumu var liecināt, piemēram, redzes pasliktināšanās krēslas laikā. Dabīgie A vitamīna avoti ir, piemēram, aknas, siers, mencu aknu eļļa, burkāni, ķirbji, paprika un citi sarkanie un dzeltenie augļi un dārzeņi. Lai taukos šķīstošais A vitamīns uzsūktos no zarnu trakta, šos produktus farmaceite rekomendē ēst ar eļļu vai krējumu.
Acu veselībai nozīmīgs ir arī C vitamīns. Tas viens pats, bet īpaši kopā ar P vitamīnu stiprina mazās kapilāru sieniņas un pasargā pret asinsizplūdumiem acīs. C vitamīnu bagātīgi satur spināti, kartupeļi, kāposti, mežrožu augļi, upenes, smiltsērkšķi un citi produkti. Savukārt E vitamīns, kas aizsargā šūnu membrānu, kavē kataraktas attīstību un īpaši svarīgs diabēta pacientiem, atrodams visās nerafinētās eļļās, sēklās, riekstos, mandelēs, valriekstos. Tāpat acu veselībai ļoti būtiska ir arī B vitamīnu grupa. B vitamīni iesaistīti daudzos šūnu metabolisma procesos un reakcijās, kurās veidojas vielas, kas pārvada nervu impulsus audos un citos nervos. B vitamīnus satur piena produkti, olas, gaļa, zivis, zaļie lapu salāti, kā arī produkti, kuri satur miežus un rudzus.
Acu veselībai ļoti būtiski ir arī mikroelementi varš un cinks, kā arī antioksidants selēns. Acu šūnas pigmenta reģenerāciju un redzi krēslā un tumsā uzlabo antocianidīni, kas atrodami mellenēs. Savukārt novecošanas radītās tīklenes dzelteno plankumu deģenerācijas novēršanai būtiski karotinoīdi - luteīns un zeaksantīns, kā arī beta-karotīns.
Vitamīni un uztura bagātinātāji redzes uzlabošanai
Mūsdienās cilvēki aizvien biežāk un aizvien agrākā vecumā saskaras ar redzes problēmām, kas nereti saistāmas ar to, ka ikdienā garas stundas tiek pavadītas, skatoties datorā vai televīzijas ekrānā, vadot transportlīdzekli. Papildu vitamīnu avoti nepieciešami skolēniem, studentiem, cilvēkiem gados, kam pasliktinās redze, un visiem tiem, kam darbs saistīts ar lielu acu slodzi.
Svarīgi jau laikus uzsākt profilaktiskus pasākumus redzes stiprināšanai, piemēram, 1-2 reizes gadā profilaktiski kursa veidā lietojot vitamīnus acīm, pirms tam konsultējoties ar acu vai ģimenes ārstu vai farmaceitu par to, kā lietot preparātus, lai nepieļautu pārdozēšanu.
Aptiekās pieejams plašs vitamīnu kompleksu klāsts acu veselībai, piemēram, "Bio-Vision", "Blue Berry", "Blue Eyes", arī citi melleņu ekstraktu un vitamīnus un minerālvielas saturošie preparāti, "Ocuvite LUTEIN Forte" "Ocutein Forte", "Optipro", "Provision Forte", "Visionace" un citi.
Savukārt vecākiem cilvēkiem un diabēta pacientiem labai redzei ļoti svarīga normāla galvas asinsrite, tāpēc profilaksei farmaceite iesaka lietot asinsriti uzlabojošus preparātus, kuru sastāvā ir, piemēram, ginkgo biloba ekstrakts. Tie uzlabo arī acs kapilāru mikrocirkulāciju un tīklenes apasiņošanu, kas savukārt uzlabo acu vielmaiņas procesus.
Sauso acu sindroms un acu pilieni
Cilvēki, kuri ikdienā ilgstoši strādā ar datoru, skatās televizoru, ilgstoši vada auto, šo vai citu iemeslu dēļ var sajust acu nogurumu, sausumu un kairināšanu, kas kopā saucams par sauso acu sindromu. Sausums rodas, jo acis tiek retāk mirkšķinātas, līdz ar to acīm zūd asaru aizsargplēve un izžūst acu gļotāda. Šādos gadījumos "BENU aptieku" farmaceite Irina Pavlova rekomendē lietot acu pilienus, kas novērš acu sausumu, atjauno aizsargplēvi, mazina radzenes un plakstiņa berzi, kā arī novērš acu kairinājumu un ar to saistītus simptomus.
Pilieni ar mitrinošu un nomierinošu efektu ir, piemēram, "Tears Naturale" jeb "Mākslīgās asaras", "Artelac", "Bepanthen Eye", "Hyal-drop", "Hylo-care", "Hypromeloza-P", "Lacripos" gels, "Navivision", "Ocuhyl C", "Oftagel", "Optive", "Sensitivit", u.c. Vispiemērotāko pilienu izvēlei jākonsultējas ar ārstu vai farmaceitu.
Kontaktlēcu nēsātājiem jābūt uzmanīgākiem ar acu pilienu izvēli. Ja instrukcijā nav norādīts, ka pilienus atļauts lietot ar kontaktlēcām, tos kopā lietot nedrīkst! Pretējā gadījumā acu pilieni var izraisīt niezi, asarošanu, miglošanos un apsārtumu. Turklāt tie var sabojāt arī lēcu.
Tāpat kā lietojot jebkuru medikamentu, pirms acu pilienu lietošanas ir jāiepazīstas ar pamācībā norādītajiem lietošanas noteikumiem. Farmaceite īpaši uzsver higiēnas nozīmi, kas palīdzēs izvairīties no papildu infekciju rašanās, tāpēc būtiski pirms pilienu lietošanas nomazgāt rokas. Atliecot galvu atpakaļ, jāpavelk uz leju apakšējais plakstiņš, lai izveidotos "kabatiņa", kurā pilieni jāiepilina. Pēc tam plakstiņš jāatlaiž, acis jāsamirkšķina, un uz minūti maigi jāpiespiež iekšējais acu kaktiņš, lai pilieni neietecētu asaru kanālā un degunā. Kontaktlēcu nēsātājiem, kuri lieto lēcām nepiemērotus pilienus, farmaceite Irina Pavlova iesaka lēcas izņemt un ievietot atpakaļ tikai pēc 20 minūtēm.
Nereti acu pilieniem mēdz būt salīdzinoši neilgs lietošanas termiņš (visbiežāk - četras nedēļas). Farmaceite paskaidro, ka šis laiks norāda periodu, kurā ražotājs nodrošina preparāta kvalitāti. Lielā mērā tas saistīts ar to, ka pēc preparāta atvēršanas tas vairs nav 100% sterils. Acu pilienus vienreizējā iepakojumā jāizlieto vienas dienas laikā. Tomēr pieejami arī acu pilieni, kurus atļauts lietot 3 vai pat 6 mēnešus. 3 mēnešu laikā pēc atvēršanas var lietot, piemēram, "Hyal-Drop", "Navivision", "Ocuhyl C". 6 mēnešu laikā pēc atvēršanas lietojami, piemēram, "Hylo-Care", "Systane". Protams, tik ilgi pilienus var lieto, ja tiek ievēroti pareizas lietošanas un uzglabāšanas noteikumi, piemēram, pudelītes pipetei nedrīkst pieskarties ar pirkstiem vai ar to aizskart acs virsmu. Acu pilieni jāglabā tieši tā, kā norādīts instrukcijā, istabas temperatūrā vai ledusskapī, obligāti ar cieši aizskrūvētu vāciņu. Tos noteikti nedrīkst glabāt saules gaismā vai siltumā, piemēram, uz palodzes, virs radiatoriem vai vannas istabā.
Lai gan acu pilieni alerģijas izraisa ļoti reti, pēc pilienu lietošanas var parādīties nepatīkamas sajūtas, īpaši lietojot pilienus sauso acu sindroma novēršanai. Iespējama, piemēram, redzes miglošanās, kura gan pazūd dažu minūšu laikā. Tas īpaši jāņem vērā transportlīdzekļu vadītājiem. Gadījumā, ja diskomforts nepazūd, farmaceite iesaka acis izskalot ar ūdeni. Ja arī šādā gadījumā problēma nezūd, jāvēršas pie acu ārsta.
Pavlova uzsver, ka acu vitamīnu kompleksu lietošana palīdz novērst acu slimības, bet galvenais acu, kā arī visa organisma veselības glābējs ir veselīgs dzīvesveids un acu atpūta no slodzes. Lai uzturētu acu veselību, svarīgi trenēt acu muskuļus. "Sportot" ar acīm ir ļoti viegli, un to var darīt tikpat kā jebkurā laikā. Farmaceite iesaka ar aizvērtām vai atvērtām acīm veikt riņķveida kustības pulksteņrādītāja un pretējā virzienā, skatīties uz augšu-apakšu un pa labi-pa kreisi, dažas reizes ļoti ātri pamirkšķināt, izvēlēties divus punktus, vienu 30-40 cm tuvumā, otru tālāk, un vairākas reizes skatīties uz vienu un uz otru punktu. Pēc katra vingrojuma divas līdz trīs reizes piemiegt acis un pēc tam atvērt, jūtot, ka atslābinās acu muskuļu saspringums.
Darbavietā un mājas jābūt labam apgaismojumam ar papildu gaismas avotiem darba un atpūtas zonās. Mērena fiziska slodze, taču regulāra staigāšana un skatīšanās tālumā dod acīm labu atpūtu tāpat kā veselīgs uzturs un pozitīva attieksme pret dzīvi.