3207613
Foto: PantherMedia/Scanpix
Tieši līdz ar pirmās grūtniecības pirmo mēnesi man sākās veģetatīvā distonija ar visām panikas lēkmēm, ko apstiprināja arī neirologi. Bērniņam nu jau ir gadiņš, jūtos daudz labāk, bet vēljoprojām ir problēmas iziet no mājas vienai utt. Viena no neiroloģēm man teica, ka tad, kad piedzims otrs bērniņš - viss pāries, līdzīgi manai draudzenei bija teicis arī kāds psihoterapeits, ka otrais bērniņš "saliekot visu atpakaļ vietās" Vai šai domai ir arī kāds zinātnisks pamats un vai arī Jūsuprāt, tas ir iespējams?
Atbild Dace Simsone, psihiatrs, "Neirožu klīnika", SIA

Labdien! Šai domai nekāda zinātniska pamata, protams, nav, bet iespējams vienīgi empīriski vērojumi, pieredze u.c. veida zināšanas, jo ne vienmēr var pierādīt ar tradicionālām metodēm.
Viss atkarīgs, kā tieši izpaužas šī veģetatīvā distonija, kā Jūs uz to reaģējat, vai tur pamatā ir tikai neirotiski adaptācijas traucējumi vai arī veidojas depresija. Otrs bērniņš varbūt vienkārši organisma funkcijas atkal pārkārtosies un tad jau nekad nevar zināt, kā īsti būs.

Svarīgi ir būt kontaktā ar savu ķermeni, nebaidīties no signāliem, ko tas dod - sidsklauves, paātrināta elpa, pēkšņs nespēks, svīšana vai kas cits. Ja ārsti ir pateikuši, ka izmeklējumi nekādas pataloģijas nav uzrādījuši, tad lieta saistīta ar funkciju traucējumiem, kas ir labojami. Būtu jau labi konsultēties tiešā veidā vismaz ar psihiatru vai psihoterapeitu.

Atbild Inita Goldšteina, Goldšteinas I. ārsta - psihoterapeita prakse

Labdien! Diemžēl man nāksies Jūs sarūgtināt. Protams, stāvokļa uzlabošanās ir iespējama, ja Jūs no sirds tam ticat. Taču zinātnisku pamatojumu neatrodu. Prātīgāk būtu aiziet pie psihoterapeita, kaut vai kad bērniņš būs piedzimis (ja esat stāvoklī) vai tagad, nevis gaidīt, kad grūtības atrisināsies it kā pašas.

Atbild Ingrīda Cera, ārste-psihiatre, Ceras I. prakse psihiatrijā

Labdien! Grūtniecība ir pamatīgs stress sieviešu organismam. Jūsu personība izjuta trauksmi, spriedzi un baiļu sajūtu no nezināma un hormonala fona izmaiņas. Ir variants, ka Jūs pamazām adaptējaties mātes lomai un otra grūtniecība neizsauks tādu stresu, pat var būt palīdzēs nostiprināt Jūsu pārliecību savos spēkos, bet arī iespējams, ka Jūs reaģēsiet ar tādu pašu simptomātiku.

Es domāju, ka Jums jāstrādā ar Jūsu psihoterapeitu, pie stresa atreaģešanas mehānismiem, tas nozīmē, saprast, kas tieši jūsos izsauc paniku, bailes, trauksmi un ka rezultatu veģetatīvās reakcijas un tad izveidot konstruktīvu reaģāšanas veidu. Pēc manām domām, tas jādara pirms grūtniecības. Jebkurā gadījumā Jums tas palīdzēs dzīvē tikt galā ar dažāda veida krīzes situācijām un stresiem. Tas uzlabos dzīves kvalitāti gan Jums, gan Jūsu ģimenei

Atbild "Veselības salons 888"

Labdien! Ja sakārto un nostiprina veģetatīvo nervu sistēmu, tad ne grūtniecībai, ne citiem apstākļiem to nevajadzētu ietekmēt. Pats svarīgākais ir pareizi izprast šo problēmu un stiprināt, īpaši slodžu laikā nervu sistēmu. Grūtniecība katru sievieti ietekmē dažādi- vienai pāriet veģetatīvās spazmas, citai saasinās, tāpēc viennozīmīgi uz Jūsu jautājumu atbildēt nevaram.

Lasītāju ievērībai: Lai saņemtu speciālista e-konsultāciju, lūdzu, nosūti savu jautājumu uz e-pasta adresi: sieviete@delfi.lv. Redakcija patur tiesības rediģēt tekstu. Speciālistu ieteikumiem ir tikai izglītojošs raksturs, un tie nevar aizstāt speciālista konsultāciju klātienē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!