Multiplā skleroze (MS) ir slimība, kas ietekmē gan pacientu, gan viņa tuviniekus un kolēģus. Vienlaicīgi tā ir slimība, kas savas attīstības sākumā mēdz būt visiem neredzama, – it kā parasts nogurums pēc ražīgas darba dienas, neliels stīvums, notirpusi roka. Šie simptomi laika gaitā pārtop par redzes, jušanas, kustību, koordinācijas, arī līdzsvara traucējumiem. Tomēr – lai ko arī MS nozīmētu – tā nav slimība, kas pacientam traucē kļūt par mammu vai tēti.

Slimība, domājot par grūtniecību, ir viens no apstākļiem, kas nodarbina topošo vecāku prātus. MS gadījumā svarīgais ir parunāt ar savu ārstu, jo kopīgiem spēkiem jānolemj un jāvienojas, kā gandrīz pilnībā pārtraukt MS ārstēšanas procesu, dodoties tā sauktajās "ārstēšanās brīvdienās", kas nepieciešamas, ja sieviete vēlas palikt stāvoklī.

Lai gan nav precīzi skaidrs, kas izraisa MS, ir zināms, ka slimība netiek pārmantota no vecākiem. Risks saslimt MS pacienta radiniekiem ir mazs – nesaslimst vairāk nekā 95% MS pacientu radinieku. Ja kāds radinieks tomēr saslimst ar MS, tad vislielākais risks saslimt ir pirmās pakāpes radiniekiem – māsai (mazāk nekā 5%), brālim (mazāk nekā 4%), bet bērnam vēl retāk. Nedaudz augstāks saslimstības risks ir vien tad, ja gan mamma, gan tētis sadzīvo ar MS.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!